Tajemnica produktów "light", "zdrowych" i "naturalnych"

Zakupoholizm to nałóg kupowania. Nałogowe zakupy wcale nie są przyjemne – mogą wręcz wywołać fizyczny ból... /fot. Fotolia
Czy produkty „light” „zdrowe” i „naturalne” w rzeczywistości naprawdę takie są jak opisuje je producent? Podpowiadamy jak uniknąć popełniania błędów konsumenckich przy wyborze żywności.
/ 03.04.2012 11:58
Zakupoholizm to nałóg kupowania. Nałogowe zakupy wcale nie są przyjemne – mogą wręcz wywołać fizyczny ból... /fot. Fotolia

Na półkach sklepowych jest obecnie ogromny wybór towaru. Producenci żywności starają się jak najbardziej zachęcić nas do wyboru danego produktu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na cenę, wygląd zewnętrzny opakowania, skład czy może produkty na których widzimy słowo „zdrowy” i „naturalny” będą dla nas najkorzystniejszym wyborem? Każdy z nas za priorytetową uważa inną cechę- cena jest niewątpliwie jedną z nich. Ponadto najczęściej jesteśmy wzrokowcami stąd wygląd zewnętrzny opakowania będzie miał również istotne znaczenie. Nie zapominaj czytać etykiet- skład produktu pozwoli Ci stwierdzić czy dana żywność jest w rzeczywistości warta swojej ceny.

Polecamy: Które produkty mają niski indeks glikemiczny?

Jak należy się zatem ustosunkować do słów „light”, „zdrowy” i „naturalny”?  Co w rzeczywistości kryją te słowa? Według Rozporządzenia (WE) NR 1924/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 20 grudnia 2006 roku w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności „oświadczenie zdrowotne – oznacza każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że istnieje związek pomiędzy kategorią żywności, daną żywnością lub jednym z jej składników a zdrowiem”. Czy zatem produkty nazwane „zdrowe” faktycznie wykazują korzystny wpływ na zdrowie? Czy to jedynie chwyt marketingowy, aby zwiększyć sprzedaż? W wyżej wspomnianym rozporządzeniu możemy znaleźć informację, że oświadczenia zdrowotne i żywieniowe mogą znaleźć się na produktach pod warunkiem że spełniają one odpowiednie kryteria np. oceniany jest profil składników odżywczych w danym produkcie. Ponadto oświadczenia na produkcie muszą być zrozumiałe dla konsumenta oraz nie mogą wprowadzać Go w błąd. Wspomniane oświadczenia mogą być również stosowane wyłącznie w przypadku produktów które mają korzystne działanie potwierdzone naukowo.

Żywność naturalna to żywność która nie zawiera barwników, konserwantów, ani innych dodatków do żywności. W przeciwieństwie do żywności ekologicznej takie produkty nie są oznaczone certyfikatem, jednak powinny być wyprodukowane metodami naturalnymi (bez ulepszaczy). Dodatek do żywności według definicji przyjętej już w 1965 roku w Hadze jest to „substancja, która nie będąc środkiem spożywczym, staje się pośrednio lub bezpośrednio składnikiem środka spożywczego lub w inny sposób wpływa na cechy charakterystyczne żywności”. Jeżeli na etykiecie w składzie produktów zobaczysz symbol E – oznacza to że do danego produktu zostały wprowadzone dodatki do żywności, mogą to być: substancję konserwujące, przeciwutleniacze, barwniki, substancje emulgujące i stabilizujące, zagęszczające, klarujące i wiele innych. Np. jeśli na opakowaniu zobaczysz symbol E- 210 oznacza to, że do produktu został dodany kwas benzoesowy (środek konserwujący).

Zobacz także: Produkty pełnoziarniste - dlaczego warto je jeść?

Żywność „light” czy naprawdę jest light?

Żywność o niskiej wartości energetycznej jest to taka żywność która w przypadku produktów stałych zawiera nie więcej niż 40 kcal na 100g, a w przypadku produktów płynnych nie więcej niż 20 kcal na 100g. Producent jest zobowiązany do napisania na etykiecie ile kalorii jest w 100 g danego produktu- sprawdź i samodzielnie oceń czy wartość kaloryczna faktycznie jest obniżona. Pomocną metoda jest również porównywanie wartości kalorycznej, zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów podobnych produktów. Wybieraj produkty te które mają najkorzystniejszy skład dla Ciebie.

Należy zwrócić również uwagę na produkty „0%” tłuszczu. Produkty na których jest napis 0% tłuszczu mają wartość kaloryczną równą 0? Niestety tak nie jest. Produkty te zazwyczaj mają niższą zawartość kalorii, jednak ich wartość energetyczna pochodzi głównie z białek i węglowodanów. 1gram tłuszczu to 9 kcal. Zarówno 1g tłuszczu jak i 1gram węglowodanów to 4 kcal. Często popełniany jest błąd np. jeśli jogurt naturalny zawiera 3% tłuszczu i jego wartość kaloryczna wynosi 63 kcal , to spożywając tego rodzaju produkty 0% tłuszczu sądzimy, że możemy ich spożywać dowolną ilość. Jeden jogurt naturalny 0% tłuszczu to 38 kcal w 100g, wynika z tego że już w 200 g tego produktu jest 76 kcal. Jeżeli zależy Ci na redukcji masy ciała musisz zwrócić uwagę nie tylko na jakość, ale również na ilość produktów w swojej diecie.

Zobacz także: Produkty light - czy na pewno zdrowe?

Redakcja poleca

REKLAMA