Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Kobiety na zakupach spożywczych fot. Fotolia
Żywność ekologiczna jest w Polsce coraz popularniejsza ze względu na smak i walory zdrowotne. Polakom wciąż brakuje jednak wiedzy pozwalającej rozpoznać żywność ekologiczną. Jeśli chcesz czerpać korzyści z produktów eko i nie wyrzucać pieniędzy w błoto przeczytaj nasz tekst.
Barbara Dąbrowska / 26.06.2017 13:46
Kobiety na zakupach spożywczych fot. Fotolia

W maju 2017 opublikowany został raport z badania „Żywność ekologiczna w Polsce”, przeprowadzonego przez Instytut Badania Rynku i Opinii Społecznej IMAS International Sp. z o.o., w badaniu wzięło udział 518 osób.

Jednym z jego celów było sprawdzenie, czy Polacy znają i mają świadomość roli certyfikatu żywności ekologicznej. Wyniki nie są optymistyczne. Wystarczy jednak, że zapamiętasz dwa wyróżniki żywności ekologicznej, by nie dać się zmylić sztuczkom producentów.

Wyniki badania "Żywność ekologiczna w Polsce"

Ankieta wykazała, że tylko 2% konsumentów kojarzy żywność ekologiczną z certyfikacją. Eko produkty częściej wiązane są ze zdrowiem, naturą, świeżością, wsią. Może to sugerować, że Polacy mylą żywność „tradycyjną”, „ze wsi”, „zdrową” z ekologiczną. Potwierdzają to także wskazane przez respondentów miejsca zakupu żywności ekologicznej. Zaraz po super/hipermarketach najpopularniejsze są targowiska, bazary, gdzie rzadko sprzedawana jest żywność ekologiczna, certyfikowana!

10 prawd o żywności ekologicznej!

Wśród osób kupujących ekożywność tylko 43% stara się odnaleźć certyfikat, zaś 41% szuka na opakowaniu oficjalnego logotypu żywności ekologicznej obowiązującego w Unii Europejskiej tzw. euroliścia. Specjaliści wskazują, że może to wynikać z ogromnej ilości znaków graficznych, które umieszczane są na produktach postrzeganych jako zdrowe. To wprowadza informacyjny chaos i utrudnia wybór dobrej jakościowo eko żywności. Martwi też fakt, że 15% osób, które nie kupują żywności eko w ogóle nie ufa certyfikatom.

Jeśli chcesz wreszcie przestać gubić się w gąszczu numerów, znaków, określeń zapamiętaj tylko te DWA wyróżniki żywności ekologicznej.

Euroliść

Na produktach, które w 95% składają się z surowców ekologicznych odnajdziesz oficjalne logo produkcji ekologicznej – euroliść. Znak ten jest połączeniem flagi Unii Europejskiej oraz liścia i symbolizuje ideę zrównoważonego rozwoju. Euroliść daje Ci gwarancję, że żywność jest ekologiczna! Zapamiętaj ten znak i nie zaśmiecaj sobie głowy innymi.

Zobacz jak wygląda EUROLIŚĆ!

Numer certyfikatu

Poza ekoliściem warto znać także sposób oznaczenia certyfikatem. Na żywności ekologicznej znajdziesz np. taki numer: PL-EKO-07. Co oznaczają poszczególne składowe numeru?

PL: kraj pochodzenia

EKO: żywnośc ekologiczna

07: numer jednostki certyfikującej.

Odnalezienie na opakowaniu ekoliścia oraz numeru certyfikatu daje pewność, że kupujesz prawdziwą żywność ekologiczną bez ściemy, która podlega kontroli i spełnia wymogi prawne.

Dane statystyczne pochodzą z raportu: Żywność ekologiczna w Polsce 2017, IMAS International Sp. z o.o.

Żywność ekologiczna - czy na pewno zdrowsza?

Redakcja poleca

REKLAMA