Młoda kobieta ma talerzu tylko plaster ogórka. Kobieta je plaster ogórka widelcem. fot. Adobe Stock

Zaburzenia odżywiania - czym są? Nieoczywiste objawy i nieznane rodzaje zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania kojarzą się przede wszystkim z anoreksją i bulimią. Grupa chorób psychicznych z tej kategorii jest znacznie szersza. Zobacz, jakie objawy mogą wskazywać na występowanie zaburzeń odżywiania. Słyszałaś o drunkoreksji czy pregnoreksji?
Barbara Dąbrowska / 26.07.2018 15:18
Młoda kobieta ma talerzu tylko plaster ogórka. Kobieta je plaster ogórka widelcem. fot. Adobe Stock

Zaburzenia odżywiania objawy

Zaburzenia odżywienia to grupa chorób psychicznych o odmiennym przebiegu i objawach. Łączy je jednak kilka cech wspólnych:

  • zaburzony obraz własnego ciała,
  • brak akceptacji samego siebie,
  • zaburzone łaknienie niezwiązane z chorobą organiczną (ciała), o podłożu psychicznym,
  • trudność w rozumieniu i rozładowywaniu emocji.

U osób chorych rozwija się także nadmierna potrzeba kontroli świata. Często przejawia się ona w bardzo precyzyjnym planowaniu diety, dokładnym śledzeniu każdej zjedzonej i spalonej kalorii.

Wbrew pozorom zaburzenia odżywiania nie dotyczą tylko kobiet. U mężczyzn zaburzenia odżywiania są po prostu rzadziej diagnozowane ze względu na stereotypowe postrzeganie płci męskiej.

Zaburzenia odżywiania przyczyny

Przyczyny zaburzeń odżywiania należy w każdym przypadku rozpatrywać indywidualnie. Coraz częściej mówi się, że na występowanie tych chorób ma wpływ współczesny, szybki styl życia. Nie bez znaczenia są także nierealistyczne obrazy ciał promowane w mediach i portalach społecznościowych.

Podstawowe przyczyny zaburzeń odżywiania najczęściej mają związek z zaburzoną sytuacją rodzinną. Z tego powodu psychoterapią zawsze powinny być objęte nie tylko osoby chore, ale także całe rodziny.

Bywa, że ciężkie przeżycie, duży stres jest czynnikiem wyzwalającym zaburzenie odżywiania, uruchamia skłonność. Jeśli na to nałoży się nieprawidłowe funkcjonowanie w rodzinie, może dojść do pełnego rozwoju zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania rodzaje

Do pierwotnych zaburzeń odżywiania zalicza się anoreksję (jadłowstręt psychiczny) i bulimię (żarłoczność psychiczną). Pozostałe schorzenia to tzw. zaburzenia wtórne. W tej grupie wciąż przybywa nowych chorób, które często wynikają między innymi z sytuacji życiowej.

Anoreksja

Osoba chora na anoreksję dąży do maksymalnego obniżenia masy ciała przez zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu. Konsekwencjami anoreksji są:

  • zaburzenia hormonalne,
  • niska masa mięśniowa,
  • tzw. syndrom małego serca.

Śmiertelność anoreksji wynosi nawet 18-20%. Z tego powodu leczenie anoreksji często połączone jest z pobytem w szpitalu.

Bulimia

Najczęstszym objawem bulimii jest kompulsywne objadanie się i prowokowanie wymiotów, by zapobiegać tyciu. Wymioty są „środkiem zaradczym” na nadmiar kalorii. Takim „środkiem” nie muszą być wyłącznie wymioty. Osoba chora może stosować także bardzo intensywną, wielogodzinną aktywność fizyczną (tzw. bulimia sportowa).

Bulimoreksja

Zaburzenie, które łączy objawy anoreksji i bulimii. Okresy głodzenia się przeplatają ataki wilczego, głodu, kompulsywnego objadania i wymiotowania.

Ortoreksja

Zaburzenie odżywiania, które wynika z obsesji na punkcie ”zdrowej żywności”. Osoba chora coraz mocniej ogranicza jadane produkty, bo żaden z nich nie jest wystarczająco „zdrowy”. W efekcie dochodzi do głodzenia się.

Bigoreksja

Osoba chora na bigoreksję dąży do posiadania coraz większej masy mięśniowej. To zaburzenie odżywiania częściej dotyczy mężczyzn, którzy całe życie podporządkowują kształtowaniu sylwetki. W konsekwencji często dochodzi do nadmiernego spożycia białka, odwodnienia i przyjmowania nielegalnych środków dopingowych.

Pregnoreksja

Pregnoreksja zwana jest także anoreksją ciążową. Kobieta, która choruje na pregnoreksję głodzi się będąc w ciąży, próbując w ten sposób do minimum ograniczyć tycie. To także „sposób” na szybki powrót do „formy” po porodzie. Konsekwencją pregnoreksji często jest przedwczesny poród i problemy z karmieniem piersią.

Drunkoreksja

To zaburzenie odżywiania, które łączy się z alkoholizmem. Osoba chora ogranicza ilość przyjmowanego pokarmu, tak, by móc wypić więcej alkoholu bez przybierania na wadze.

Przeczytaj także:
3 zachowania, które świadczą o tym, że odchudzanie zamienia się w obsesję
Te 4 sygnały świadczą, że tracisz mięśnie, a nie tkankę tłuszczową
Anoreksja u nastolatki? Poznaj 5 objawów!