Keto grypa nie jest zakaźna, ale potrafi uprzykrzyć życie. Jak sobie z nią radzić?

keto grypa fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Keto grypa przydarza się niektórym osobom, które rozpoczynają dietę ketogeniczną. Niewątpliwie związana jest z nagłym zmniejszeniem ilości węglowodanów w diecie i stanem ketozy, w jaki wchodzi organizm. To trudny moment, w którym musi on przestawić się z czerpania energii z węglowodanów na sięganie po energię z tłuszczu. Czas trwania keto grypy może być różny, ale zwykle trwa ona ok. 7 dni.
Ewa Cwil / 26.02.2023 05:03
keto grypa fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Planujesz przejść na dietę keto i boisz się, że dopadnie cię keto grypa? Nie musisz martwić się na zapas, bo nie dotyka ona każdego. W dodatku można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, postępując w sposób, który ułatwi organizmowi przystosowanie się do nowego sposobu żywienia. Niewątpliwie największe ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest u osób, które wcześniej jadały dużo węglowodanów i cukrów, a na dietę keto przechodzą z dnia na dzień.

Spis treści:

  1. Co to jest keto grypa?
  2. Keto grypa – objawy
  3. Jak długo trwa keto grypa?
  4. Keto grypa – co robić?

Co to jest keto grypa?

Tak zwana keto grypa to zespół objawów, które mogą pojawić się 2-7 dni po rozpoczęciu diety ketogenicznej. Keto grypa nie jest jednostką chorobową i jest nieznana medycynie – nie została opisana ani zbadana. Nie zmienia to faktu, że w internecie można znaleźć mnóstwo relacji ludzi, którzy doświadczyli tzw. keto grypy na własnej skórze po zastosowaniu diety ubogiej w węglowodany.

Nie jest znany mechanizm powstawania keto grypy, nie wiadomo nawet, czy jest to specyficzny zestaw objawów, bo podobne potrafią występować u niektórych osób po przejściu np. na dietę eliminacyjną, przeciwzapalną, czy po odstawieniu żywności wysokoprzetworzonej.

Keto grypa nie pojawia się u każdego, kto zastosuje dietę ketogeniczną. Nie wiadomo dlaczego u niektórych występuje, a u innych nie. Nie wiadomo czy ma podłoże w reakcji immunologicznej, w zmianach mikrobiomu jelitowego, czy może jest to szok po gwałtownym odstawieniu węglowodanów. Wiadomo tyle, że keto grypa nie jest skutkiem zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami, nie jest zakaźna ani groźna dla zdrowia czy życia.

Keto grypa – objawy

Nie u wszystkich występuje pełen zestaw objawów, które przypisywane są keto grypie. Część osób zauważa u siebie jedynie kilka z poniższych dolegliwości:

  • bóle brzucha,
  • zaparcie lub biegunka,
  • nudności i wymioty,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • bóle głowy, także migrenowe,
  • bezsenność lub nadmierna senność,
  • zmęczenie i apatia,
  • wahania nastrojów,
  • mimowolne skurcze mięśni,
  • problemy z koncentracją, pamięcią, logicznym myśleniem.

Wiele z nich przypomina objawy zwykłej grypy czy grypy żołądkowej, ale grypa ketogeniczna nie ma nic wspólnego z tą prawdziwą, wywoływaną wirusami.

Keto grypa: ból gardła, gorączka, dreszcze

Te objawy nie występują wskutek przejścia na dietę keto i nie są jej skutkiem. Nie znaczy to, że u niektórych osób w czasie keto grypy nie wystąpią, ale wtedy będzie to oznaczało dodatkowy problem, a mianowicie zakażenie bakteryjne lub wirusowe.

Ból gardła, gorączka i dreszcze nie są wywoływane zmianami, jakie zachodzą w organizmie po radykalnym odstawieniu węglowodanów i zwiększeniu udziału w diecie tłuszczu i białka.

Jak długo trwa keto grypa?

Zwykle trwa około tydzień, ale jest to sprawa bardzo indywidualna i nie wiemy, od czego zależy czas występowania objawów keto grypy. U niektórych osób szybko słabną i zanikają, np. w ciągu 4 dni, inni potrafią zmagać się z różnym ich nasileniem nawet przez miesiąc. Dobra wiadomość jest taka, że w końcu ustępują samoistnie.

keto grypa objawy

fot. Keto grypa: objawy/ Adobe Stock, SB Arts Media

Keto grypa – co robić?

Ponieważ keto grypa nie jest jednostką chorobową, nie ma oficjalnych wytycznych, jak postępować, aby z nią walczyć. Dlatego najczęściej całe „leczenie” polega na doraźnym łagodzeniu objawów.

Najlepiej jednak spróbować jej zapobiegać, w następujący sposób:

  • przechodzić na dietę keto stopniowo, a nie z dnia na dzień,
  • dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu,
  • nie ograniczać drastycznie ilości soli w diecie – dieta keto ją „wypłukuje” (elektrolity zapewnią nawodnienie i dostawę soli mineralnych),
  • nie unikać tłuszczu w początkowej fazie diety – to z niego organizm będzie czerpał energię, zanim przystosuje się do śmielszego czerpania z własnej tkanki tłuszczowej,
  • jeść często, ale mniejsze porcje,
  • wypoczywać,
  • odstawić kawę i alkohol.

Większość tych rad warto wcielić w życie także wtedy, gdy wystąpią już objawy keto grypy. W przypadku silnych bólów głowy czy mięśni i stawów można doraźnie je łagodzić powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi. W przypadku bardzo złego samopoczucia należy zgłosić się do lekarza, gdyż może ono być wynikiem nie tylko przejścia na dietę keto, ale i infekcji.

Czytaj także:
Dieta ketogeniczna – przepisy
Keto pączki – sprawdzone przepisy
Keto pizza – 4 niskowęglowodanowe przepisy

Redakcja poleca

REKLAMA