Choć kalarepa jest zdrowa, jej jedzenie nie zawsze jest pozbawione ryzyka. Nie znamy być może jeszcze wszystkich przeciwwskazań do jedzenia kalarepy i ich lista może z czasem ulec zmianie. Największe wątpliwości zawsze budzi znaczne zwiększanie ilości jakiegoś składnika diety. Tak jest i z kalarepą, której niewielkie ilości czy okazjonalne dodawanie do diety raczej kontrowersji nie budzi.
Spis treści:
Przeciwwskazania do stosowania kalarepy
Kalarepa jedzona w normalnych, spożywczych ilościach uznawana jest za bezpieczny składnik potraw czy zdrową przekąskę. Natomiast nie przebadano wpływu na organizm dużych, leczniczych ilości kalarepy czy preparatów z nią w składzie.
Przeciwwskazania do jedzenia kalarepy nie są jeszcze ostatecznie sprecyzowane. Jak na razie ostrożność zalecana jest w następujących przypadkach:
- choroby tarczycy – kalarepa jest warzywem kapustnym. Wszystkie należące do tej grupy warzywa ze względu na zwarte w nich goitrogeny, nie są wskazane w diecie tarczycowej, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na jej funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku niedoczynności tarczycy.
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych – kalarepa zawiera sporą dawkę witaminy K, która może wpływać na skuteczność działania np. warfaryny.
- konieczność stosowania diety wątrobowej – tu sprawa jest niejasna. Z jednej strony lekarze potrafią wykluczać warzywa krzyżowe z diety wątrobowej, z drugiej strony nowsze badania naukowe sugerują, że warzywa kapustne mogą pomagać w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby i chorobach zapalnych wątroby. Na pewno warto zachować ostrożność.
- ciąża i karmienie piersią – brakuje potwierdzenia naukowego, że większe ilości kalarepy są bezpieczne dla matki i płodu. Wątpliwości są związane ponownie z gointrogenami wpływającymi na tarczycę. Poza tym kalarepa może powodować wzdęcia i nie można wykluczyć, że wejdzie w interakcje z suplementami, które ciężarne często stosują.
Zawsze w przypadku chorób przewlekłych czy przyjmowania leków lub suplementów warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem „kuracji” czy suplementacji kalarepą.
fot. Przeciwwskazania do jedzenia kalarepy/Adobe Stock, udra11
Kalarepa – skutki uboczne
Jak dotąd nie opisano skutków ubocznych jedzenia zwiększonych ilości kalarepy czy stosowania suplementów z kalarepą. Jedyne, co wiadomo, to skutki uboczne, jakie wystąpiły w badaniu przeprowadzonym na zwierzętach. Były to:
- zaburzenia pracy tarczycy,
- zaburzenia pracy wątroby,
- zmniejszenie liczby białych krwinek we krwi (leukocytów).
Trzeba zaznaczyć, że nie wiemy, czy takie same skutki uboczne mogą wystąpić u ludzi.
Zawsze, zwiększając ilość kalarepy w menu, warto zwracać uwagę na nietypowe objawy i w razie ich pojawienia się, skonsultować się z lekarzem.
Źródła:
1. Paśko P, Okoń K, Prochownik E, Krośniak M, Francik R, Kryczyk-Kozioł J, et al. The impact of kohlrabi sprouts on various thyroid parameters in iodine deficiency- and sulfadimethoxine-induced hy-pothyroid rats [Internet]. Nutrients. U.S. National Library of Medicine; 2022 [cited 2022Dec20]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9316894/
2. Linqiang M, et al. Indole alleviates diet-induced hepatic steatosis and inflammation in a manner involving myeloid cell PFKFB3. Hepatol. Epub ahead of print, Jan. 17, 2020.
Czytaj także:
Indeks glikemiczny kalarepy: czy cukrzycy mogą ją jeść?
Co można zrobić z kalarepy - 3 fajne przepisy
Przepisy na keto frytki, także z kalarepy