Wody źródlane stanowią aż 75% dostępnych na rynku wód. Są to wody czerpane z płytkich warstw wodonośnych. \ Fotolia

Niedobór i nadmiar wody w organizmie - skutki

Dlaczego woda ma tak duże znaczenie w diecie człowieka? Przedstawiamy jakie poważne konsekwencje może mieć zarówno nadmiar wody w organizmie człowieka jak i niedobór.
/ 27.10.2011 10:42
Wody źródlane stanowią aż 75% dostępnych na rynku wód. Są to wody czerpane z płytkich warstw wodonośnych. \ Fotolia

Źródłem wody dla organizmu są głównie napoje i pożywienie. Niektóre produkty zawierają niewielkie ilości wody np. tłuszcze, czy produkty w których skład wchodzą przede wszystkim cukry proste. W przeciwieństwie do nich owoce i warzywa zazwyczaj zawierają duże ilości wody.

Bilans wody (porównanie ilości wody dostarczanej do organizmu z ilością wody wydalanej) w organizmie człowieka powinien być zerowy. Poniższa  tabela przedstawia zarówno źródła wody jak i drogi wydalania.

Źródło wody

Ilość ( ml)

Drogi wydalania

Ilość (ml)

Pożywienie

1000

Nerki (mocz)

1500

Napoje

1500

Płuca

550

Procesy metaboliczne

300

Skóra

600

Przewód pokarmowy (kał)

150

RAZEM

2800

RAZEM

2800

Jakie mogą objawy niedoboru i nadmiaru wody?

Konsekwencje ograniczonej podaży płynów lub dużych strat wody z organizmu człowieka są poważne. W wyniku niedoboru wody dochodzi do wzmożonego pragnienia, wysychania jamy ustnej, rozdrażnienia, spadku apetytu, osłabienia fizycznego, ciągłego zmęczenia. Dochodzi także do zmniejszenia wydalania produktów przemiany materii co przyczynia się do zatrucia organizmu. Bardzo duża utrata wody i odwodnienie (około 20% wody ustrojowej) może prowadzić do śmierci.

Polecamy: Pić wodę źródlaną czy mineralną?

Nadmiar wody w organizmie człowieka jest zjawiskiem rzadziej spotykanym. Skutkiem jest ogólne osłabienie, nudności, wymioty, drgawki. Może również dojść do obrzęku i uszkodzenia komórek.

Dorosła osoba na każdy 1kg masy ciała potrzebuje około 30ml wody na dobę. Oznacza to że osoba o masie ciała 60kg - potrzebuje codziennie 1800ml wody. Jednak zalecenia co do ilości podaży płynów dla każdego człowieka są indywidualne - zależy to bowiem nie tylko od masy ciała ale również od wielu innych czynników np. aktywności fizycznej, czy stanów chorobowych.

Zobacz także: Dieta płynna