Jakie jajka jemy?
Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Są bardzo bogatym źródłem substancji odżywczych i podstawą wielu potraw, w tym wielkanocnych. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, czasem też kacze, gęsie i przepiórcze (ostatnimi czasy wzrasta popularność jaj strusich). Jaja rybie zwane są ikrą – kawior jest uznawany za wyrafinowany przysmak.
Zobacz też: Czy jajko jest zdrowe?
Co drzemie w jajku?
Jajo kurze składa się średnio w 74,8% z wody, 12,6% z białka, 10,0% z tłuszczu (z czego 3,8% to tłuszcze jednonienasycone, 3,1% tłuszcze nasycone, 1,4% wielonienasycone, a ok. 0,42% to cholesterol), w 1,1% z węglowodanów (prawie wyłącznie cukrów prostych).
Ile cholesterolu jest w jajku?
Jaja są bogate w cholesterol. Średniej wielkości jajko zawiera 212 miligramów tej substancji. To całkiem sporo jak na jeden produkt. Pod tym względem jajo jest liderem. Danie składające się jednocześnie z wątróbki, krewetek i kaczego mięsa może mieć większą zawartość cholesterolu.
Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi on składnik potrzebny do syntezy wielu ważnych biologicznie czynnych cząsteczek, tj.: hormonów płciowych, witaminy D3 i jej metabolitów, glikozydów nasercowych oraz kwasów żółciowych. Jego obecność w błonach komórek nerwowych mózgu ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps. Istnieją też doniesienia, że odgrywa on dużą rolę w działaniu systemu odpornościowego.
Nadmiar cholesterolu jest oczywiście szkodliwy i może powodować choroby takie jak: miażdżyca, choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu i miażdżyca zarostowa kończyn dolnych.
Nieprawdą jest, że cały cholesterol przedostaje się do układu krwionośnego i zwiększa jego stężenie we krwi. Większość cholesterolu znajdującego się w krwi produkowana jest w wątrobie z nasyconych kwasów tłuszczowych.
100 gramów jajek – czyli średnio 2 sztuki – mają około 147 kcal. Najbardziej zdradliwe są połączenia jaj z majonezem, gdyż przez to stają się one wysoce kaloryczne.
Jajko na śniadanie? Tak!
Jajka są dobre na śniadanie, nie tylko wielkanocne, ponieważ stabilizują poziom cukru we krwi i są w stanie nasycić nas na dłużej.
Jajka działają jak kapsułki o przedłużonym działaniu, podtrzymujące stały poziom cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym, które potrzebują stałego poziomu cukru we krwi, wspomagającego uczenie się podczas porannych godzin lekcyjnych.
Jem jajka – czy moje serce jest zagrożone?
Nieprawdą jest, że jajeczny posiłek zwiększa ryzyko choroby serca. Ostatnie badania wskazują, że umiarkowane spożycie jaj nie zwiększa ryzyka ataku serca i udaru.
Jaja są wysoko odżywczym pokarmem o małej zawartości kalorii, zawierają 13 niezbędnych witamin i minerałów, wzorcowe białko i antyoksydanty. Jaja zawierają też dużo witamin A, D oraz niektórych witamin z grupy B.
Które jajka wybrać?
Gdy kupujemy jajka, zwracajmy uwagę na ich pochodzenie i sposób hodowli kur niosek:
- 0 to produkcja ekologiczna - najlepsza jakość;
- 1 to chów wolno wybiegowy;
- 2 to chów ściółkowy;
- 3 to chów klatkowy;
Kolor jajek nie ma znaczenia. Kolor skorupki zależy od rasy kury, która je zniosła. Pod względem wartości odżywczych barwa jaja nie ma znaczenia ani wpływu na ich jakość.
Zobacz też: Jajko w diecie niemowlęcia