Mleko sojowe jest otrzymywane z ziaren sojowych początkowo namoczonych w wodzie, a następnie rozdrobnionych.
Mleko sojowe a mleko krowie – wartość kaloryczna
Wartość kaloryczna 250 ml mleka sojowego i 250 ml mleka krowiego, z różną zawartością tłuszczu:
- mleko sojowe - 82 kcal,
- mleko 0,5% tł. - 88 kcal,
- mleko 2% tł. - 115 kcal,
- mleko 3,2% tł. - 145 kcal.
Właściwości
Mleko sojowe jest produktem bezlaktozowym, obfitującym w białko oraz witaminy z grupy B. Nie zawiera także cholesterolu. W porównaniu do mleka krowiego zawiera jednak mniej wapnia (zwykłe mleko to 80% przyswajalnego wapnia, sojowe - ok. 15%) i witaminy D. W celu poprawienia smaku mleka sojowego dosładza się je substancjami takimi jak taumatyna i wzbogaca wapniem. Na rynku są dostępne mleka zarówno w proszku, jak i w płynie, o różnych smakach: neutralnym, waniliowym, owocowym i czekoladowym.
Mleko sojowe może okazać się szczególnie dobre dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego, ponieważ nie powoduje ścięcia w żołądku i nie podwyższa poziomu kwasu żołądkowego, co działa pozytywnie na owrzodzenie żołądka i dwunastnicy.
Mleko sojowe jest zaliczane do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym, dlatego może być stosowane również przez osoby chorujące na cukrzycę i odchudzające się.
Zobacz też: Mleko? Pij na zdrowie!
Mleko sojowe dla dzieci i niemowląt
Na rynku są dostępne mleka sojowych przeznaczone specjalnie dla niemowląt, które mają stanowić substytut mleka modyfikowanego. Ich skład odpowiada potrzebom niemowlęcia i małego dziecka, a proces produkcji jest ściśle nadzorowany. Dzieci uczulone na białko mleka krowiego najczęściej z czasem uczulają się również na soję. Dlatego lekarze w przypadku alergii u dzieci częściej zalecają podawanie preparatu mlekozastępczego.
Zobacz także: Gdzie szukać białka?
Mleko sojowe w kuchni
Mleko sojowe można wykorzystywać w kuchni do wielu przepisów wymagających użycia mleka krowiego. Polecane jest jako lekkostrawny zabielacz do różnego rodzaju kaw i cappuccino. Mleko sojowe może zastąpić mleko krowie podczas przegotowywania budyniu, kaszek, kremów, koktajli owocowych oraz pieczeniu ciast.