W poszukiwaniu wartościowej książki
Dietetyka jest moją pasją i poświęcam jej życie zawodowe, ale też znaczą część czasu prywatnego. Czytam, bardzo dużo czytam, wertuję, recenzuję i polecam Pacjentom, znajomym i wam, moim czytelniczkom wartościowe książki o żywieniu.
Robię to, bo z przykrością muszę stwierdzić, że półki księgarni uginają się pod ciężarem bezwartościowych pozycji. Żyjemy w czasach, w których każdy może być ekspertem od wszystkiego i wydać własną książkę.
6 najczęstszych błędów na diecie. Czy i ty je popełniasz?
Trenerka pisze o diecie, psycholog doradza jak gotować, celebrytka poleca rygorystyczny sposób na odchudzanie. Znana twarz dobrze sprzedaje książkę, ale książkę kupuje się nie dla twarzy, a dla zawartości, a z tym bywa różnie. Bardzo dobre pozycje giną często w gąszczu modelek, aktorek, prezenterek, które kreują się na guru od diety i wydają książkę za książką.
Z tego powodu postanowiłam podzielić się z wami tytułami książek o diecie, gotowaniu, które warto mieć w swojej biblioteczce.
5 produktów, które latem dietetyk je codziennie
"W obronie jedzenia" Michael Pollan
To jest absolutnie najlepsza książka o żywieniu, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Genialnie ujęty problem „pogrążania się” współczesnego świata w morzu otyłości i żywności przetworzonej. Prosto, logicznie, rozsądnie, bardzo na luzie wyjaśnione jak żyć i jeść zdrowo bez drastycznych ograniczeń. Celne spostrzeżenia, które zostają w głowie na całe życie.
"Smakowita Ella. Cudowne produkty i przepyszne jedzenie, które pokochasz ty i twoje ciało" Ella Woodward
Ella jest znaną brytyjską blogerką kulinarną. Po raz pierwszy usłyszałam o niej kilka lat temu w trakcie podróży do Londynu i długo czekałam na polskie wydanie książki kulinarnej Elli. Gdy trzymałam ją po raz pierwszy w dłoniach z pasją przewracałam strony i czułam, że ślinianki pracują mi coraz intensywniej. Bogate odżywczo surowce rewelacyjnie połączone w pyszne dania. Wiecie co? Dopiero pod koniec książki zorientowałam się, że wszystkie propozycje autorki są…wegańskie. Dania są proste, niewymuszone, żadnych wegańskich bekonów i kiełbas. Książka dla każdego, kto chce urozmaicić swoją kuchnię.
"Żywienie w sporcie" Anita Bean
Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę ze sportem i chce zmaksymalizować efekty za pomocą diety powinien sięgnąć po tą książkę. Wyczerpująco, ludzkim językiem Anita Bean porusza szeroką tematykę od podstaw żywienia w sporcie, przez budowanie masy mięśniowej, suplementację (tylko tą potrzebną), po sport i dietę wegetariańską. Najlepsza książka o żywieniu w sporcie, jaką kiedykolwiek czytałam.
"Sałatlove. Zdrowe sałatki na każdy dzień roku " David Bez
Auto książki nie jest kucharzem, a książka powstała z potrzeby zmiany diety na zdrowszą, ale bez długich godzin spędzonych w kuchni. Na początku David Bez wyjaśnia na jakiej bazie buduje każdą sałatkę. Przedstawia jasny schemat, pokazuje, co zawsze warto mieć w kuchni, a potem udowadnia, że sałatki to kategoria nieskończona i bardzo różnorodna. Piękna graficznie, bez nadmiaru ozdobników, do codziennego „maltretowania” w kuchni, przepisy dopasowane sezonowo. Już nigdy nie wyjdziecie do pracy bez lunchu.
"Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji" praca zbiorowa
Bazą książki są wizualne (zdjęcia) porównania produktów z podobnej grupy. Prawa, zielona strona rozkładówki to produkt korzystniejszy z punktu widzenia zdrowotnego, lewa, czerwona strona to gorszy wybór. Zasada jest prosta – pokazywać takie porównania, które mają sens i mogą być wprowadzone w życie. Autorzy nie zachęcają do zamiany chipsów na słupki selera naciowego. Całość uzupełniona krótkimi, wartościowymi tekstami edukacyjnymi. Warto!