Najlepszy domowy nawóz do hortensji zrobisz z liści pokrywy, skórki banana oraz z kawy, możesz też przygotować kompostownik

domowe nawozy do hortensji fot. Adobe Stock, Ben
Domowy nawóz do hortensji nie jest trudny do przygotowania, a do tego możesz zrobić go z wielu rzeczy, które masz w domu. Świetnie sprawdzą się np. banany, które są bogatym źródłem składników odżywczych, a także fusy z kawy. Hortensja lubi kwaśne podłoże, dlatego dobrze jest też zasilać ją tzw. gnojówką z pokrzywy.
/ 21.03.2024 05:14
domowe nawozy do hortensji fot. Adobe Stock, Ben

Hortensje potrafią kwitnąć naprawdę długo, jeśli wiesz, jak o nie dbać. Potrzebują przede wszystkim regularnego obrywania starych kwiatostanów, podlewania oraz nawożenia. Poprzez stosowanie odpowiednich składników możesz nawet zmienić kolor hortensji z różowych na niebieskie i odwrotnie. Oto pomysły na domowe nawożenie tych pięknych, dekoracyjnych kwiatów.

Spis treści:

  1. Domowy nawóz do hortensji z bananów
  2. Domowy nawóz do hortensji z fusów z kawy
  3. Domowy nawóz do hortensji z pokrzywy
  4. Domowy nawóz do hortensji: kompostownik

Domowy nawóz do hortensji z bananów

Skórka od banana, wykorzystywana jako nawóz, świetnie sprawdza się w przypadku wielu roślin, które lubią zasilanie fosforem oraz potasem. Skórka jest bardzo bogatym źródłem tych składników, a regularne stosowanie domowego nawozu z niej znacznie poprawia kwitnienie hortensji.

Nawóz z banana jest bardzo łatwy do przygotowania. Skórkę wystarczy pokroić na kawałki, a następnie wymieszać z ziemią pod hortensjami. Wsadź skórki w różnych miejscach i na różnej głębokości, aby maksymalnie wspomóc wzrost kwiatów.

Możesz też przygotować "kiszonkę z banana", którą wykorzystasz do podlewania hortensji. Wystarczy zalać skórkę wodą, szczelnie zamknąć i odstawić na 2-3 dni. Gotowy nawóz dobrze jest rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1, a następnie podlać hortensję.

domowy nawóz do hortensji

fot. Domowy nawóz do hortensji: nawóz z banana/Adobe Stock, Olena Svechkova

Domowy nawóz do hortensji z fusów z kawy

Jeśli korzystasz z ekspresu lub parzysz codziennie tzw. fusiarę bezpośrednio w kubku, pamiętaj, aby nie wyrzucać fusów. To świetny domowy nawóz do roślin o bardzo szerokim zastosowaniu. Fusy z kawy mogą też służyć jako naturalny środek na ślimaki.

Są bogatym źródłem cennego dla roślin ogrodowych i domowych azotu, potasu i magnezu. Dzięki temu hortensje szybciej i obficie kwitną, a składniki fusów dodatkowo odżywiają korzenie, sprawiając, że roślina staje się odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym chorób i insektów.

Nawóz z fusów kawy możesz przygotować, mieszając je z wodą (szklanka fusów na 10 l wody) i podlewając hortensję mniej więcej raz na dwa tygodniu. Fusy możesz też rozsypać pod hortensjami i poczekać, aż same "wchłoną" się do ziemi przy okazji standardowego podlewania.

Domowy nawóz do hortensji z pokrzywy

Zarówno popularne hortensje bukietowe, jak i inne jej odmiany, bardzo docenią regularne zasilanie tzw. gnojówką z pokrzywy. Nie tylko odżywi roślinę i pobudzi jej wzrost, ale także ochroni hortensje przed najpopularniejszymi ogrodowymi szkodnikami

Nawóz z pokrzywy jest łatwy do przygotowania, choć wymaga sporo uwagi. Kilogram świeżych liści (posiekanych) wymieszaj z ok. 10 litrami wody w plastikowym (koniecznie) wiadrze. Przykryj przewiewną gazą i odstaw w zacienione miejsce na ok. 2 tygodnie.

Pamiętaj, aby codziennie przemieszać gnojówkę. Nawóz jest gotowy, kiedy z powierzchni zniknie piana. Tak przygotowaną mieszankę rozcieńczaj z wodą i podlewaj mniej więcej raz na 3 tygodnie.

Hortensje lubią kwaśne podłoże, dlatego taki nawóz idealnie się sprawdzi, jednak nie należy używać go zbyt często, aby nie przekwasić hortensji.

domowy nawóz do hortensji bukietowej

fot. Domowy nawóz do hortensji z pokrzywy/Adobe Stock, Marina April

Domowy nawóz do hortensji: kompostownik

Domowy kompostownik stojący w ogrodzie ma wiele zalet. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, które pozwala w łatwy i szybki sposób wykorzystać resztki jedzenia oraz roślin (np. skoszoną trawę, suche liście, przejrzałe owoce).

Kompost najlepiej jest użyć jako wyściółkę gleby. Składniki odżywcze przenikną w głąb podłoża i będą stopniowo wspierać wzrost i kwitnienie hortensji.

Czytaj także:
Kiedy przycinać hortensje?
Rozmnażanie hortensji
Dlaczego hortensje nie kwitną?

Redakcja poleca

REKLAMA