Twoja dieta pełna jest substancji odżywczych i związków aktywnych, które wzajemnie na siebie oddziałują. Z tego powodu niektóre połącznie produktów spożywczych są niekorzystne!
Będę z tobą szczera. Ten artykuł nie jest dla „żółtodziobów”, a raczej dla „zaawansowanych”. Niekorzystnymi połączeniami żywności nie powinnaś się zbyt mocno martwić. Warto jest mieć ich świadomość, ale nie jest priorytetem, by unikać ich za wszelką cenę.
Od ogółu do szczegółu
O takich szczegółach myśleć można dopiero wtedy, gdy pilnujesz podstawowych nawyków żywieniowych, takich jak regularność posiłków, urozmaicenie, czy prawidłowe nawodnienie.
Dla organizmu szkodliwe są niekorzystne połączenia powtarzające się regularnie. Jeśli raz na jakiś czas zjesz coś z naszej listy nic złego się nie wydarzy. Zdrowa dieta, podobnie jak niezdrowa dieta, potrzebują czasu, by ujawnić się w postaci korzystnych zmian lub uporczywych objawów.
W codziennym życiu przejmuj się bardziej tym, że często jadasz tłuste i ciężkostrawne dania (np. kotlet schabowy z kapustą zasmażaną), które są prawdziwym wyzwaniem dla twojego przewodu pokarmowego.
Warto mieć świadomość, które połączenia mogą niekorzystnie zmieniać wartość odżywczą posiłków, bo zdrowa dieta to ogół zebranych w ciągu dnia drobnych szczegółów i wyborów żywieniowych.
Zobacz naszą galerię!
Zdrowa dieta? Warto o tym czytać! Zobacz także:
5 tłustych produktów, które są zdrowe i pomagają schudnąć
Olej palmowy – czy rzeczywiście jest aż tak szkodliwy? Tylko fakty!
Zabójcze tłuszcze trans – fakty, które musisz znać!
Piwo i orzeszki
Dlaczego?
Piwo zwiększa wydalanie płynów, a orzeszki są zazwyczaj solone, mają dużo sodu. Nadmiar sodu jest jednym z czynników zwiększających ryzyko nadciśnienia. Mniej płynów + sól z orzeszków = większe stężenie sodu we krwi = potencjalny wzrost ciśnienia.
Ogórek i papryka
Dlaczego?
Świeże ogórki zawierają enzym askorbinazę, który rozkłada kwas askorbinowy, czyli popularną witaminę C. Papryka ma dużo witaminy C, dlatego nie warto jej łączyć z surowym ogórkiem. Być może słyszałaś o połączeniu ogórek + pomidor, które odradza się z tego samego powodu. Wiedz jednak, że pomidor wcale nie jest dobrym źródłem witaminy C. Dlatego bez obaw możesz położyć na kanapkę plasterki pomidora i ogórka. Jeśli koniecznie chcesz połączyć ogórki z papryką, wybierz ogórki konserwowe lub kiszone.
Wołowina i wino
Dlaczego?
Wołowina i wino świetnie pasują do siebie smakowo, ale połączenie to wpływa mocno na obniżenie wartości odżywczej mięsa. Wołowina jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza hemowego, zaś wino ma w składzie taniny, które obniżają przyswajanie tego składnika mineralnego. Zwróć uwagę na to połączenie szczególnie jeśli cierpisz na niedokrwistość.
Łosoś i brokuły
Dlaczego?
Łosoś jest źródłem jodu, pierwiastka niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy. Dwa najważniejsze hormony tarczycy, tyroksyna i trójjodotyronia, są zbudowane między innymi z 3-4 atomów jodu. Brokuły należą do warzyw krzyżowych, które zawierają glikozydy utrudniające wykorzystanie jodu przez tarczycę. Tego typu połączeń ryba/owoce morza + warzywa krzyżowe (brokuły, kalafior, kapusta) powinny unikać przede wszystkim osoby z niedoczynnością tarczycy.
Jogurt naturalny i kawa/herbata
Dlaczego?
Jogurt naturalny jest źródłem bakterii probiotycznych, które zasiedlają jelito grube wpływając korzystnie między innymi na odporność twojego organizmu. Bakterie probiotyczne mają trudną trasę do pokonania w przewodzie pokarmowym, bo czyha tam na nie kwas solny w żołądku, który większość probiotyków pozbawia korzystnych właściwości. Na szczęście nawet niewielki odsetek bakterii probiotycznych, który pokona tą drogę i dotrze do jelita zadziała, bo bakterie probiotyczne szybko się namnażają.
Probiotyki nie będą miały żadnych szans, jeśli popijesz je gorącym napojem np. kawą, czy herbatą. W ten sposób zabijasz wszystkie bakterie probiotyczne.