POLECAMY

Jajko w diecie niemowlęcia

Jajko kurze jest smacznym i lekkostrawnym źródłem witamin. Jednak w diecie malucha jest na nie odpowiednia pora. Sprawdź, czy wiesz kiedy.
Jajko w diecie niemowlęcia

Prawidłowo zbilansowaną dietę niemowlęcia określa kalendarz karmienia. Z biegiem czasu jadłospis wzbogacany jest o nowe smaki i produkty, aż do pierwszego roku życia. Przestrzeganie zaleceń kalendarza to gwarancja zdrowia naszego malucha.

Wprowadzenie jajka do diety malucha nie jest trudnym zadaniem. Jajka są smaczne, mają delikatną konsystencję oraz wygodny dla małej rączki kształt. Poszerzenie diety zdecydowanie ułatwia dostarczenie dziecku wszystkiego, co potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Jajko jest produktem wyjątkowo bogatym w składniki niezbędne do funkcjonowania organizmu. Ponadto, ma niewiele kalorii i jest źródłem ważnego budulca - białka. Jajka zawierają witaminy z grupy A, B, E i D, cholesterol oraz żelazo. Składniki te odpowiedzialne są za kształtowanie błon komórkowych i hormonów niemowlęcia, chronią przed anemią i budują odporność.

Polecamy: Jak uzupełniać dietę niemowlaka?

Żółtko kurzego jaja możemy podać dziecku po ukończeniu 7 miesiąca. Ważne jest, by stopniować ilość podawanego jajka. Na początek wystarczy połowa żółtka dodana do zupki, lub z odrobiną oleju w formie pasty. Tak skonstruowane posiłki powinny pojawiać się co drugi dzień w diecie malucha. Po ukończeniu 9 miesiąca można podać już całe żółtko, zaś po kolejnych dwóch miesiącach stopniowo, małymi porcjami wprowadzać białko i zwiększać jego ilość 3 - 4 razy w tygodniu.

Białko kurze może uczulać. Obserwuj, czy Twoje dziecko nie ma wysypki lub bólów brzucha 2 - 3 dni od podania białka.

W czasie wprowadzania jajka do jadłospisu nie powinno się podawać innych nowych produktów. Jednak później, warto, raz na jakiś czas, zamienić jajko kurze na przepiórcze lub strusie. Są one droższe, ale zdecydowanie bogatsze w cholesterol i witaminy. Natomiast zwykłe jajka najlepiej nabywać w prywatnej hodowli, gdzie kury są zdrowo karmione, a jajka świeże.

Polecamy: Jak robić zupki dla niemowląt?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 lat temu
Podaję linki do artykułów o rozszerzaniu diety dzieci- aktualne z 2007 roku http://zdrowe-zywienie.wieszjak.pl/ciaza-i-karmienie-piersia/293222,Rozszerzanie-diety-niemowlat-karmionych-sztucznie--tabela.html /> http://zdrowe-zywienie.wieszjak.pl/ciaza-i-karmienie-piersia/292654,Rozszerzanie-diety-niemowlat-karmionych-piersia--tabela.html
/7 lat temu
większa ilość białek uczulających znajduje się w białku jaja, dlatego najpierw do diety dziecka wprowadza się żółtko.
/7 lat temu
Zdaje się, że ten schemat żywienia jest już nieaktualny. Od 2007 obowiązuje nowy, zgodnie z którym żółtko podaje się w 7. miesiącu (a nie, tak jak tu podano: po ukończeniu 7. miesiąca). Z kolei całe jajko wchodzi dopiero od 11. miesiąca. Czy żółtko też może uczulać? Moja córeczka parę dni temu zaczęła je dostawać i ma wysypkę na policzkach. Ciemnoczerwone, drobne wypukłe krostki.