Co zyskamy unikając soli?
Ograniczając spożycie soli zmniejszymy zagrożenie nadciśnieniem tętniczym. Dieta bez soli pomoże w unormowaniu ciśnienia oraz – pośrednio – wspomoże leczenie farmakologiczne tej choroby.
Mniejsza ilość soli w diecie sprawia, że ciśnienie normalizuje się i lekarz może zmniejszyć dawkę leku.
To jednak nie jedyne zagrożenia płynące z nadużywania soli. Zbyt duża jej ilość sprzyja bowiem obrzękom i puchnięciu nóg.
Ograniczenie soli jest szczególnie istotne w przypadku osób chorych na cukrzycę, ponieważ często cierpią one na nadciśnienie.
Polecamy: Encyklopedię zdrowia
Jak ograniczyć używanie soli?
Na szczęście jest na to kilka sposobów:
- używaj mało soli przy gotowaniu;
- nie dosalaj potraw na talerzu;
- ogranicz spożywanie produktów mocno solonych;
- ogranicz spożywanie przypraw, które zawierają sól.
Czym zastąpić sól?
Najlepiej ziołami – suszonymi lub świeżymi. Doskonałe są do tego: natka pietruszki, koperek, czosnek, cebula, a także różne przyprawy.
Częściowe zastąpienie soli majerankiem, kminkiem, jałowcem, bazylią, lubczykiem sprawi, że danie będzie smaczniejsze, bardziej aromatyczne i jednocześnie zdrowsze.
Nie na darmo mieszkańcy krajów śródziemnomorskich mawiają, że „zioła wprowadzają do kuchni słońce”. Możemy też do tego dodać: „i zdrowie”!
Warto wiedzieć: Dieta śródziemnomorska - dlaczego jest zdrowa?
Co jeszcze pozwala obniżyć zwiększone ciśnienie krwi?
Zbawienne działanie mają następujące produkty:
- surówki i sałatki;
- potrawy z tłustych ryb morskich;
- odpowiednia ilość chudego mleka, jogurtu bądź kefiru;
- pełnoziarniste produkty zbożowe.
Wszystkie zagadnienia związane z leczeniem nadciśnienia tętniczego uzgadniaj z lekarzem! Pamiętaj o codziennym mierzeniu ciśnienia i zapisywaniu wyników do specjalnego dzienniczka, a także o regularnym przyjmowaniu przepisanych przez lekarza leków oraz o regularnych wizytach kontrolnych.