Kwiaty na balkon północny potrafią zachwycać nietuzinkowymi kolorami płatków i kształtami liści. Nie jest prawdą, że rośliny na zacienionym balkonie nie chcą rosnąć, bo im tu źle. Wprawdzie promienie słońca docierają tu tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem, ale za to, nawet w największe upały, roślinom nie grozi przegrzanie, poparzenie liści i gwałtowne wysychanie ziemi w donicach. Wiele gatunków roślin, dopiero na północnym balkonie pokazuje, co potrafi i oczarowuje swoją urodą.
Na balkonie północnym nie warto natomiast sadzić roślin o kolorowych, cętkowanych liściach, bo się nie wybarwią tak pięknie, jak mogłyby to zrobić na słońcu. Również pelargonie, petunie, surfinie będą tu kwitły słabiej - one lepiej sprawdzają się jako kwiaty na słonecznym balkonie.
Spis treści:
- Rośliny sezonowe na balkon północny
- Rośliny wieloletnie na balkon północny
- Kwiaty zwisające na balkon północny
- Kwiaty na balkon północny wietrzny
Rośliny sezonowe na balkon północny
Kwiatami na balkon północny, dobrze znoszącymi niedobór światła są:
- Fuksja. Kwitnie od maja do września na różowo, czerwono, biało, fioletowo. Potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi, która powinna być stale wilgotna. Trzeba ją osłonić od wiatru.
- Niecierpek. Wystarczy posadzić go w ziemi uniwersalnej, trzeba podlewać codziennie. Kolorów jest bez liku.
- Wilec. Jeśli masz miejsce na pnącza, możesz zdecydować się na tę jednoroczną roślinę. Lubi co prawda słońce, ale w cieniu także radzi sobie nieźle. Dorasta do 2–3 metrów. Kwitnie od lipca do października, zwykle na niebiesko, ale są też białe, fioletowe, różowe.
- Koleus Blumego, inaczej pokrzywka. Jej ozdobą są kolorowe, wzorzyste liście. Rośnie szybko, tworzy duże kępy.
- Plektrantus, inaczej komarzyca. To także roślina o ozdobnych liściach, zwisająca. Świetny dodatek do kwitnących gatunków. Co ciekawe, odstrasza komary i meszki. Mocno się rozrasta, więc trzeba jej zostawić sporo miejsca w skrzynce. Można uszczykiwać pędy.
- Begonia bulwiasta. Kwitnie od maja aż do października, jeśli nie ma przymrozków. Dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej, wymaga częstego podlewania. Kwiaty w wielu kolorach.
fot. Begonia na balkon północny/Adobe Stock, zasabe
Rośliny wieloletnie na balkon północny
W skrzynkach lub pojemnikach na balkonie północnym mogą także rosnąć rośliny spotykane często w ogrodzie i uważane za typowo ogrodowe:
- Barwinek. Będzie kwitł w kwietniu i maju, a potem będzie cieszył nas zieleni swoich liści.
- Runianka japońska. Kwiaty ma niezbyt okazale, ale liście piękne. Ładnie się rozkrzewia.
- Funkia. Jest atrakcyjna głównie z powodu liści, od maja aż do przymrozków. Wymaga dużych donic lub skrzyń.
- Bluszczyk kurdybanek. Jego kwiaty rozwijające się wiosną są co prawda niepozorne, ale cała roślina wydziela przyjemny zapach. Ma płożący pokrój, ładnie wygląda np. w kompozycji z kwitnącymi niecierpkami. Jest jednym z najstarszych słowiańskich ziół. Był stosowany na przeziębienie i schorzenia przewodu pokarmowego.
- Krzewy. Kto ma duży balkon od strony północnej i chce mieć na nim większe rośliny, ten może posadzić w dużych pojemnikach hortensje, które kwitną latem lub azalie i różaneczniki, kwitnące w maju i czerwcu.
- Trzmielina Fortune'a. To krzew płożący idealny na balkon północny. Ma liście w odcieniu jasnej zieleni z delikatnym białym wzorkiem.
- Bluszcz. Kup gatunek mrozoodporny i posadź w większej skrzyni, przy podporze. Stworzy efektowną zieloną ścianę i może osłonić przed ciekawskimi sąsiadami.
fot. Bluszcz na balkon północny/Adobe Stock, mdyn
Zwisające kwiaty na balkon północny
Z roślin kwitnących o zwisającym pokroju, które dość dobrze znoszą niedobór światła, na pewno najlepszym wyborem będą zwisające odmiany fuksji.
W dużej donicy lub skrzyni można fuksję połączyć z roślinami zwisającymi o ozdobnych liściach, np. bluszczyk kurdybanek, bluszcz, plektrantus lub wilec. Bardzo efektowna będzie też domowa trzykrotka, która na balkonie rośnie jeszcze lepiej niż w domu.
fot. Bluszczyk kurdybanek/Adobe Stock, ElenaMasiutkina
Kwiaty na balkon północny wietrzny
Jeśli na twoim balkonie od strony północnej zdarza się, że mocno wieje, zrezygnuj z niektórych kwiatów zwisających, które mają kruche pędy. Do takich należy, niestety, piękna fuksja. Silne podmuchy wiatru mogą także połamać koleusa, zwłaszcza, jeśli będzie okazałym krzaczkiem.
Natomiast w takich warunkach poradzi sobie bluszcz, bluszczyk kurdybanek, trzmielina Fortune'a, runianka, która jest rośliną dość niską, tworząca silne kępy liści funkia i niska odmiana niecierpka. Może tu rosnąć także wilec, plektrantus i barwinek.
fot. Trzmielina Fortune'a/Adobe Stock, Fotoksa
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.05.2017 r.
Czytaj także:
5 najbardziej wytrzymałych kwiatów na balkon
Najpiękniejsze kwiaty na balkon
Jakie kwiaty na balkon wschodni?