POLECAMY

Rozważania dietetyka. Żyjemy w erze: „Ratunku, nie mam czasu! Co z dietą?”

Zacznę mocnym stwierdzeniem. Nie przekonuje mnie twoje tłumaczenie: „Nie mam czasu!”. Nie masz czasu na dietę, planowanie zakupów i zdrowe żywienie, to za kilka lat nie będziesz miała też zdrowia oraz siły.
Barbara Dąbrowska / 9 miesięcy temu
Rozważania dietetyka. Żyjemy w erze: „Ratunku, nie mam czasu! Co z dietą?” fot. Fotolia

Chciałam dziś napisać o motywacji, ale myśląc o swoich pacjentach i o powodach, dla których porzucają zmianę nawyków żywieniowych zdałam sobie sprawę, że chodzi o coś zupełnie innego.

Problem tkwi w logistyce, kiedy nie jesteś przygotowana praktycznie do tego, by przygotowywać posiłki i przekąski ograniczasz możliwości dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych praktycznie do zera.

Era „Nie mam czasu!”

Już cię słyszę, dudni mi to w głowie: „Naprawdę nie mam czasu!”. Ja ci odpowiem „Nieprawda, jeść zdrowo jest teraz znacznie łatwiej, tylko trzeba chcieć.”. Wygoda i oszczędność czasu nigdy dotąd nie były ze sobą tak blisko jak teraz. Każdy z nas: ja, ty, twoja mama, przyjaciółka i szefowa, wszyscy mamy 24 godziny doby. To nie jest tak, że Kaśka, która biega na fitness trzy razy w tygodniu i robi obłędny wegański mus czekoladowy żyje w świecie, w którym dzień jest dłuższy. Tylko od ciebie zależy jak wykorzystasz swoje 24 godziny, 1440 minuty, 86 400 sekund…

6 najczęstszych błędów na diecie. Czy i ty je popełniasz?

Masz jedno ciało, innego mieć nie będziesz. Twój organizm wiele znosi, wiele ci wybacza: nieprzespane noce, kilka kieliszków wina za dużo, batonika zjedzonego w biegu. Ciało jest twoim przyjacielem, ale jak każdy przyjaciel, którego zaufania nadużywasz w pewnym momencie krzyknie: STOP! Krzyk może być ledwo słyszalny, ale  groźny. „Krzykiem” może być nadciśnienie, podwyższone stężenie cholesterolu, atak paniki, omdlenie.

Żyjemy w świecie, w którym każdy się śpieszy, a technologia wciąż dostarcza nowych rozwiązań oszczędzających czas. Czy potrafisz wykorzystać minuty, które dzięki temu odzyskujesz? Czy umiesz zrezygnować z kolejnego mycia okien, na rzecz wspólnego gotowania? Zobacz, ile ciekawych rozwiązań ułatwiających zdrowe żywienie jest dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Internetowe supermarkety

W domowym zaciszu robisz zakupy bez kolejek i przepychanek. Możesz spokojnie przeczytać składy produktów spożywczych, a nawet sprawdzić termin przydatności do spożycia. Tworzysz listy zakupowe, by następnym razem nie zaczynać całego procesu zakupowego od nowa. Genialne!

Ekologiczne warzywa i owoce prosto pod drzwi

W Polsce powstaje coraz więcej grup zakupowych oferujących dostawy ekologicznych warzyw, owoców, z własnych upraw prosto pod drzwi twojego domu. Zamawiasz online, nie biegasz, nie szukasz. Po prostu masz!

Rozważania dietetyka: czy ty też jesteś nieczysta?

Szybkie gotowanie z najlepszymi kucharzami

Gotuj w 15 minut, dania na bazie wyłącznie 5 składników, pełen obiad z deserem w 30 minut? Coraz częściej znani kucharze łączą potrzebę szybkiego, prostego gotowania z dbałością o zdrowie. Mistrzem jest w tym Jamie Oliver, który w kilku swoich ostatnich książkach proponuje dania pyszne (jak zawsze), szybkie i zdrowe (podawana jest wartość odżywcza).

Aplikacje, sprzęty domowego użytku

Masz w lodówce 4 różne produkty i zero pomysłu, co z tego ugotować? Aplikacja na komórkę podpowie ci, co „wyczarować”. Nowoczesna lodówka bez otwierania przeanalizuje zawartość i na wyświetlaczu umieszczonym na drzwiach pokaże ci konkretny przepis. Robot kuchenny sam posieka warzywa, dobierze temperaturę i czas gotowania, żebyś ty na końcu zjadła gotową, ciepłą zupę.

Odmierzone - dostarczone

Nie ma sytuacji beznadziejnych. Nie udało ci się zrobić zakupów, w lodówce pustka? Są firmy, które dostarczają do domu produkty odmierzone do konkretnego przepisu. Jak to działa? Wchodzisz na stronę internetową, wybierasz, co chcesz ugotować np. grillowany łosoś z libańskim tabouleh, określasz ilość (dla pary, czy dla rodziny) i czekasz na kuriera.

5 książek o diecie/kuchni, które powinnaś przeczytać

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 miesięcy temu
Oczywiscie! To znacznie prostsze!
/9 miesięcy temu
xxx
/9 miesięcy temu
Rady dla osób mieszkających w dużym mieście. W mniejszych miejscowościach nie ma możliwości zamuwić do domu ani owoców i warzyw ani zakupów. Lodówka z aplikacją? Jakiego człowieka zarabiającego średnią lub najniższą krajową stać na taką lodówkę? To samo dotyczy sprzętów kuchennych. Ja akurat mam robot kuchenny, ale zmywarki już nie. Tak więc przygotowanie posiłku dla jednej osoby przy użyciu robota zajmie dużo więcej czasu (chociażby jego złożenie, rozłożenie i umycie) niż pokrojenie nożem. Jeżeli chcemy zadbać o siebie i swoją dietę to trzeba poświęcić czas i koniec.