Którą wodę mineralną wybrać?

Kobieta pijąca wodę po treningu fot. Fotolia
Masz świadomość, że trzeba pić wodę, starasz się o tym pamiętać, bywa różnie…Jednak, czy wiesz, którą konkretnie wodę wybrać w zależności od twoich potrzeb? Poznaj nasze typy!
Barbara Dąbrowska / 06.07.2017 08:28
Kobieta pijąca wodę po treningu fot. Fotolia

Latem zapotrzebowanie na wodę jest większe. Normy polskie zalecają, by spożycie płynów ogółem wynosiło 2500 ml dla mężczyzn i 2000 ml dla kobiet, przy czym 20% z tego pochodzi z żywności. Mężczyzna powinien zatem wypić 2000 ml dziennie, kobieta 1500 ml.

Wysokie temperatury mogą  zwiększyć zapotrzebowanie dwukrotnie. Nigdy nie ukrywaliśmy, że najlepszym wyborem do picia jest woda, ale woda ze względu na swój skład mineralny może być także twoim „pożywieniem”.

Obecnie za wodę mineralną uznaje się każdą wodę wydobywaną spod ziemi, o stabilnym składzie mineralnym. Nie ma określonego minimum zawartości składników mineralnych.  Z tego powodu to konsument powinien uważnie czytać skład wody mineralnej i kupować tą, która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Zobacz nasze rekomendacje.

Gdy chcesz pozbyć się cellulitu i schudnąć

Zwracaj uwagę na zawartość sodu. Kupuj wodę o niskiej zawartości sodu, niskosodową. Sód nasila zatrzymywanie płynów zewnątrzkomórkowych i zwiększa widoczność cellulitu wodnego.

Nasz typ: Ciskowianka niskosodowa

Na co dzień, przy średniointensywnych treningach

Gdy trenujesz rekreacyjnie dochodzi do zwiększonej utraty płynów i elektrolitów z potem, ale straty nie są znaczące. Potrzebujesz wody, która ma średnią zawartość minerałów, o zrównoważonym składzie.

Nasz typ: Nałęczowianka

Gdy jesteś zestresowana

Kończysz ważny projekt, planujesz przeprowadzkę, wychodzisz za mąż? Wszystkie te sytuacje wiąże ze sobą przewlekły stres. Warto wtedy zwiększyć spożycie magnezu. Zanim sięgniesz po suplement kup wodę mineralną magnezową, która będzie dobrym źródłem tego pierwiastka.

Nasz typ: Muszynianka

Gdy intensywnie trenujesz

Gdy intensywnie trenujesz wraz z potem tracisz nie tylko wodę, ale również elektrolity. Postaw na wodę o wysokiej zawartości minerałów, w tym przede wszystkim sodu i potasu.

Nasz typ: Staropolanka 2000

Gdy dbasz o kości

Jeśli w twojej rodzinie są przypadki osteoporozy, a ty doznałaś już złamania zwracaj uwagę na to, ile wapnia dostarczasz wraz z dietą. Woda wapniowa zapobiega utracie gęstości kości.

Nasz typ: Kryniczanka

Czy kawa i herbata odwadniają? Tego nie wiedziałaś!

Redakcja poleca

REKLAMA