1. Używaj zmielonych orzechów zamiast panierki
Lubisz od czasu do czasu zjeść panierowanego kurczaka? Przygotuj mały słoiczek panierki orzechowej. Kup kilka różnych gatunków orzechów i zmiel na gładki proszek. Do panierki możesz dodać suszone zioła, czy paprykę w proszku.
Bonus: kwasy tłuszczowe nienasycone
2. Jedz suszone owoce
Porcją suszonych owoców (30-40 g) możesz zastąpić jedną z dwóch porcji owoców dziennie. Wybieraj te, które nie są dosładzane i nie były siarkowane.
Bonus: błonnik pokarmowy, potas, witamina K
Bezlitosne porządki w kuchni. Zrób to teraz! Ściąga do wydrukowania.
3. Do koktajli zawsze dodawaj przynajmniej jedno warzywo
Kiedy przygotowujesz smoothie zawsze postaraj się uwzględnić jedno warzywo w składzie. Dorzuć liście szpinaku, natkę pietruszki, jarmuż, marchewkę, buraka. Te warzywa dobrze komponują się ze smakiem owoców.
Bonus: błonnik pokarmowy, kwas foliowy, antyoksydanty
4. Dodawaj świeże zioła
Świeże zioła takie jak oregano, rozmaryn, kolendra zawierają pachnące olejki eteryczne, które mają działanie przeciwbakteryjne i neutralizują wolne rodniki. Pamiętaj też o korzeniu imbiru i świeżej kurkumie, które zawierają silne związki przeciwzapalne wzmacniające odporność.
Bonus: mniejsza podatność na infekcje
5. Miej w domu trzy, różne oleje roślinne
Zastanawiasz się jakie? Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – niezastąpiony smak i kwasy tłuszczowe jednonienasycone, olej lniany – skarbnica NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) oraz olej rzepakowy rafinowany do smażenia (wysoka temperatura dymienia).
Bonus: kwasy tłuszczowe nienasycone, witamina E
Olej kokosowy jak smalec? Eksperci ostrzegają przed jego negatywnym działaniem
6. Kupuj mieszanki sałat
Mieszanki sałat są wygodne, gotowe do spożycia i zróżnicowane smakowo. Gdybyś kupiła oddzielnie rukolę, roszponkę, szpinak, sałakę karbowaną z pewnością część z tych produktów wyrzucisz. W mieszance sałat możesz mieć różne rodzaje „liści” bez marnowania.
Bonus: żelazo, wapń, witamina C
7. Zamrażaj w sezonie
Latem, gdy truskawki, maliny, borówki oraz jagody są najtańsze kupuj je i mroź. Jesienią będziesz miała pod ręką gotową bazę na koktajle, które pozwolą ci wrócić na chwilę do słonecznych dni.
Bonus: witamina C, antyoksydanty
8. Kup dobre masło orzechowe w małym słoiku
Dobrej jakości masło orzechowe bez dodatku cukru i oleju palmowego świetnie wzbogaci smak deserów owocowych np. na bazie owoców, jogurtu naturalnego i płatków zbożowych. Kupuj masła orzechowe w małych słoiczkach, by zużyć je szybko i móc spróbować innego masła, przygotowanego na bazie innych orzechów.
Bonus: białko, kwasy tłuszczowe nienasycone
9. Zupy podawaj z pestkami
Przed podaniem, do każdej miseczki zupy, dorzuć łyżeczkę pestek słonecznika, dyni, sezamu, czy siemienia lnianego.
Bonus: witamina E, żelazo
10. Używaj past warzywnych zamiast masła
Urozmaicaj swoje kanapki stosując zamiast masła hummus, pasty na bazie fasoli, czy pasztety warzywne np. z burakami, marchewką, pietruszką.
Bonus: błonnik pokarmowy, białko (pasty na bazie strączków), witaminy z gr. B
Bądź pewna, że kupujesz żywność eko! Zapamiętaj tylko DWA wyróżniki.