Wegetarianinem być (chociaż 1 dzień)

Wegetarianizm /fot. Fotolia
20 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa. Dzień ten to doskonała okazja do tego, by pomyśleć o zmianie naszych przyzwyczajeń żywieniowych. Jeśli nie z powodów etycznych, to zdrowotnych. Przeczytaj o zaletach wegetarianizmu.
/ 19.03.2012 10:59
Wegetarianizm /fot. Fotolia

Meatout Day

Dzień 20 marca, obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa (Meatout Day), powstał z myślą, aby choć jeden dzień w roku zrezygnować z jedzenia mięsa, a co za tym idzie zabijania zwierząt, na rzecz propagowania jadłospisu na bazie warzyw, owoców, zbóż i uczenia zdrowego trybu życia i diety wegetariańskiej jako przyjaznej dla organizmu człowieka. Idea tego dnia narodziła się w 1985 roku, a pomysłodawcą była amerykańska ekologiczna fundacja FARM (Farm Animal Rights Movement).

Tego dnia na całym świecie odbywają się prezentacje wegetariańskiej sztuki kulinarnej, happeningi, wystawy i wykłady wspierające upowszechnianie bezmięsnej diety. Powody przejścia na dietę bezmięsną są różne; najczęściej są one natury moralnej, religijnej lub zdrowotnej. My zajmiemy się tutaj aspektem zdrowotnym i zastanowimy się, czy taka dieta jest bezpieczna i czy rzeczywiście korzystnie wpływa na ludzki organizm?

Czego nie może zabraknąć w diecie wegetariańskiej?

Gdy eliminujemy z naszego jadłospisu mięso, pamiętajmy o tym, że składniki, których nam ono dostarczało powinny być zamienione na inne o podobnym działaniu, tak, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana i zapewniała naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.

Białko w diecie wegetariańskiej

Mięso jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, które jest niezbędne do budowy nowych i odbudowy zużytych komórek, jak również do regulacji wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Gdy rezygnujemy z mięsa, musimy poszukać białka w innych produktach; znajdziemy je w jajkach, mleku i jego przetworach (kefir, jogurt, sery), roślinach strączkowych (soja, różne odmiany fasoli, soczewica, groch, ciecierzyca, bób) oraz w orzechach, płatkach owsianych i kaszy gryczanej. Stosunkowo duże ilości białka potrzebują dzieci, rekonwalescenci i kobiety w ciąży.

Zobacz też: Wegetariańskie zamienniki mięsa

Pamiętaj o żelazie!

Bardzo ważnym składnikiem mięsa, który również odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu jest żelazo, najważniejszy składnik czerwonego barwnika krwi - hemoglobiny.

Najwięcej żelaza oprócz produktów mięsnych zawierają: żółtko jaj, pełne ziarna zbóż (mąka i chleb z pełnego przemiału, kasze gruboziarniste, otręby i zarodki pszenne), kakao w proszku, drożdże, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak i boćwina, suszone warzywa, owoce i grzyby, pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy laskowe i natka pietruszki. W przypadku produktów roślinnych bogatych w żelazo, w celu zwiększenia wchłaniania tego składnika ważne jest, aby równolegle z nimi spożywać pokarmy bogate w witaminę C. Grupami narażonymi na niedobór żelaza są oprócz wegetarian osoby starsze. Kolejnym składnikiem, w który uboga jest dieta bezmięsna jest witamina B12, która występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego; znaleźć ją też można w jajach, mleku i serach.

5 (głównych) zalet wegetariańskiej diety

1. Eliminacja mięsa obniża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, dostarczanych z pożywieniem, które są główną przyczyną miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.

2. Dieta bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa zapewnia nam odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego, który obniża ryzyko miażdżycy, cukrzycy, nowotworów, otyłości oraz przeciwdziała zaparciom.

3. Wzrost spożycia owoców i warzyw, charakterystyczny dla diety wegetariańskiej, przyczynia się znacząco do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka.

4. Spożywanie produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne poprawia stan naszej cery, włosów i paznokci.

 5. Poprawia się samopoczucie, zwiększa się energia i siły witalne.

Według specjalistów dieta bezmięsna może odegrać znaczącą rolę w leczeniu i profilaktyce współczesnych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie czy nowotwory jelita grubego.

Wegetarianie żyją dłużej

Wegetarianie mają znacznie mniejsze ryzyko pojawienia się tych chorób, a w konsekwencji żyją oni dłużej. Stosowanie diety wegetariańskiej może przyczynić się do ochrony przed wieloma schorzeniami i innymi wyniszczającymi problemami zdrowotnymi.

Nowa dieta na wiosnę?

Nie bez powodu na datę obchodów Dnia Bez Mięsa wybrano 20 marca. Jest to bowiem dzień poprzedzający nastanie kalendarzowej wiosny, a wiosna to najlepsza pora w roku na zmianę diety i wzbogacenie jej o wartościowe dla naszego zdrowia produkty. Warto więc w ten specjalny dzień, korzystając z przepisów wegetariańskich, poeksperymentować w kuchni i samemu przyrządzić coś bezmięsnego.

Więcej informacji na temat Dnia bez Mięsa : http://www.meatout.org/

Zobacz też: Top 5 produktów żywności ekologicznej

Autor: Renata Szopa

Redakcja poleca

REKLAMA