POLECAMY

3 sztuczki, które sprawią, że kwiaty hortensji zmienią kolor

Kwiatostany hortensji ogrodowej mają najczęściej różowy kolor. Mogą jednak zmienić go na niebieski. Zdradzamy sposoby, które sprawią, że krzewy zakwitną na niebiesko lub fioletowo.
/ 4 miesiące temu
3 sztuczki, które sprawią, że kwiaty hortensji zmienią kolor fot. Adobe Stock

Kwiatostany hortensji ogrodowej mają najczęściej różowy kolor. Mogą jednak zmienić go na niebieski. Zdradzamy sposoby, które sprawią, że krzewy zakwitną na niebiesko lub fioletowo.

W Polsce najpopularniejsza jest hortensja ogrodowa i bukietowa. Najpiękniejsze okazy można spotkać na północy i zachodzie kraju, gdzie klimat jest łagodniejszy. Krzewy są tam wprost obsypane ogromnymi kulami, najczęściej w różowym, rzadziej niebieskim, czasem w jednym i drugim kolorze. Gleba dla tej rośliny powinna być żyzna i próchnicza, zaś odczyn podłoża lekko kwaśny (pH 4,5-5,5).
Sprawdź, co zrobić, by kwiaty hortensji przybrały niebieski kolor:

1. Podlewaj roślinę roztworem ałunu potasowego lub siarczanu glinu - 10 g na 2 l wody (preparaty można kupić w postaci proszku w sklepach internetowych). Rób to regularnie od wiosny do kwitnienia, co dwa tygodnie. Jeśli będziesz podlewać roślinę z jednej strony zwykła wodą, a z drugiej wodą z ałunem – wówczas pojawią się na niej kule różowe i niebieskie jednocześnie.

2. Zastosuj specjalny nawóz ("Hortensja niebieska", "Barwnik do hortensji"). Stosując go, zabarwisz na niebiesko odmiany różowe, zaś czerwone staną się fioletowe. Przestrzegaj zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

3. Zasilaj regularnie krzewy ptasim guano. Jest to bardzo cenny nawóz, który zawiera fosfor, potas, azot. Trzeba go jednak mocno rozcieńczać (1:20), bo bardzo silnie działa. Zbyt skoncentrowany mógłby "spalić" korzenie roślin.

Uwaga! Nie da się zabarwić białych kwiatów, bo nie posiadają antocyjanów, które odpowiadają za zmianę koloru.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 miesiące temu
Piękne kwiaty w przeróżnych kolorach można znaleźć na roslinydoogrodu. Mają też sklep internetowy na allegro, dlatego zamawianie sadzonek jest niesamowicie proste :)