POLECAMY

Nasza lista kwiatów na balkon północny

Na północnym balkonie słońca jest niewiele. Ale i tu możesz mieć piękny, ukwiecony pokoik pod chmurką. Jest trochę kwiatów, które dobrze rosną w takich warunkach. Można z nich stworzyć ładne kompozycje.
/ 11 miesięcy temu
Nasza lista kwiatów na balkon północny fot. Fotolia

Nie jest prawdą, że kwiaty na północnym balkonie nie chcą rosnąć, bo im tu źle. Wprawdzie promienie słońca docierają tu tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem, ale za to, nawet w największe upały, roślinom nie grozi poparzenie liści, nie wysycha też tak gwałtownie ziemia w skrzynkach. To wszystko sprzyja roślinom.  Wiele gatunków pokaże na balkonie północnym co potrafi i zachwyci swoją urodą.  Nie warto tylko sadzić tutaj roślin o kolorowych, cętkowanych liściach, bo się nie wybarwią tak pięknie jak na słońcu. Również pelargonie, petunie, surfinie będą tu kwitły słabiej.  

Jakie kwiaty na północny balkon: rośliny sezonowe

Kwiatami na balkon północny, dobrze znoszącymi niedobór światła są:

 • Begonia bulwiasta. Kwitnie od maja aż do października, jeśli nie ma przymrozków. Dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej, wymaga częstego podlewania. Kwiaty w wielu kolorach.
 • Fuksja. Kwitnie od maja do września na różowo, czerwono, biało, fioletowo. Potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi, która powinna być stale wilgotna. Trzeba ją osłonić od wiatru.
 • Niecierpek. Wystarczy posadzić go w ziemi uniwersalnej, trzeba podlewać codziennie. Kolorów jest bez liku.
 • Wilec. Jeśli masz miejsce na pnącza, możesz zdecydować się na tę jednoroczną roślinę. Lubi co prawda słońce, ale w cieniu także radzi sobie nieźle. Dorasta do 2–3 metrów. Kwitnie od lipca do października, zwykle na niebiesko, ale są też białe, fioletowe, różowe.
 • Koleus Blumego, inaczej pokrzywka. Jej ozdobą są kolorowe, wzorzyste liście. Rośnie szybko, tworzy duże kępy.
 • Plektrantus, inaczej komarzyca. To także roślina o ozdobnych liściach, zwisająca. Świetny dodatek do kwitnących gatunków. Co ciekawe, odstrasza komary i meszki. Mocno się rozrasta, więc trzeba jej zostawić sporo miejsca w skrzynce. Można uszczykiwać pędy.  

Jakie kwiaty na północny balkon: rośliny wieloletnie

W skrzynkach lub pojemnikach na balkonie północnym mogą także rosnąć rośliny spotykane często w ogrodzie i uważane za typowo ogrodowe:

 • Barwinek, który będzie kwitł  w kwietniu i maju, a potem będzie cieszył nas zieleni swoich liści.
 • Runianka japońska. kwiaty ma niezbyt okazale, ale liście piękne. Ładnie się rozkrzewia. Funkia. Jest atrakcyjna głównie z powodu liści od maja aż do przymrozków. Wymaga dużych donic lub skrzyń.
 • Bluszcz. Kup gatunek mrozoodporny i posadź   w większej skrzyni, przy podporze. Stworzy efektowną zieloną ścianę i może osłonić przed ciekawskimi sąsiadami.
 • Bluszczyk kurdybanek. Jego kwiaty rozwijające się wiosną są co prawda niepozorne, ale cała roślina wydziela przyjemny zapach. Ma płożący pokrój, ładnie wygląda np. w kompozycji z kwitnącymi niecierpkami. Jest jednym z najstarszych słowiańskich ziół. Był stosowany na przeziębienie i schorzenia przewodu pokarmowego.
 • Krzewy. Kto ma duży balkon od strony północnej i chce mieć na nim większe rośliny, ten może posadzić w dużych pojemnikach hortensje, które kwitną latem lub azalie i różaneczniki, kwitnące w maju i czerwcu.
 • Trzmielina Fortune'a. To krzew płożący nadajcy się na balkon.Ma liście w odciniu jasnej zieleni z niemal białym wzorkiem.

Zwisające kwiaty na balkon północny

Z roślin kwitnących o zwisającym pokroju, które dość dobrze znoszą niedobór światła na pewno najlepszym wyborem będą zwisające odmiany fuksji. W dużej donicy lub skrzyni można fuksję połączyć z roślinami zwisającymi o ozdobnych liściach, np. bluszczyk kurdybanek, bluszcz, plektrantus lub wilec. Bardo efektowna będzie też domowa trzykrotka, która na balkonie rośnie jeszcze lepiej niż w domu.

Kwiaty na balkon północny wietrzny

Jeśli na twoim balkonie od strony północnej zdarza się, że mocno wieje, zrezygnuj z niektórych kwiatów zwisających, które mają kruche pędy. Do takich należy, niestety, piękna fuksja. Silne podmuchy wiatru mogą także połamać koleusa, zwłaszcza, jeśli będzie okazałym krzaczkiem. Natomiast w takich warunkach poradzi sobie bluszcz, bluszczyk kurdybanek, trzmielina Fortune'a, runianka, która jest rośliną dość niską, tworząca silne kępy liści funkia i niska odmiana niecierpka. Może tu rosnąć także wilec, plektrantus i barwinek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)