Szczypta Yin i Yang w kuchni

Szczypta Yin i Yang w kuchni

Świat jest areną walki przeciwstawnych sobie sił. Zachowanie równowagi pomiędzy nimi umożliwia życie w pełnej harmonii. Tyczy się to również najbardziej przyziemnych miejsc, takich jak choćby kuchnia w naszym domu. Poznaj sekrety energii Yin i Yang.
/ 25.11.2010 11:52
Szczypta Yin i Yang w kuchni

Yin i Yang, czyli pierwiastek żeński i męski we wszechświecie, uzupełniają się w pełni, a ich równowaga zapewnia harmonię. Jednak w żadnym razie nie można dopuścić do przeważania jednej z sił, gdyż może to negatywnie wpłynąć na człowieka, m.in. wywołać u niego chorobę.

Zobacz także: Dieta zgodna z grupą krwi - na czym polega?

Ponieważ siły Yin i Yang oddziaływają tak samo w naszej kuchni, powinno się zwracać także szczególna uwagę na potrawy spożywane w poszczególnych porach roku, i tak, np. w okresie ciepłym, który odpowiada sile Yang, należy przede wszystkim sięgać po potrawy sporządzane na zimno, np. sałatki, które to odpowiadają z kolei sile Yin. Dzięki temu można być pewnym, że zostanie zachowana równowaga pomiędzy pierwiastkami.

Yangowizacja

Termin yangowizacja odnosi się bezpośrednio do energii Yang, oznacza on, mniej więcej tyle, co dodawanie energii/ ciepła przyrządzanym potrawom. A oto kilka sposobów kulinarnych, aby móc osiągnąć zamierzony efekt:

  • długie gotowanie i duszenie potraw;
  • dodawanie ostrych i gorzkich przypraw;
  • gotowanie potraw w szybkowarach;
  • gotowanie z dodatkiem soli.

Tak przyrządzone potrawy z pewnością będą odpowiednie na chłodne, zimowe wieczory, ale tak samo również mogą się przydać w razie nagłego wyziębienia organizmu.

Zobacz także: Zdrowa dieta od A do Z - poradnik

Yingowizowanie

Yingowizowanie związane jest z siłą Yin, zaś jego celem jest przede wszystkim schłodzenie potrawy, aby to osiągnąć należy pamiętać o tym, by:

  • potrawy gotować krótko, i na dodatek w małej ilości wody;
  • potrawy maksymalnie rozdrabniać i miksować;
  • zawsze dodawać owoce, warzywa do potraw podawanych;
  • schładzać potrawy przed podaniem;
  • gotować potrawy z dodatkiem alkoholu.

Yingowizowane potrawy zaleca się spożywać przede wszystkim w okresie ciepłych, czyli podczas wiosny i lata. Wpływają one odświeżająco na organizm, ale również mogą okazać się bezcenny podczas różnego rodzaju zaburzeń z płynami w organizmie, np. podczas biegunki czy wymiotów.