Sok, nektar i napój – co jest najzdrowsze?

Soki z owoców i warzyw
Sprawdź, czym różnią się sok, nektar i napój: jakie mają składy, właściwości, zawartość konserwantów, składników odżywczych oraz czy można dodawać do nich cukier. Zobacz też, jakie chwyty marketingowe stosują producenci soków, nektarów i napojów, by sprzedać swój produkt.
/ 02.10.2012 14:30
Soki z owoców i warzyw

Soki, czyli zdrowie

Szklanka soku może zastąpić jedną z pięciu zalecanych dziennych porcji owoców lub warzyw. Soki nazywane są „zdrowiem w płynie” – zawierają węglowodany, cenne witaminy, składniki mineralne, błonnik, antyoksydanty, pektyny. Często jednak soki mylone są z nektarami i napojami lub te pojęcia używane są zamiennie.

Pamiętaj, że soki i nektary mają zbliżony skład i właściwości, jednak napoje często nie mają nic wspólnego ze zdrową żywnością!

Soki są produkowane w 100% z owoców lub warzyw (z jednego lub więcej gatunków). W sklepach możesz znaleźć soki wyciśnięte bezpośrednio z owoców lub warzyw (tzw. świeże soki, soki jednodniowe), ale także te wyprodukowane przez odtworzenie (uzupełnienie odpowiednią ilością wody, która wcześniej została odparowana) z zagęszczonego soku. Te pierwsze są zdecydowanie bogatsze w cenne składniki odżywcze – zwróć więc uwagę na informację na etykiecie.

Zgodnie z najnowszą dyrektywą Unii Europejskiej soki nie mogą zawierać dodatku cukrów lub innych substancji słodzących. Do dnia 28 października 2015 r. wszystkie dosładzane soki muszą zniknąć z półek. Do soków nie mogą być dodawane sztuczne barwniki, aromaty oraz konserwanty! Dozwolony jest dodatek kwasu cytrynowego, witamin czy soli mineralnych. Sok jest najbardziej naturalnym produktem spośród omawianych.

A co z nektarami i napojami?

Nektary zawierają miej wsadu owocowego lub warzywnego niż soki (25–50%). Oprócz tego zawierają wodę, cukier (lub inne substancje słodzące), a czasem kwas cytrynowy. Niedozwolone jest natomiast dodawanie konserwantów, aromatów i sztucznych barwników! Nektar jest także produktem naturalnym.

Napoje – zawartość soku owocowego jest w nich najmniejsza (jedynie do 20%). Co ciekawsze, rekordziści pod względem „sztuczności” w ogóle nie zawierają wsadu owocowego! Producenci mają tutaj szeroki wybór dodatków: sztuczne substancje słodzące, barwniki, aromaty, konserwanty. Jeżeli cenisz sobie naturalne produkty spożywcze, napoje zdecydowanie omijaj szerokim łukiem!

Zobacz też: Ile cukru mają słodkie napoje? - Tabela

Chwyty marketingowe

Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, oglądaj dokładnie opakowania, a także czytaj uważnie etykiety. Uważaj na powszechnie stosowane przez producentów chwyty marketingowe, które łatwo mogą wprowadzić cię w błąd:

  • duży napis na opakowaniu, np. pomarańcza, będący nazwą własną, sugeruje, że jest to sok pomarańczowy, ale mniejszą czcionką poniżej możesz znaleźć informację, że w rzeczywistości jest to napój;
  • rysunek pięknych owoców na opakowaniu, a w składzie owoce te mogą występować w minimalnej ilości;
  • często na etykiecie soków wieloowocowych wyróżniony jest jeden rodzaj owoców, co może sugerować, że jest to sok jednoskładnikowy;
  • duży napis 100% wywołuje mylące skojarzenie z sokiem, a na opakowaniu możesz znaleźć napisaną małymi literkami informację – pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy. 

Najwięcej zalet mają oczywiście soki, które powinnaś wybierać najczęściej. Nektary również mają wysoką wartość odżywczą, jednak dla zdrowia najlepiej zrezygnuj z napojów! Udając się na zakupy zwróć uwagę co ląduje w twoim koszyku – nie tylko na opakowanie, ale także na skład produktu.

Zobacz też: Ile kalorii ma twój drink?

Redakcja poleca

REKLAMA