Wydaje ci się, że trend rezygnacji z mięsa jest coraz silniejszy? Masz rację, podzielają to dane statystyczne. Prawie połowa Polaków próbowała lub próbuje wykluczyć mięso ze swojego jadłospisu. Bezmięsne opcje w menu restauracji i fast foodów stają się coraz popularniejsze. Oto dokładna analiza trendów dotyczących spożycia mięsa w Polsce na podstawie raportu przygotowanego przez Insight Lab na zlecenie Pyszne.pl.
Spis treści:
Polacy coraz częściej ograniczają mięso
Zdecydowana większość, bo 75% Polaków, to tak zwani „wszystkożercy”, czyli osoby bez zdecydowanych preferencji żywieniowych. Mimo to, postanowienie porzucenia lub ograniczenia spożycia mięsa jest jednym z częściej podejmowanych przez Polaków postanowień noworocznych. 43% respondentów przepytanych przez Insight Lab zadeklarowało, że w 2023 roku ma zamiar ograniczyć jedzenie mięsa.
Aż 12% Polaków deklaruje, że przestrzega diety wegetariańskiej, czyli nie je mięsa lub stosuje dietę wegańską, czyli nie je też innych produktów odzwierzęcych.
Co więcej, prawie połowa Polaków (46%) deklaruje, że przynajmniej raz w życiu próbowało przestawić się na dietę wegetariańską lub inną dietę polegającą na ograniczeniu spożycia mięsa. Kim są osoby, które chcą przestać jeść mięso? Rozstrzał jest duży, bo żadna płeć ani grupa wiekowa wyraźnie nie dominuje. Postanowienie rezygnacji z mięsa podejmują w większości kobiety (52%) w przedziale wiekowym 35-44 lat (52%).
Ograniczenie mięsa w diecie - pierwsze kroki i kryzysy
Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Pyszne.pl, już po dwóch tygodniach od rezygnacji z mięsnych posiłków, Polacy przeżywają kryzys. 30% badanych osób to właśnie wtedy napotkało pierwsze trudności z odstawieniem mięsa. Tylko co piąty ankietowany zgłosił, że nie miał żadnych problemów z wytrwaniem w nowo podjętym postanowieniu.
Przeszkody, jakie wskazywali ankietowani jako najbardziej uciążliwe w utrzymaniu nowego nawyku związanego z niejedzeniem mięsa, to (w kolejności od najczęściej pojawiającego się):
- tęsknota za smakiem mięsnych potraw (41% respondentów);
- fakt, że przejście na dietę bezmięsną jest trudniejsze, niż zakładano (36%);
- brak motywacji i poczucia celu w podtrzymywaniu postanowienia (32%).
Powody przejścia na wegetarianizm przez Polaków
Jakie są najczęstsze powody przechodzenia na wegetarianizm przez Polaków?
- Chęć lepszego samopoczucia (43%);
- chęć poprawy stanu zdrowia (42%);
- świadomość działania na rzecz innych (20%);
- inspiracja ze strony osób, którym udało się porzucić jedzenie mięsa (19%);
- motywacja ze strony członków rodziny (18%);
- wspieranie w ten sposób innej znajomej osoby o podobnych celach (13%).
Co ważne, ponad połowa osób, które podjęły się zmiany nawyków żywieniowych i wykluczyły z diety mięso, czuje się lepiej, niż przed zmianami. Gorzej czuło się jedynie 8% ankietowanych.
Przejście na wegetarianizm z pewnością ułatwiają wyzwania takie jak Veganuary, lub wprowadzanie nowych dań wegetariańskich do menu restauracji. Pyszne.pl donosi, że w 2022 roku już 17% zamówionych w ich serwisie dań to potrawy bezmięsne.
Kuchnia roślinna zyskuje na popularności, a wraz z nią przybywa restauracji serwujących bezmięsne potrawy. Cieszymy się, że jako Pyszne.pl możemy być ich oknem do pozyskania nowych klientów. Promując akcje takie jak „Veganuary” chcemy ułatwić konsumentom eksperymentowanie z różnymi rodzajami potraw oraz wspierać pozytywne zmiany nawyków żywieniowych.komentuje Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.
Czytaj także:
Fleksitarianizm, czyli elastyczna dieta wegetariańska. Zasady, zalety i wpływ na zdrowie
11 ciekawostek o wegetarianizmie z okazji Dnia Wegetarian. Te mało znane fakty o diecie bezmięsnej cię zaskoczą
Weganizm a wegetarianizm - poznaj wady i zalety obu diet!