Na rynku dostępny jest pełen wachlarz produktów bezglutenowych – począwszy od pieczywa po ciasta, makarony, kasze, mieszanki różnych mąk i słodycze. Według Światowej Organizacji Zdrowia w produktach tych, dopuszcza się pewną ilość glutenu, jednak nie większą niż 20mg/kg.
Przekreślony kłos
Żywność bezglutenowa jest zaliczana do preparatów dietetycznych. Na każdym takim produkcie, który przeznaczony jest dla osoby z celiakią, widoczny jest znak „przekreślonego kłosa”. Producenci dodatkowo stosują na opakowaniu napis „produkt bezglutenowy” („gluten free”). A co ważne, produkty spożywcze, które z natury nie zawierają glutenu także się znakuje. Umieszcza się wówczas na opakowaniu: „produkt może być stosowany w diecie bezglutenowej” bądź „z natury bezglutenowy”. Informacja taka stanowi gwarancję producenta o braku wtórnego zanieczyszczenia glutenem.
Polecamy: Dieta eliminacyjna
Jak znaleźć dobry produkt?
Pacjenci sami mogą zidentyfikować produkty spożywcze, które nie zawierają glutenu. W tym celu, niewątpliwie konieczne jest dokładne czytanie etykiet produktów spożywczych, na których często można dostrzec napis: „śladowe ilości glutenu”. A oto kilka terminów występujących na opakowaniach produktów spożywczych, które powinny wzbudzić niepokój osoby z glutenozależną chorobą trzewną. Gluten może być zawarty w produktach, w składzie których znajdują się:
- słód (jeśli jest inny niż kukurydziany);
- skrobia, skrobia modyfikowana (jeśli nie jest podany gatunek rośliny, z której ją otrzymano, skrobia ta może zawierać gluten);
- białka roślinne, hydrolizowane białka roślinne (jeśli pochodzą z innych surowców niż soja, ryż, kukurydza, ziemniaki);
- guma roślinna (jeśli jest inna niż: celulozowa, guar, arabska, ksantanowa, mączka chleba świętojańskiego);
- składniki zbożowe, mączne (jeśli pochodzą z innych surowców niż naturalnie bezglutenowe, tj. ryż, soja, kukurydza, ziemniaki).
Gluten może pojawić się także w lekach, szczególnie tych powlekanych.
Należy podkreślić, że nie wszystkie produkty żywnościowe dostępne na rynku zawierają gluten. Produkty, które naturalnie są bezglutenowe, produkowane są z zastosowaniem ryżu, gryki, prosa, kukurydzy, soi, soczewicy, sorga, amarantusa czy komosy ryżowej. Największą jednak gwarancją bezpieczeństwa charakteryzują się produkty specjalnie oznakowane jako te bezglutenowe.
Polecamy: Jak żyć bez mleka?