Bakterie na odchudzanie? Metoda przyszłości?

Z pewnością słyszałaś o wpływie mikroflory jelita grubego na odporność. Bakterie probiotyczne znasz też z tabletek podawanych w trakcie antybiotykoterapii, ale czy masz świadomość, że probiotyki mogą mieć wpływ na twoją masę ciała?
Kobieta trzymająca się za brzuch. Kobieta układa dłonie na brzuchu w kształcie serca. fot. Fotolia

Choć powszechnie mikroorganizmy bytujące w jelicie grubym człowieka nazywa się mikroflorą (kiedyś bakterie uważane były za rośliny, stąd określenie flora), to obecnie częściej mówi się o nich mikrobiom jelitowy. W skład mikrobiomu wchodzą nie tylko bakterie, ale także grzyby. Mikroflora jest jak odcisk palca, każdy z nas ma jej unikalny skład. Mikrooganizmy zamieszkujące jelito grube (ich ilość, rodzaje, gatunki, szczepy) ulegają zmianom pod wpływem trybu życia i diety. Czy wiesz, że w twoich jelitach żyje około 2 kg mikroorganizmów (to nawet 2 biliony bakterii)?

Nowy narząd: mikrobiom

Ostatnie 10 lat przyniosło ogromny postęp nauki pozwalający poznać funkcje mikrobiomu, a każdy dzień to kolejne, nowe wiadomości. Istnieje duża szansa, że w momencie, w którym piszę dla ciebie ten tekst opublikowanych zostało kilka, „świeżych” artykułów naukowych w tym temacie. O mikrobiomie mówi się, że jest odrębnym narządem, jednak prawdopodobnie nie znamy jeszcze 70% gatunków, które w każdej minucie pracują na naszą korzyść lub niekorzyść w jelicie grubym.

Jaki jest związek mikrobiomu z masą ciała? Czy nasze bakterie nas tuczą?

Badania nad wpływem mikrobiomu na nadwagę, czy otyłość wykonywane są na myszach, a ich wyniki są niezwykle ciekawe. Myszom, które laboratoryjnie były jałowe (tzw. germ free) przeszczepiano mikroorganizmy zwierząt otyłych i co? Zgadza się! Myszy tyły i to na potęgę. Udało się uzyskać także odwrotny efekt, myszy germ free, którym przeszczepiono mikrobiom szczupłych zwierząt zachowywały prawidłową masę ciała. Mało tego, samo przebywanie w otoczeniu otyłych myszy z nieprawidłowym mikrobiomem wywoływało tycie zwierząt o niższej masie ciała. Badając skład gatunkowy mikroorganizmów osobników szczupłych i otyłych okazało się, że ich mikrobiomy znacząco się różnią. W jaki sposób bakterie mogą wpływać na tycie?

Dwie najważniejsze hipotezy mówią o tym, że:

  1. Nieprawidłowy skład mikroflory jelitowej może zwiększać wykorzystanie energii z pożywienia (po prostu przyswajasz więcej kalorii).
  2. Mikrobiota może modyfikować apetyt nasilając potrzebę podjadania.

Teoria teorią, ale co z tego konkretnie wynika dla ciebie? Z pewnością nie chodzi nam o to, żebyś uznała, że „obcy” przejęli twoją potrzebę jedzenia słodyczy i teraz z pewnością nad nią nie zapanujesz. Nasza rada: zadbaj o swoich „braci mniejszych”, tak, by w twoim jelicie mieszkały przede wszystkim pozytywne rodzaje mikroorganizmów. Jak to zrobić?

