Najlepszy nawóz z pokrzyw do roślin ogrodowych i uprawnych możesz przygotować samodzielnie w domu. Gnojówka z pokrzyw niesie za sobą szereg korzyści - możesz ją z powodzeniem stosować w całym ogrodzie. Jak przygotować zdrowy nawóz z pokrzyw i jak go wykorzystać?
Spis treści:
- Na co jest dobra gnojówka z pokrzyw?
- Jak zrobić nawóz z pokrzyw
- Gnojówka z pokrzyw: jak stosować?
- Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy?
- Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?
Na co jest dobra gnojówka z pokrzyw?
Gnojówka z pokrzyw nie tylko odżywia rośliny i poprawia ich wzrost, ale także działa odstraszająco na najpowszechniej występujące ogrodowe szkodniki. Świetnie sprawdzi się do kwiatów ozdobnych, roślin uprawnych, a także do iglaków. W zasadzie możesz nią podlewać większość gatunków roślin, które uprawiasz w swoim ogrodzie czy na tarasie.
Pokrzywa uznawana jest za chwast, więc rośnie w wielu miejscach - być może także w twoim ogrodzie albo na okolicznych łąkach. Jeśli więc znajdziesz gdzieś pokrzywę, nie traktuj jej jak niepotrzebny chwast, ale zerwij i zachowaj. Przygotujesz z niej doskonały nawóz!
Czy pokrzywa zakwasza ziemię?
Pokrzywa zwyczajna nie toleruje kwaśnej ziemi, a więc nie będzie rosła w takich warunkach i nie zakwasza ziemi. Zdecydowanie woli podłoże zasadowe, stale wilgotne. Jeśli więc chcesz zastosować gnojówkę z pokrzyw na roślinach kwasolubnych, nie będzie to najlepszy pomysł. Wtedy sięgnij po inne domowe nawozy do roślin, np. fusy z kawy.
fot. Gnojówka z pokrzyw/Adobe Stock, 7monarda
Jak zrobić nawóz z pokrzyw?
Przygotowanie gnojówki z pokrzyw jest bardzo proste i nie wymaga od ciebie żadnych specjalnych umiejętności chemicznych czy ogrodniczych. Aby zrobić 10 litrów nawozu, przygotuj:
- kilogram młodych liści pokrzywy (mają najwięcej składników odżywczych),
- 10 l wody,
- plastikowe wiadro (metalowe, szklane czy betonowe się nie nadają).
Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy:
- Pokrzywę posiekaj na mniejsze kawałki, ale nie bardzo drobno. Chodzi tylko o to, aby po ucięciu pędy puściły soki.
- Przełóż pokrzywę do wiadra i zalej wodą. Odstaw w zacienione miejsce i przykryj gazą - musi być przewiew.
- Uwaga: nawóz będzie wydzielał bardzo nieprzyjemny zapach, dlatego najlepiej postawić wiadro gdzieś, gdzie nie będzie to aż tak przeszkadzać.
- Codziennie przez ok. 2 tygodnie musisz przemieszać gnojówkę. Kiedy z powierzchni nawozu zniknie piana, gnojówka jest gotowa.
Gnojówka z pokrzyw: jak stosować?
Gnojówkę z pokrzyw stosuje się do podlewania, a więc dokładnie tak samo, jak podlewasz rośliny zwykłą wodą. Uważaj jednak na ilość. Zbyt dużo nawozu może przynieść odwrotny skutek. Podlewaj więc swoje kwiaty i domowy warzywniak umiarkowanie.
Gnojówkę zawsze trzeba rozcieńczyć w zwykłej wodzie. W ten sposób na pewno nie zaszkodzisz swoim roślinom i zapewnisz im zdrowy wzrost oraz ochronę przed szkodnikami. Podlewaj rośliny nawozem mniej więcej raz na dwa tygodnie.
Czy można podlewać ogórki gnojówką z pokrzyw?
Większość warzyw lubi nawożenie gnojówką z pokrzywy, jednak nie warto przesadzać z ilością. Ogórki podlewaj nawozem co 2 tygodnie, aby wyrosły duże i twarde. Składniki odżywcze zawarte w pokrzywach pozwalają mocno rozrosnąć się pędom, dzięki czemu uzyskasz jeszcze więcej ogórków.
Nawozem pokrzywowym możesz podlewać wszystkie psianki, w tym także dynie, cukinie oraz pomidory.
Czy cebulę można podlewać gnojówką z pokrzywy?
Nie wszystkie warzywa tolerują nawóz z pokrzyw. Cebula jest jednym z nich, dlatego omijaj ją podczas podlewania gnojówką swojego warzywniaka. Nawozu nie lubią także warzywa strączkowe (fasola, groch) oraz czosnek.
fot. Nawóz z pokrzywy (gnojówka)/Adobe Stock, TwilightArtPictures
Czy truskawki można podlewać gnojówką z pokrzyw?
