Według zasad zdrowego żywienia powinniśmy spożywać około 4-5 posiłków dziennie w odstępach 2-3 godzin. Należy zwrócić uwagę, aby pierwsze 2-3 posiłki były spożyte w pierwszej połowie dnia, co zmniejszy uczucie łaknienia w późniejszej części. Oczywiście pierwszym posiłkiem powinno być śniadanie. Wystrzegajmy się także podjadania między ustalonymi posiłkami. Jeżeli odczuwamy głód, a to jeszcze nie pora na posiłek wypijmy napój - wodę niegazowaną czy herbatę bez cukru.
Zobacz także: Jak zaplanować jadłospis?
Urozmaicenie to podstawa
Dieta każdego z nas powinna być urozmaicona, czyli zawierać produkty zbożowe - makaron, kasze, ryż, płatki zbożowe, pieczywo, najlepiej razowe i z pełnego przemiału. Są one bardzo dobrym źródłem węglowodanów złożonych i głównym paliwem energetycznym zużywanym podczas pracy mięśni i mózgu.
Produkty te wnoszą również do diety błonnik pokarmowy, czyli substancję, która m. in. reguluje pracę przewodu pokarmowego. Produkty zbożowe poza wymieniowymi węglowodanami wnoszą do diety witaminy, szczególnie z grupy B, dlatego też zaleca się spożycie ich podczas wszystkich głównych posiłków. Produkty te stanowią podstawę piramidy żywieniowej.
Warzywa i owoce
W diecie nie może zabraknąć także warzyw i owoców, jako dobrego nośnika wspomnianego wyżej błonnika, a także witamin i składników mineralnych. Warzywa najlepiej jeśli są spożywane w postaci surowej lub krótko gotowane, 4-5 razy dziennie, czyli do każdego dużego posiłku. Owoce natomiast, z uwagi na dużą zawartość w swoim składzie cukrów prostych, nie powinny być spożywane w ilościach większych niż 2-3 razy dziennie. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zjeść 1-2 duże owoce. Źródłem błonnika pokarmowego, a także dobrej jakości białka roślinnego są również rośliny strączkowe, które raz w tygodniu mogą zastąpić porcję mięsa.
Zobacz także: Jedzenie w proszku - co jest w środku i jak działa na nasz organizm?
Nabiał, ryby i mięso
Pamiętajmy o produktach mlecznych. Mleko i jego przetwory – źródło wapnia, białka, witamin, tj.: B2, A i D. Zaleca się stosowanie 2-3 porcji dziennie, w różnej postaci: czyste mleko, jogurty, sery.
Dobrze by było, gdyby dwa razy w tygodniu w naszym menu znalazły się ryby, źródło m. in. tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – ważne dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, odpornościowego i krwionośnego. Ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka oraz żelaza zaleca się spożywanie 1-2 porcji dziennie chudego mięsa i jego przetworów.
Katarzyna Faliszewska
Centrum Dietetyczne SetPoint
www.setpoint.pl