Czy można pić sok pomidorowy przy dnie moczanowej? Czym zastąpić pomidory w diecie ubogopurynowej?

Sok pomidorowy a dna moczanowa.jpg fot. Adobe Stock, Mihailo
Sok pomidorowy u niektórych osób może spowodować nasilenie dolegliwości związanych z dną moczanową. Jednak nie u wszystkich chorych musi nastąpić pogorszenie. Pomidory u pewnych osób wywołują wzrost stężenia kwasu moczowego, u innych nie wywołują takiego efektu. Dlatego każda osoba z dną moczanową powinna zorientować się, czy w jej przypadku modyfikacja diety i np. unikanie soku z pomidorów czy samych pomidorów może przyczynić się łagodzenia dolegliwości.
Ewa Cwil / 14.10.2023 09:05
Sok pomidorowy a dna moczanowa.jpg fot. Adobe Stock, Mihailo

Choć pomidory nie należą do produktów wysokopurynowych, u niektórych chorych na dnę moczanową mogą nasilać dolegliwości. Ponieważ każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmiany poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi oraz na dietę, nie sposób bez przeprowadzenia próby stwierdzić, czy eliminacja soku pomidorowego pozwoli złagodzić objawy dny moczanowej.

Spis treści:

  1. Pomidory a dna moczanowa
  2. Jak przekonać się, czy sok pomidorowy szkodzi przy dnie moczanowej
  3. Czym zastąpić sok pomidorowy przy dnie moczanowej?

Pomidory a dna moczanowa

W literaturze naukowej spotyka się doniesienia o tym, że obecność pomidorów w diecie może nasilać objawy dny moczanowej. Wynika to z faktu, że pomidory zawierają związki purynowe. Substancje te mogą zwiększać ilość kwasu moczowego w organizmie, zwiększając ryzyko tworzenia się kryształów moczanu sodu w okolicy stawów, które są przyczyną dolegliwości bólowych występujących przy dnie moczanowej. Z tego powodu dieta w dnie moczanowej nie powinna zawierać więcej niż 400 mg związków purynowych dziennie. Pomidory zawierają pewne ilości puryn, ale nie należą do kategorii pokarmów wysokopurynowych, nie są nawet w grupie pokarmów z umiarkowaną ilością puryn. Mimo to, ich obecność w diecie może sprawić, że organizm zareaguje wzrostem poziomu kwasu moczowego.

Co ciekawe, badania wykazały, że większość kwasu moczowego obecnego w surowicy krwi (500–600 mg/dzień) pochodzi ze źródeł w samym organizmie, a mniejsza jego część (100–200 mg/dzień) pochodzi ze spożywania pokarmów zawierających purynę. To dlatego u niektórych osób zmniejszenie w diecie ilości pokarmów zawierających purynę może pomóc zapobiegać atakom dny moczanowej. Natomiast u części osób modyfikacja diety nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Z tego powodu najlepszym pomysłem jest obserwowanie reakcji organizmu na obecność pomidorów w diecie, w tym także w postaci soku pomidorowego, i przekonanie się, czy eliminacja ich z jadłospisu przynosi korzyści, czy nie.

pomidory a dna moczanowa

fot. Pomidory a dna moczanowa/ Adobe Stock, Ivanna Pavliuk

Jak sprawdzić, czy sok pomidorowy szkodzi przy dnie moczanowej?

Najlepszy sposób to prowadzenie dziennika żywieniowego po wyeliminowaniu pomidorów z diety. Eliminacja powinna trwać minimum kilka tygodni. W tym czasie najlepiej notować:

  • wszystkie zjadane pokarmy,
  • wszystkie wypijane napoje,
  • wszystkie przyjmowane leki i suplementy diety,
  • całą aktywność fizyczną,
  • nastrój,
  • poziom energii,
  • nasilenie i umiejscowienie dolegliwości.

Jeśli po wyeliminowaniu soku pomidorowego i samych pomidorów z diety na przestrzeni tych kilku tygodni nastąpi zmniejszenie dolegliwości i poprawa samopoczucia, może okazać się, że faktycznie warto trwale zrezygnować z jedzenia tych warzyw.

Czym zastąpić sok pomidorowy przy dnie moczanowej?

Jeśli obecność pomidorów w diecie okaże się nasilać dolegliwości, warto je zastąpić innymi warzywami. Najlepsze są te z bardzo niską ilością puryn, czyli:

  • buraki,
  • bakłażany,
  • dynia,
  • słodka papryka,
  • cukinia,
  • kapusta,
  • ogórki.

Można z nich szykować koktajle warzywne, które z powodzeniem zastąpią sok pomidorowy w diecie osób z dną moczanową lub szykować zupy-kremy.

Oczywiście należy potrawy przygotowywać zgodnie z dietą zalecaną dla osób z dną moczanową: nie dodawać tłuszczu zwierzęcego, nie smażyć, unikać wywarów kostnych i grzybowych i pić ok. 3 litrów wody.

Źródło: Tanya J Flynn, Murray Cadzow, Nicola Dalbeth, Peter B Jones, Lisa K Stamp, Jennie Harré Hindmarsh, Alwyn S Todd, Robert J Walker, Ruth Topless, and Tony R Merriman „Positive association of tomato consumption with serum urate: support for tomato consumption as an anecdotal trigger of gout flares”, doi: 10.1186/s12891-015-0661-8

Czytaj także:
Liść laurowy na dnę moczanową – czy i jak stosować
Zioła na dnę moczanową – 9 roślin, które mogą pomóc
Leczenie dny moczanowej – na czym polega?

Redakcja poleca

REKLAMA