Basen stelażowy fot. Adobe Stock

Basen stelażowy - rozwiązanie nawet do niewielkiego ogrodu!

Czy jest coś przyjemniejszego, niż pluskanie się w orzeźwiającej wodzie podczas upałów? Zainwestuj w swój własny basen! Postaw na basen stelażowy. Sprawdzi się wszędzie!
Wioletta Górecka / 03.07.2019 16:06
Basen stelażowy fot. Adobe Stock

Własny basen w ogródku kojarzony jest w luksusem. Jeszcze kilka - kilkanaście lat temu była to opcja dostępna właściwie tylko dla wybranych - tych z zasobnym portfelem i dużym ogrodem. Dziś basen, szczególnie stelażowy, może mieć właściwie każdy! 

Na skróty:

  1. Basen stelażowy - dlaczego warto?
  2. Jak jest zbudowany?
  3. Rodzaje basenów stelażowych

Dlaczego warto postawić na basen stelażowy?

Basen stelażowy daje tyle samo możliwości ochłody, co klasyczny basen ogrodowy, tzn z niecką wkopaną w ziemię. Nie wymaga jednak tyle przestrzeni, organizacji miejsca i funduszy, co on! Zapewnia jednak jednocześnie na tyle miejsca, że w jednym czasie może w nim przebywać kilka osób, można także trochę popływać. 

Jest stabilny i odporny na działanie warunków atmosferycznych, a także łatwy do czyszczenia. W porównaniu do basenów z niecką wkopaną w ziemię, jest także niedrogi - ceny zaczynają się od około 1000 zł.

Ile kosztuje budowa i utrzymanie basenu ogrodowego?

Jak zbudowany jest basen stelażowy?

Basen stelażowy stawia się na płaskiej powierzchni. Ściany wykonane są z wytrzymałego tworzywa PCV, dzięki czemu są odporne na odkształcenia i uszkodzenia.  Jest wzmocniony i ustabilizowany metalową obręczą, dzięki czemu nie przewraca się i nie odkształca, a woda z niego nie wylewa się. 

Jeśli kupisz do niego filtr i pompę, to w zasadzie przez cały sezon nie będziesz mieć problemu z czystością wody. Stelaż wykonany jest z materiałów antykorozyjnych, odpada więc konieczność konserwacji basenu. 

Basen stelażowyfot. Adobe StockBasen stelażowyfot. Adobe Stock

Basen ogrodowy stelażowy - co znajdziesz w sklepach?

Wybór jest całkiem spory - różne kształty i wymiary zaspokoją gusta i oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Dostępne kształty to:

  • okrągły
  • kwadratowy
  • prostokątny.

Najbardziej popularne są baseny stelażowe prostokątne, o wymiarach 5x3 m, a także okrągłe - przeważnie o średnicy 5-6 metrów. Głębokość basenu stelażowego może dochodzić nawet do 120 cm. To daje całkiem spore możliwości, jeśli chodzi o aktywny wypoczynek podczas letnich upałów! 

Zobacz więcej na temat aranżacji ogrodu!
Altana ogrodowa - odrobina luksusu, na który cię stać!
Parasol ogrodowy da ci schronienie nie tylko od słońca!