Dieta świętej Hildegardy

Dieta świętej Hildegardy fot. Fotolia
Co święta wiedziała o odżywianiu? Sprawdźcie!
Barbara Lasota / 17.11.2014 15:59
Dieta świętej Hildegardy fot. Fotolia
Święta Hildegarda z Bingen uważała, że istnieje ścisły związek między odżywianiem i stanem ducha a zdrowiem. Opracowała dietę i metody leczenia, które do dziś są aktualne. Co więcej, po uzupełnieniu o niektóre produkty, których w czasach świętej nie było, ale odpowiadają kryteriom tej świętej lekarki, dieta ta zdaje się być niezwykle zdrowa.

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że w pięknie opakowanej żywności dostępnej w sklepach jest dużo chemii. Dlatego szukamy przepisów na potrawy naszych przodków i interesujemy się ich dietą. Wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania i zapobiegania chorobom można znaleźć w dziełach niemieckiej świętej.

Specjalnie dla was zebrałyśmy uwspółcześnione zalecenia diety św. Hildegardy. Różnią się one od oryginału tym, że znawcy jej teorii ocenili wpływ na nasze zdrowie produktów, których za czasów świętej jeszcze nie było.


Dieta św. Hildegardy

  • Podstawą każdego posiłku powinien być orkisz czyli prastara odmiana dzikiej pszenicy. Jest on dużo lepiej przyswajalny niż współczesna pszenica, nie powoduje alergii.
  • Jedz dużo warzyw, ale niektóre ograniczaj. Najlepsze są: koper włoski, seler, wszystkie fasole, cieciorka, buraki, marchew, pietruszka, chrzan, cebula, dynia, czosnek. Ograniczaj: ziemniaki, warzywa kapustne, ogórki, paprykę i pomidory.
  • Jedz dużo owoców i nasion. Najlepsze to: jabłka, kasztany jadalne, migdały, czereśnie, wiśnie, pigwa, nieśplik japoński, dereń, jeżyny porzeczki, daktyle, maliny, cytrusy, gruszki. Mleko i jego przetwory oraz mięso i produkty mięsne traktuj jedynie jako uzupełnienie jadłospisu.
  • Produkty niepolecane, czyli trucizny kuchenne: por, truskawki, brzoskwinie, śliwki, borówki, węgorz i wieprzowina.
  • Posiłki nie powinny być zbyt obfite.


Przykładowy jadłospis

  • Śniadanie: 2 kromki chleba orkiszowego z masłem, białym serem szczypiorkiem i plastrem pomidora, napar z kopru włoskiego lub pokrzywy.
  • Obiad: zupa dyniowa, makaron orkiszowy z duszonym kurczakiem, surówka z marchwi i jabłka.
  • Podwieczorek: ciasteczka orkiszowe, napar z róży.
  • Kolacja: 2-3 placuszki z grysu orkiszowego, mleka, jajek i ziół, usmażone na oleju lub maśle.


Przepis na zupę dyniową według jadłospisu diety św. Hildegardy

Obraną i pokrojoną włoszczyznę (2 pęczki)  oraz 40 dag pokrojonego miąższu dyni zalej wodą i ugotuj. Podsmaż na 4 łyżkach masła 4 posiekane cebule, dodaj do zupy. Następnie dodaj 4 pokrojone pomidory, gotuj kilka minut. Zagęść zupę 4 łyżkami mąki orkiszowej, przypraw solą i pieprzem. Zmiksuj. Możesz dodać również czosnek, imbir i śmietanę.

Redakcja poleca

REKLAMA