Kwiaty na północny balkon fot. Adobe Stock, Alla Rudenko

Kwiaty na balkon północny - najpiękniejsze gatunki

Kwiaty na balkon północny muszą lubić zacienione i chłodne miejsca. W takich warunkach dobrze poradzi sobie m.in. begonia, fuksja, niecierpek, barwinek, bluszcz i różnego rodzaju krzewy.
Barbara Lasota / 20.09.2021 10:09
Kwiaty na północny balkon fot. Adobe Stock, Alla Rudenko

Kwiaty na balkon północny potrafią zachwycać nietuzinkowymi kolorami płatków i kształtami liści. Nie jest prawdą, że rośliny na zacienionym balkonie nie chcą rosnąć, bo im tu źle. Wprawdzie promienie słońca docierają tu tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem, ale za to, nawet w największe upały, roślinom nie grozi przegrzanie, poparzenie liści i gwałtowne wysychanie ziemi w donicach. Wiele gatunków roślin, dopiero na północnym balkonie pokazuje, co potrafi i oczarowuje swoją urodą.

Na balkonie północnym nie warto natomiast sadzić roślin o kolorowych, cętkowanych liściach, bo się nie wybarwią tak pięknie, jak mogłyby to zrobić na słońcu. Również pelargonie, petunie, surfinie będą tu kwitły słabiej - one lepiej sprawdzają się jako kwiaty na słonecznym balkonie

Spis treści:

 1. Rośliny sezonowe na balkon północny
 2. Rośliny wieloletnie na balkon północny
 3. Kwiaty zwisające na balkon północny
 4. Kwiaty na balkon północny wietrzny

Rośliny sezonowe na balkon północny

Kwiatami na balkon północny, dobrze znoszącymi niedobór światła są:

 • Fuksja. Kwitnie od maja do września na różowo, czerwono, biało, fioletowo. Potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi, która powinna być stale wilgotna. Trzeba ją osłonić od wiatru.
 • Niecierpek. Wystarczy posadzić go w ziemi uniwersalnej, trzeba podlewać codziennie. Kolorów jest bez liku.
 • Wilec. Jeśli masz miejsce na pnącza, możesz zdecydować się na tę jednoroczną roślinę. Lubi co prawda słońce, ale w cieniu także radzi sobie nieźle. Dorasta do 2–3 metrów. Kwitnie od lipca do października, zwykle na niebiesko, ale są też białe, fioletowe, różowe.
 • Koleus Blumego, inaczej pokrzywka. Jej ozdobą są kolorowe, wzorzyste liście. Rośnie szybko, tworzy duże kępy.
 • Plektrantus, inaczej komarzyca. To także roślina o ozdobnych liściach, zwisająca. Świetny dodatek do kwitnących gatunków. Co ciekawe, odstrasza komary i meszki. Mocno się rozrasta, więc trzeba jej zostawić sporo miejsca w skrzynce. Można uszczykiwać pędy.  
 • Begonia bulwiasta. Kwitnie od maja aż do października, jeśli nie ma przymrozków. Dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej, wymaga częstego podlewania. Kwiaty w wielu kolorach.

Begonia na balkoniefot. Begonia na balkon północny/Adobe Stock, zasabe

Rośliny wieloletnie na balkon północny

W skrzynkach lub pojemnikach na balkonie północnym mogą także rosnąć rośliny spotykane często w ogrodzie i uważane za typowo ogrodowe:

 • Barwinek. Będzie kwitł w kwietniu i maju, a potem będzie cieszył nas zieleni swoich liści.
 • Runianka japońska. Kwiaty ma niezbyt okazale, ale liście piękne. Ładnie się rozkrzewia.
 • Funkia. Jest atrakcyjna głównie z powodu liści, od maja aż do przymrozków. Wymaga dużych donic lub skrzyń.
 • Bluszczyk kurdybanek. Jego kwiaty rozwijające się wiosną są co prawda niepozorne, ale cała roślina wydziela przyjemny zapach. Ma płożący pokrój, ładnie wygląda np. w kompozycji z kwitnącymi niecierpkami. Jest jednym z najstarszych słowiańskich ziół. Był stosowany na przeziębienie i schorzenia przewodu pokarmowego.
 • Krzewy. Kto ma duży balkon od strony północnej i chce mieć na nim większe rośliny, ten może posadzić w dużych pojemnikach hortensje, które kwitną latem lub azalie i różaneczniki, kwitnące w maju i czerwcu.
 • Trzmielina Fortune'a. To krzew płożący idealny na balkon północny. Ma liście w odcieniu jasnej zieleni z delikatnym białym wzorkiem.
 • Bluszcz. Kup gatunek mrozoodporny i posadź w większej skrzyni, przy podporze. Stworzy efektowną zieloną ścianę i może osłonić przed ciekawskimi sąsiadami.

bluszcz jak uprawiaćfot. Bluszcz na balkon północny/Adobe Stock, mdyn

Zwisające kwiaty na balkon północny

Z roślin kwitnących o zwisającym pokroju, które dość dobrze znoszą niedobór światła, na pewno najlepszym wyborem będą zwisające odmiany fuksji.

W dużej donicy lub skrzyni można fuksję połączyć z roślinami zwisającymi o ozdobnych liściach, np. bluszczyk kurdybanek, bluszcz, plektrantus lub wilec. Bardzo efektowna będzie też domowa trzykrotka, która na balkonie rośnie jeszcze lepiej niż w domu.

zwisające kwiaty na balkon północnyfot. Bluszczyk kurdybanek/Adobe Stock, ElenaMasiutkina

Kwiaty na balkon północny wietrzny

Jeśli na twoim balkonie od strony północnej zdarza się, że mocno wieje, zrezygnuj z niektórych kwiatów zwisających, które mają kruche pędy. Do takich należy, niestety, piękna fuksja. Silne podmuchy wiatru mogą także połamać koleusa, zwłaszcza, jeśli będzie okazałym krzaczkiem.

Natomiast w takich warunkach poradzi sobie bluszcz, bluszczyk kurdybanek, trzmielina Fortune'a, runianka, która jest rośliną dość niską, tworząca silne kępy liści funkia i niska odmiana niecierpka. Może tu rosnąć także wilec, plektrantus i barwinek.

kwiaty na balkon północny wietrznyfot. Trzmielina Fortune'a/Adobe Stock, Fotoksa

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.05.2017 r.

Czytaj także:
5 najbardziej wytrzymałych kwiatów na balkon
Najpiękniejsze kwiaty na balkon
Jakie kwiaty na balkon wschodni?