Gnojówka z pokrzywy to także naturalny nawóz dla większości owoców, które tolerują odczyny zasadowe gleby oraz nawozy azotowe. Zaliczają się do nich nie tylko truskawki, ale także np. maliny. Podlewanie pokrzywą wzmacnia roślinę, dzięki czemu może wydać jeszcze więcej dużych owoców.
Czy gnojówką z pokrzyw można podlewać buraki?
Tak, nawóz z pokrzywy świetnie sprawdzi się także do regularnego podlewania buraków, marchwi, pietruszki oraz rzodkwi.
Czy można podlewać hortensje gnojówką z pokrzywy?
Gnojówka z pokrzywy świetnie sprawdzi się nie tylko do nawożenia warzyw i owoców, ale także roślin ozdobnych oraz iglaków. Jeśli chcesz, aby twoje hortensje bukietowe czy ogrodowe mocno się rozkrzewiły i wydały mnóstwo pięknych, dużych kwiatostanów, podlewaj je nawozem z pokrzywy mniej więcej co 2-3 tygodnie od razu, kiedy zauważysz, że roślina wiąże pąki kwiatowe.
Czy borówkę amerykańską można podlewać gnojówką z pokrzywy?
Borówka jest rośliną kwasolubną, dlatego podlewanie nawozem z pokrzywy nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nie oznacza to jednak, że musisz z tego zrezygnować. Jeśli chcesz, aby borówka wydała dużo owoców i mocno się rozkrzewiła, stosuj nawóz co 3-4 tygodnie, aby nie zmienić odczynu gleby. Obserwuj roślinę i jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, odstaw nawóz na kilka tygodni.
Czy gnojówka z pokrzyw jest dobra na mszyce?
Gnojówka z pokrzywy nie tylko nawozi rośliny, ale także chroni je przed szkodnikami, takimi jak właśnie mszyce. Aby pozbyć się nieproszonych gości, możesz stosować nawóz do podlewania albo wykorzystać jako oprysk do roślin.
Wystarczy, że raz na 2 tygodnie spryskasz pędy zaatakowane przez mszyce, a pozbędziesz się ich raz na zawsze.
fot. Gnojówka z pokrzywy na mszyce/Adobe Stock, lavizzara
Kiedy podlewać pomidory gnojówką z pokrzyw?
Pomidory świetnie znoszą podlewanie nawozem z pokrzywy. Możesz je rozpocząć już ok. 2-3 tygodnie po wysadzeniu pomidorów do gruntu lub docelowej donicy czy skrzyni. Podobnie, jak w przypadku innych roślin, zaleca się nawożenie pokrzywą raz na dwa tygodnie. Pamiętaj też, aby w pozostałe dni zapewnić pomidorom odpowiednie nawodnienie (czasem wymagają podlewania dwa razy dziennie).
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy?
Nie wszystkie rośliny można bezpiecznie podlewać gnojówką. Zwróć uwagę przede wszystkim na te, które lubią bardzo kwaśną glebę - wrzosy, borówki, etc. Regularne nawożenie ich gnojówką może zmienić odczyn gleby, co w konsekwencji może prowadzić do obumarcia rośliny.
Gnojówką nie podlewaj przede wszystkim rododendronów i azalii. Nagromadzenie azotu w roślinach kwasolubnych może im bardzo zaszkodzić.
Jakich warzyw nie podlewać gnojówką z pokrzywy?
Wspomniane już wcześniej warzywa strączkowe nie tolerują mocno zasadowych nawozów. Dodatkowo nie podlewaj gnojówką cebuli i czosnku. Pozostałe warzywa raczej dobrze znoszą pokrzywowe nawozy. Jeśli jednak zauważysz jakieś zmiany w liściach, pędach czy na owocach, odstaw nawóz na 2-3 tygodnie, a następnie podlewaj nim rośliny nieco rzadziej, np. raz na 3 tygodnie.
Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?
Gnojówkę z pokrzywy dobrze jest zlać do szczelnego słoika czy butelki (najlepiej plastikowej) po 2 tygodniach od rozpoczęcia fermentacji. Jeśli jednak tego nie zrobisz, gnojówka może stać ok. 1,5 miesiąca w wiadrze przykrytym gazą. Musisz jednak pamiętać, aby codziennie ją przemieszać.
W tym czasie nie straci ona swoich właściwości. Gnojówka szczelnie zamknięta w butelce może wytrzymać nawet kilka miesięcy.
Czytaj także:
Fusy z kawy do storczyków
Ten naturalny nawóz na pewno masz w lodówce
Najlepszy nawóz do pelargonii