Wsparcie dla mikrobiomu

  • Pamiętaj o błonniku pokarmowym. Produkty bogate w błonnik pokarmowy są prebiotykami i stanowią pożywkę dla mikrobiomu. To dla nich śniadanie, obiad i kolacja.
  • Unikaj antybiotyków, a gdy musisz zastosować antybiotyk wybierz dobrą probiotykoterapię. Wybierając probiotyk stawiaj na preparaty wieloszczepowe (minimum 4, a najlepiej 6-8 szczepów), z dokładnie określonym szczepem. Każda bakteria musi być opisana rodzajem np. Bifidocaterium, gatunkiem np. longus i konkretnym numerem szczepu (np. DSM24736). Całość brzmi zatem: Bifidobacterium longus DSM24736. Antybiotyk jest jak bomba atomowa w jelicie, zmienia skład mikrobiomu nawet na 4 lata. Z tego powodu po antybiototerapii przyjmuj probiotyk nawet od 3 do 6 miesięcy.
  • Postaraj się kupować mięso z hodowli ekologicznych. Zwierzęta hodowane w gospodarstwach ekologicznych nie otrzymują profilaktycznie antybiotyków.
  • Jedz co najmniej 1-2 porcje produktów fermentowanych na dobę. Są one źródłem bakterii probiotycznych. Stawiaj na maślanki i kefiry naturalne, chleb żytni na zakwasie, kiszoną kapustę, czy ogórki. Spróbuj także kimchi, czy zupy miso.

Możesz też wykonać badanie określające proporcje poszczególnych rodzajów mikroorganizmów bytujących w twoim jelicie grubym. Na podstawie takiego badania zlecona zostaje indywidualnie dobrana probiotykoterapia, które może pomóc ci w stabilizacji masy ciała. W niedalekiej przyszłości celowane probiotyki staną się prawdopodobnie jednym z podstawowych elementów każdego, kompleksowego programu obniżania masy ciała. 

Probiotyki a wzdęcia - zobacz jak sobie pomóc!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Najważniejsze Jest Odchudzanie Zdrowe i Skuteczne Bez jo-jo. Moje drogie cały czas apeluję nie stosujcie tabletek i proszków to bardzo szkodliwa chemia typu DNP czy Chiński Meizitang, błędne koło, pewna choroba i efekt jo-jo!!!. Różne diety typu: Dieta proteinowa dr Dukana, Dieta 1000 kalorii ,Dieta 1200 kcal, Dieta 1500 kcal i inne prowadzą do odwitaminizowania i odmineralizowania organizmu z powodu mono-diety to bardzo nie zdrowe. Z własnego doświadczenia jeżeli już to zachęcam do zaparzania i picia naturalnego suszu Ziół Tybetańskich ale tylko suszu i oryginalnych Tibetan Herbs. Nigdy tabletki czy proszki typu DNP, Meizitang, Zelixa, T3, Retard, Alli, Term Line, Colominal, Vitaslim, Alveo, Elvia, Lida, Linea, Sibutril, Sibutramin, Adipex, Novoslim, Asystorslim, Meridia i …..itp TRUCIZNY. TO TOKSYCZNE (CHIŃSKE I NIE TYLKO) ALE ZAWSZE CHEMICZNE SRODKI. Stosujcie zawsze tylko parzony naturalny susz ziołowy oraz dodatkowo oprócz ziół trochę ruchu to naprawdę klucz do szybkiego i zdrowego schudnięcia bez jo-jo no i oczywiście mądre efektywne normalne odżywianie. Światowa organizacja zdrowia ( WHO ) oficjalnie uznała zioła Tybetańskie za zdrową naturalną i bardzo skuteczną metodę odchudzania oraz skuteczny sposób zmiany metabolizmu człowieka na szybki nagradzając je w 2014 roku pierwszym miejscem w kategorii – „Natural Product for Slimming”. Ja ostrzegam przed chemią a namawiam na naturalny susz ziołowy TibetanHerbs , ponieważ przez 5 miesięcy bez diet i bez wyrzeczeń pijąc Tybetańskie Zioła i dbając o trochę ruchu schudłam i odmieniłam naprawdę swoje życie.
/rok temu
naturalne kiszonki z żywymi probiotykami są super oczyszczają i odkwaszają organizm bo buforują jony wodorowe. Do tego te mikroorganizmy od kiszenia są dla nas bardzo dobre. Najgorszy jest nadmiar ciężkostrawnego białka z tłuszczem. Organizm tego od razu nie strawi to jakby gnije w nas i nas podtruwa. Warto mieć racjonalna dietę. Polecam lekturę książki Odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii. Tam są informacje , które diety są niezdrowe i dlaczego, ale najważniejsze są informacje jak jeść i ćwiczyć, by zrzucać kilogramy i być zdrowym! ja mam po 11 miesiącach 17 kg mniej, zero problemów z zaparciami i już nie ma tak przykrego zapachu po refluksach :)