Nie wiesz, czy mintaj jest zdrowy? Jest kilka powodów, dla których naukowcy zdecydowali, czy warto go jeść, czy unikać
Czy mintaj jest zdrowy? Już podstawowe informacje o tej rybie dają pewne pojęcie na ten temat komuś, kto interesuje się wpływem na zdrowie ryb. Mintaj (Theragra chalcogramma) to morska ryba należąca do rodziny dorszowatych (Gadidae). Jest jedną z najczęściej poławianych ryb na świecie, szczególnie w wodach północnego Pacyfiku. Sprawdź, dlaczego mintaj to dobra ryba do jedzenia.

- Ewa Cwil
Okazuje się, że mintaj to absolutnie wyjątkowa ryba i w pewnym rankingu mieści się w absolutnym topie! W czasach, gdy ludzie obawiają się jeść ryby hodowlane (nie zawsze słusznie), pierwsza dobra wiadomość jest taka: mintaj to ryba dziko żyjąca, nie hoduje się jej. Naukowcy twierdzą, że na pytanie: czy mintaj to zdrowa ryba, odpowiedź jest jasna: tak! Tłumaczymy, dlaczego tak jest.
Spis treści:
Czy mintaj jest zdrowy: wartości odżywcze
Mięso mintaja jest białe, delikatne i ma subtelny smak, dlatego jest popularnym składnikiem wielu dań.
Mięso mintaja dostarcza wysokiej jakości białka, witamin (np. B12) oraz minerałów (selen, fosfor). Jest również źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mają udowodniony korzystny wpływ na zdrowie serca i mózgu.
Wartości odżywcze mintaja:
- kalorie: 78-105 kcal
- białko: 17-18 g (niektóre źródła podają 20-21 g)
- tłuszcz: 0,3-0,8 g, w tym tłuszcze nasycone ok. 0,2 g,
- węglowodany: 0 g
- cholesterol: 60 mg
- sód: 68-70 mg
- potas: 300-400 mg.
Mintaj dziki z rejonów Alaski należy do elitarnej grupy 20 najbardziej odżywczych produktów spożywczych. Porcja 85 g tej ryby zaspokaja 10% zapotrzebowania dziennego na witaminę D, 22% dziennego zapotrzebowania na kwasy omega-3 i 130% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12.
Mintaj to z natury bardzo zdrowa ryba. Dostarcza pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze (i prawie wcale tłuszczu nasyconego), mikroelementy i witaminy.

Ryba mintaj: dlaczego jest zdrowa?
Czy mintaj to dobra ryba? Tak! Mintaj jest bogaty w białko o wysokiej wartości biologicznej i jednocześnie ma niską zawartość tłuszczu, w tym tłuszczu nasyconego, co sprawia, że to pokarm korzystnie wpływający na zdrowie układu krążenia i masę ciała. Mintaj idealnie wpisuje się w zdrową dietę, dietę niskotłuszczową oraz dietę odchudzającą. Niska zwartość tłuszczu czyni tę rybę także dobrym składnikiem diety lekkostrawnej.
Ze względu na znaczącą zawartość kwasów omega-3 regularne spożywanie ryb takich jak mintaj wspiera zdrowie układu krążenia, ze względu na obniżone ryzyko miażdżycy. Spada też ryzyko chorób na tle zapalnym.
Jak wykazało badanie naukowe z 2020 roku, białko z mintaja może korzystnie wpływać na mikroflorę jelitową, poprawiając wrażliwość na insulinę oraz metabolizm.
Filety z mintaja są zazwyczaj całkowicie pozbawione ości, gdyż podczas filetowania udaje się je z łatwością usunąć.
Uwaga! Choć mintaj jest zdrowy, poprzez niewłaściwy sposób przygotowania można pogorszyć jego walory. Najzdrowszy jest pieczony i gotowany, a także grillowany, o ile nie ulegnie przypaleniu. Smażenie mintaja, zwłaszcza we wchłaniającej tłuszcz panierce sprawia, że mintaj w panierce staje się bardziej kaloryczny, tłustszy, a profil kwasów omega takiego dania ulega pogorszeniu. Nie „psuj” mintaja robiąc ze zdrowej ryby niezdrowe danie!

Czy mintaj ma toksyny?
Mintaj należy do ryb o bardzo niskim poziomie toksyn, takich jak rtęć, co czyni go bezpiecznym wyborem dla dzieci i kobiet w ciąży.
Nie ma obecnie na świecie ryb krystalicznie czystych pod względem zanieczyszczeń. Wynika to stąd, że mamy skażone środowisko, więc nawet dziko żyjące ryby są narażone na toksyny. Jednak mintaj żyje w jednym z najczystszych rejonów świata, odżywia się naturalnie, a nie paszami, jest niedużą rybą i nie zdąża wchłonąć znacznych ilości szkodliwych substancji.
1. Hosomi, R., Nishimoto, A., Kobayashi, T., Ikeda, Y., Mitsui, M., Shimono, T., Kanda, S., Nishiyama, T., Yoshida, M., & Fukunaga, K. (2020). Dietary Alaska pollock protein alters insulin sensitivity and gut microbiota composition in rats.. Journal of food science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.15413.
2. Sidhu, K. (2003). Health benefits and potential risks related to consumption of fish or fish oil.. Regulatory toxicology and pharmacology : RTP, 38 3, 336-44 . https://doi.org/10.1016/J.YRTPH.2003.07.002.
3. dec.alaska.gov/eh/vet/fish-monitoring-program/fish-tissue-mercury
Czytaj także:
5 najzdrowszych i najsmaczniejszych ryb
Mintaj z piekarnika: szybki przepis na pyszną rybę
Przepis na mintaja pieczonego z porem — samo zdrowie!