Banany są korzystne dla pracy zdrowych nerek. Mało tego, nie szkodzą nawet chorym nerkom, ale w połączeniu ze skutkami niewydolności nerek mogą stanowić już zagrożenie. Sprawdź, dlaczego Banany można jeść przy kamicy nerkowej, a dlaczego trzeba ich unikać przy niewydolności nerek.
Spis treści:
Czy banany są dobre na nerki?
Banany nie szkodzą nerkom z jednym wyjątkiem – przy niewydolności nerek nie powinno się ich jeść. Dlaczego? Ponieważ choroba powoduje wzrost poziomu potasu we krwi, a banany zawierają go całkiem sporo. Duży banan dostarcza nawet 487 mg potasu, co jest dawką zbyt wysoką przy niewydolności nerek. Wysoki poziom potasu we krwi stanowi zagrożenie dla serca. Z tego samego powodu wraz z bananami na listę zakazanych owoców przy niewydolności nerek trafiają też np. melony, pomarańcze, śliwki, rodzynki, daktyle i awokado.
To owoce o wysokiej zawartości potasu, czyli zawierające ponad 200 mg tego pierwiastka w porcji:
- ½ banana,
- ¼ awokado,
- 5 daktyli,
- 1 mango,
- 1 nektarynka,
- 1 pomarańcza,
- ½ papai,
- ½ szklanki śliwek czy soku śliwkowego,
- 1 kiwi,
- ½ szklanki melona,
- ½ szklanki rodzynek.
Tak więc choć banany nie szkodzą samym niewydolnym nerkom, to mogą zaszkodzić sercu wskutek nieprawidłowej pracy nerek. Niewydolne nerki nie są w stanie odfiltrować z krwi odpowiedniej ilości potasu. To dlatego jego poziom we krwi rośnie i może zagrażać sercu.
fot. Czy banany są dobre na nerki/ Adobe Stock, M.studio
Jakie owoce są dozwolone przy niewydolności nerek?
Do owoców o niższej zawartości potasu (poniżej 200 mg w porcji) i polecanych przy niewydolności nerek zaliczają się:
- jabłka,
- winogrona,
- truskawki,
- ananasy,
- żurawina,
- borówki,
- grejpfruty,
- gruszki.
Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie owoce zawierają mniej lub więcej potasu, więc nie można ich jadać w nadmiarze. Natomiast banany i pozostałe owoce klasyfikowane jako wysoko potasowe trzeba z diety wykluczyć przy niewydolności nerek.
Czy banany są dobre przy kamieniach nerkowych?
Tak, okazuje się, że ze względu na zawartość potasu, witaminy B6 oraz magnezu, a także niską zawartość szczawianów, banany są bezpiecznym produktem spożywczym dla każdego, kto ma kamicę nerkową lub podwyższone ryzyko ich powstawania.
Dieta bogata w potas reguluje wydalanie wapnia, co sprawia, że w organizmie nie pozostaje zbyt dużo szczawianów formujących kamienie nerkowe. Regularne jadanie bananów zmniejsza ryzyko powstania kamieni nerkowych.
Magnez zawarty w bananach z łatwością łączy się ze szczawianami z pokarmów i zapobiega tworzeniu się kryształków szczawianowych w nerkach.
Z kolei witamina B6 pomaga nerkom i wątrobie pozbywać się zbędnych substancji chemicznych, oczyszczając je.
Czytaj także:
Czego nie lubią nerki: 11 produktów i praktyk, które nerkom szkodzą
Co pić na chore nerki?
10 sposobów na zachowanie zdrowych nerek