Dlaczego warto dopłacać do żywności ekologicznej?

Ebbelwoi produkuje się z kwaśnych jabłek, stąd jego kwaskowy posmak.
Cena żywności jest podstawowym kryterium wyboru produktów spożywczych. To zrozumiałe, że jest dla nas ważna. Jednak czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu?
/ 10.12.2010 14:21
Ebbelwoi produkuje się z kwaśnych jabłek, stąd jego kwaskowy posmak.

Żywność konwencjonalna jest wytwarzana na wielką skalę przy zastosowaniu wszelkich środków upraszczających, przyspieszających i zwiększających wydajność procesu produkcji. Dzięki temu jest ona stosunkowo tania i powszechnie dostępna. Kusi potencjalnych klientów wyglądem, który często zawdzięcza przeróżnym dodatkom.

Sklepy nie oferują nam produktów o szczególnej jakości i walorach zdrowotnych, ponieważ klientów bardziej interesuje cena niż zawartość opakowania. Niestety większość z nas nawet nie czyta etykiet produktów spożywczych.

Na szczęście powoli wzrasta nasza wiedza, o tym co i jak wpływa na zdrowie. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że „tanio nie zawsze znaczy dobrze”. A raczej, że „tanio nie zawsze znaczy zdrowo”. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej procesowi produkcji ekożywności i zrozumieć, że wybierając jakość i zdrowie – nie przepłacamy.

Zobacz też: Żywność ekologiczna czy tylko moda na eko-jedzenie?

Kiedy produkt jest Bio?

Każdy producent żywności ekologicznej i każda ekologiczna przetwórnia objęte są kontrolą sposobu produkcji, którą przeprowadzają upoważnione do tego celu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednostki certyfikujące. Są one dodatkowo nadzorowane przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontroli tej podlegają każdego roku wszystkie obiekty gospodarcze oraz dokumentacja produkcji. Gospodarstwo, które spełnia wymagane kryteria otrzymuje certyfikat zgodności.

Każdy produkt opatrzony certyfikatem pochodzi z gruntów położonych na obszarze o czystym środowisku, na których przez trzy lata nie stosowano nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin.

W procesie przetwarzania produktów ekologicznych nie dodaje się żadnych rozpuszczalników, barwników, substancji smakowych, preparatów zagęszczających czy preparatów zastępujących cukier. Żywność ekologiczna wytwarzana jest tradycyjnymi, sprawdzonymi metodami, przy zastosowaniu nawozów naturalnych, bez środków przyspieszających czy ułatwiających proces produkcji. Nie może być także genetycznie modyfikowana.

Z powodu tak rygorystycznie prowadzonej produkcji, plony z upraw ekologicznych są niższe od otrzymanych w sposób konwencjonalny nawet do 80%. Prowadzi to do wzrostu kosztów i tym samym wyższych cen wytworzonych towarów.

Dlaczego warto wybierać Bio?

Żywność ekologiczna to żywność zdrowa. Nie zawiera szkodliwych dodatków chemicznych, konserwantów oraz chemicznych zanieczyszczeń. Posiada także lepsze walory smakowe. Rośliny uprawiane ekologicznie zawierają więcej witaminy C, witamin z grupy B, oraz więcej związków fenolowych, aminokwasów i cukrów. Są one również lepszym od produktów konwencjonalnych źródłem: żelaza, magnezu i fosforu oraz innych niezbędnych dla organizmu pierwiastków.

Produkcja ekologiczna pozwala nam otrzymać produkt naturalny, wolny od pozostałości środków ochrony roślin czy antybiotyków. Ważne jest również to, że produkty Bio nie zawierają dodatków do żywności, których działanie na organizm ludzki nie zostało w wielu przypadkach ostatecznie wyjaśnione. Dlatego, kupujmy produkty ekologiczne – wybierając je inwestujemy w siebie i wybieramy zdrowie.

Przeczytaj: Kupuj świadomie, czyli jaką oliwę wybrać?

Redakcja poleca

REKLAMA