Gniazdo kleszczy niełatwo znaleźć. Jak je rozpoznać i jak się go szybko pozbyć? Sprawdź, jak wyglądają jaja kleszczy

gniazdo kleszczy w domu fot. Adobe Stock, RistoH
Gniazdo kleszczy, choć w zasadzie gniazdem nie jest, bywa trudne do zauważenia i jeszcze trudniejsze do usunięcia. Kleszcze składają jaja i formują je w grupę, aby je zabezpieczyć. Najczęściej ukrywają je na drzewach oraz w szczelinach (w tym także w ścianach i meblach). Zobacz, jak je znaleźć i jak się go pozbyć?
/ 19.04.2024 05:28
gniazdo kleszczy w domu fot. Adobe Stock, RistoH

Kleszcze same w sobie nie żyją w gniazdach i nie budują ich, ale składają jaja w charakterystycznej "grupie". Zazwyczaj ukrywają je w trudno dostępnych i niewidocznych miejscach.

Spis treści:

  1. Gniazdo kleszczy: jak wygląda?
  2. Jak znaleźć gniazdo kleszczy?
  3. Jaja kleszczy
  4. Gniazdo kleszczy w domu
  5. Jak zniszczyć gniazdo kleszczy?

Gniazdo kleszczy: jak wygląda?

Gniazdo kleszczy to tak naprawdę skupisko ich jaj. Przypomina nieco kawior albo tzw. glutka z siemienia lnianego. Ciemna, galaretowata masa w całości złożona jest z niewielkich kuleczek, czyli właśnie jaj. Gdyby jej dotknąć lub wziąć do ręki, będzie się przelewać między palcami dokładnie tak jak gęsty kleik z siemienia.

Gniazdo może być ciemnobrunatne, całkowicie czarne lub z lekką granatową poświatą. Choć jaj w gnieździe może być nawet kilka tysięcy, samo w sobie nie jest duże. Najczęściej nie przekracza 2-3 cm średnicy. Ma przy tym nieregularny kształt.

gniazdo kleszczy

fot. Gniazdo kleszczy/Adobe Stock, diy13

Jak znaleźć gniazdo kleszczy?

Gniazdo nie jest łatwe do znalezienia, ponieważ musi być właściwie chronione przed naturalnymi wrogami kleszczy, takimi jak ptaki, gryzonie i drobne owady/insekty. Najczęściej jaja składane są w szczelinach drzew, pod liśćmi lub korzeniami, czasem także we wnękach domówi i mebli. Najczęściej są to też miejsca zaciszne, rzadko odwiedzane przez ludzi czy drapieżniki.

Skupiska jaj często okalają także kamienie, wtapiając się w ten sposób w krajobraz. Dzięki temu drapieżniki często omijają to miejsce i nie atakują gniazda. Jaja kleszczy mogą być świetną pożywką dla niektórych mieszkańców lasu.

Jaja kleszczy

Samica, kiedy staje się gotowa na złożenie jaj, szuka sobie cichego, zacisznego miejsca. Najlepsze jest lekko podmokłe i cieniste stanowisko. Po złożeniu jaj samica umiera. Kleszcze mają cztery fazy życia, są to:

  • jajo,
  • larwa,
  • nimfa,
  • dorosły osobnik.

Nimfa oraz dorosłe kleszcze z łatwością radzą sobie w codziennym funkcjonowaniu. Już na etapie nimfy kleszcze mogą atakować i wżerać się w skórę, ale rzadko stwarza zagrożenie chorobami odkleszczowymi.

jaja kleszcza
fot. Jaja kleszcza/ Adobe Stock, Bernard

Gniazdo kleszczy w domu

Gniazdo kleszczy można spotkać także w domu i ogrodzie. Szukają one miejsc ciemnych, wilgotnych i zaciszonych. Możesz spotkać je w trawie, ale także w niewielkich szczelinach, np. w meblach ogrodowych czy dziurach w drewnianych ścianach (np. w szopach czy stodołach).

Czasem zdarza się, że kleszcz złoży jaja wewnątrz naszego mieszkania - dzieje się tak, kiedy przyniesiesz samicę do domu na ubraniu, a ona zamiast wgryźć się w twoją skórę zacznie szukać sobie idealnego miejsca lęgowego. Wtedy możesz liczyć na prawdziwą inwazję, trudną do opanowania. Dlatego ważne jest, aby po leśnych spacerach ubrania dokładnie oglądać, trzepać, a najlepiej od razu wrzucić do pralki i uprać.

gniazdo kleszcza w domu
fot. Gniazdo kleszcza w domu/ Adobe Stock, anat_kaset

Jak zniszczyć gniazdo kleszczy?

Aby pozbyć się gniazda kleszczy, możesz stosować opryski dedykowane dorosłym osobnikom, a także larwom, nimfom oraz jajom. Największą skuteczność wykazują środki zawierające tzw. pyretroidy - zapewniają wysoką śmiertelność wśród kleszczy na każdym etapie rozwoju. Opryski stosuj zawsze w bezpiecznych warunkach - otwórz okna i pilnuj, aby w pomieszczeniu przez kilka godzin nie znajdowały się dzieci i zwierzęta domowe, ale także wszyscy pozostali domownicy.

Warto także dokładnie oczyścić ogród z resztek organicznych, takich jak liście czy suche pędy i korzenie. Pamiętaj też, aby drewno opałowe i wszystkie inne drewniane elementy były suche i ustawione w nasłonecznionym miejscu.

uwaga kleszcze

fot. Uwaga kleszcze/Adobe Stock, gabort

Czytaj także:
Jak wyciągnąć kleszcza?
Co przyciąga kleszcze?
Czy latające kleszcze są groźne?

Redakcja poleca

REKLAMA