Produkty na dobry sen

Cierpisz na bezsenność? Przyjrzyj się temu, co jesz. To co jemy często przekłada się na jakość snu, chociaż niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Czy zdarzają Ci się bezsenne noce, a może przewracasz się z boku na bok długimi godzinami w oczekiwaniu na nienadchodzący sen? Masz problemy z zasypianiem, a kolejnego dnia jesteś zmęczona/y i rozdrażniona/y? Jeśli miewasz kłopoty ze spaniem, warto przyjrzeć się swojej diecie. To co jemy często przekłada się na jakość snu, chociaż niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dieta na bezsenność

Fot. Fotolia

Jeśli wieczorem zasypiasz bardzo długo lub co gorsza miewasz bezsenne noce, przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. Sprawdź, jakie posiłki zjadasz w ciągu dnia i bezpośrednio przed snem oraz co pijesz. Dieta może być bowiem kluczowym warunkiem spokojnego, relaksującego snu.

Co jeść na dobry sen?

Do produktów sprzyjających łatwemu zasypianiu i regulujących mechanizm snu zaliczamy:

 • produkty będące źródłem witamin z grupy B: pieczywo z pełnego przemiału, drób, jaja, owoce morza, orzechy, migdały, nasiona strączkowe, soczewica, soja, banany. Witaminy z grupy B są istotnym elementem w regulowaniu produkcji serotoniny i melatoniny. Odpowiednio wysoki poziom serotoniny i melatoniny wpływa na skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia nawet o połowę, a sen jest dłuższy i mocniejszy.
 • produkty bogate w magnez: soja, suszone owoce, zielone warzywa liściaste, mięso, produkty z pełnego przemiału
 • produkty bogate w kwas foliowy: brokuły, zielone warzywa liściaste, pieczywo
 • produkty bogate w żelazo: czerwona fasola, nasiona roślin strączkowych, orzechy, żółtka jaj, czerwone mięso, zielone warzywa liściaste, groszek

Czy wiesz, że...
Tryptofan to jeden z aminokwasów działający nasennie. Tryptofan występuje m.in. w mleku, jajach, bananach, brokułach, koprze włoskim i kalafiorze.

Idealny posiłek na dobry sen to taki, który oparty jest na produktach węglowodanowych (np. pieczywo, ryż, makarony najlepiej z pełnego przemiału, ziemniaki) z dodatkiem białka pochodzącego z chudego mięsa, ryb i nasion strączkowych. Taki posiłek to gwarancja spokojnego i udanego snu.

Co pić przed snem?

Aby spokojnie zasnąć warto postawić na ziołowe napary i herbatki:

 • herbatkę rumiankową – rumianek ma działanie nasenne, mogą ją pić także kobiety w ciąży
 • napar z kwiatu limonki lub passiflory – herbatkę z limonki mogą pić kobiety w ciąży, działa odprężająco i ułatwia zasypianiem
 • napar z chmielu
 • walerianę
 • mleko z miodem – to sprawdzony sposób naszych babć, w dodatku bardzo skuteczny, miód działa lekko nasennie, a mleko dostarcza tryptofanu, niezbędnego do wytworzenia prawidłowego poziomu serotoniny i melatoniny. Ponadto pozwala utrzymać właściwy poziom cukru we krwi przez całą noc.

Jakich produktów unikać, aby zdrowo zasnąć?

W przypadku problemów z zasypianiem, z tych produktów warto zrezygnować:

 • kofeina – kawa, czarna herbata, napoje gazowane typu cola działają pobudzająco, dlatego przy kłopotach ze snem warto zrezygnować z nich nie tylko wieczorem, ale i po południu
 • alkohol – o ile jeden kieliszek wypity do kolacji zwykle działa rozluźniająco i pomaga usnąć, o tyle nadmierna ilość alkoholu wpływa na jakość naszego snu wręcz odwrotnie, budzimy się, śpimy niespokojnie i wstajemy dość wcześnie rano
 • słodycze – zwłaszcza czekolada i ciastka, podnoszą bowiem poziom glukozy we krwi i uniemożliwiają zaśnięcie, łatwo to zaobserwować szczególnie u dzieci
 • produkty wysokobiałkowe np. sery, mięso, ryby, drób jedzonych bez węglowodanów. Pokarmy te są trawione długo, są ciężkostrawne, a bez dodatku węglowodanów, zawarty w nich tryptofan nie może w pełni dotrzeć do mózgu. Dlatego kolację warto zjeść na 2,3 godziny przed snem i to odpowiednio skomponowaną.

Prawidłowo skomponowana dieta z pewnością ułatwi proces zasypiania i wpłynie na jakość snu. Rano wstaniemy zrelaksowani, wypoczęci i odprężeni. Szybko zaobserwujemy, jakie pożywienie wpływa na nas pozytywnie, które składniki łączyć ze sobą, a z których najlepiej zrezygnować. Dzięki kilku przydatnym wskazówkom zaburzenia związane ze snem odejdą w niepamięć. Jeśli jednak problemy z bezsennością nie miną, warto ich przyczyn poszukać z lekarzem.

Zobacz także:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 lata temu
Ja często nie mogę zasnąć czy też budzę się w nocy z przepracowania. Warto wtedy po prostu pójść na dłuższy spacer lub zrelaksować się.
/6 lat temu
a można zrobić sobie krzywdę od niespania? znalazałam dzisiaj coś na ten temat na Pogromcach Mitów Medycznych ciekawa jestem opinii lekarza, więc czekam ;)
/6 lat temu
A znacie może jakieś dobre, lekkie suplementy na bezsenność? Takie, żeby nie zamulały na drugi dzień. Pomocy!
POKAŻ KOMENTARZE (5)