Zakwas z buraków to tradycyjny polski napój fermentowany, który zyskał popularność ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Jest bogaty w probiotyki, witaminy (np. C, A, B6), minerały (potas, magnez, żelazo), a także przeciwutleniacze, co sprawia, że może wspierać układ odpornościowy, poprawiać trawienie, wpływać na ciśnienie krwi. Podpowiadamy, jak długo można pić zakwas z buraków.
Spis treści:
- Jak długo można pić zakwas z buraków? Zalecenia
- Ile pić zakwasu z buraków?
- Picie zakwasu z buraków: na co uważać?
Jak długo można pić zakwas z buraków? Zalecenia
Zakwas z buraków można pić regularnie, jednak należy go wprowadzać do diety stopniowo, aby organizm miał czas na adaptację do probiotyków i kwasów organicznych zawartych w napoju.
Zakwas może być spożywany przez dłuższy okres i nie ma ustalonej maksymalnej długości jego spożywania. Zwykle jest mowa o 2 tygodniach, ale trudno stwierdzić, skąd wzięło się takie zalecenie.
Tak naprawdę można pić go codziennie przez kilka tygodni, a następnie zrobić przerwę lub włączyć go do diety na stałe, spożywając mniejsze ilości.
Przerwy w spożywaniu zakwasu pozwalają ocenić jego wpływ na organizm.
Ile pić zakwasu z buraków?
Standardowe zalecenia dotyczące picia zakwasu z buraków różnią się w zależności od celu jego spożywania:
- Na początek: jeśli dopiero zaczynasz pić zakwas, warto zacząć od niewielkiej ilości, np. 50 ml dziennie. Stopniowo można zwiększać dawkę do większych ilości, jeśli organizm dobrze toleruje napój.
- Standardowa dawka: po przyzwyczajeniu organizmu można pić ok. 100-125 ml dziennie. Dawkę najlepiej dzielić na 2 porcje i pić jedną rano a drugą po południu.
- Maksymalna dawka: przy większej tolerancji i potrzebie wsparcia zdrowia, można pić do 250 ml zakwasu buraczanego dziennie (najlepiej w tę ilość podzielić na 2-3 porcje). Jednak tak dużą dawkę dzienną warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
O tym, ile zakwasu będzie odpowiednią ilością, zdecyduje sam organizm. Dlatego zaczynanie od małych ilości jest zasadne, aby obserwować organizm, dać mu szansę się przyzwyczaić i móc obserwować, czy zwiększająca się dawka nie wywołuje niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego (np. biegunki).
fot. Ile pić zakwasu z buraków/ Adobe Stock, MAXSHOT_PL
Picie zakwasu z buraków: na co uważać?
Zakwas z buraków, mimo wielu korzyści, nie jest odpowiedni dla każdego. Osoby z:
- problemami żołądkowymi,
- nadkwasotą,
- kamieniami nerkowymi (ze względu na wysoką zawartość szczawianów),
- poważnymi schorzeniami układu pokarmowego
powinny zachować ostrożność. Warto skonsultować się z lekarzem przed dłuższym spożywaniem zakwasu w większych ilościach.
Pamiętaj, że zakwas buraczany zawiera znaczne ilości soli, która może podnosić ciśnienie krwi oraz sprzyjać obrzękom. Jeśli masz tego typu problemy, a chcesz stosować zakwas z buraków, pij go w małych ilościach.
Sprawdzaj jakość zakwasu, jakim dysponujesz. Kiedy zakwas buraczany jest zepsuty, nie nadaje się do spożycia.
Efekty uboczne picia zakwasu buraków
Na początku picia zakwasu, zwłaszcza w znacznych ilościach, mogą wystąpić wzdęcia, luźne stolce lub wręcz biegunka, co jest wynikiem nagłego wzrostu ilości probiotyków i procesów fermentacyjnych w jelitach. Aby tego uniknąć, najlepiej zacząć picie napoju od małych dawek i stopniowo je zwiększać.
Uwaga! Zalecane dawki i czas stosowania zakwasu z buraków nie wynikają z badań naukowych. Nie wiadomo więc, czy i jaka dawka oraz czas stosowania przynoszą najlepsze efekty zdrowotne.
Czytaj także:
Przepis na zakwas z buraków siostry Anastazji
Kiszonki: czy są zdrowe i kto nie powinien ich jeść?
Skutki uboczne picia soku z buraków