Naukowcy stwierdzili, że zdrowe kobiety, które nie zmieniają swojego stylu życia, w miarę upływu lat, zwykle między 25. a 50. rokiem życia, mogą utyć nawet 15 kg! Niestety, tempo metabolizmu z wiekiem nieubłaganie spada. Jeśli chcesz być zdrowa, silna i zostać przy swojej aktualnej wadze, powinnaś być aktywna fizycznie.
Co zyskasz, trenując po 30. roku życia?
- Wzmocnisz mięśnie Przede wszystkim te na brzuchu i po bokach tułowia
- Podkręcisz metabolizm Spalasz nawet o 500 kcal dziennie więcej niż dotąd. Co więcej, pozbywasz się przede wszystkim najniebezpieczniejszego tłuszczu z jamy brzusznej
- Wzmacnia układ krążenia i zwiększa wydolność organizmu
Zacznij uprawiać trening kardio
To ćwiczenia, które wzmacniają serce i pomagają spalić tłuszcz. Powinny trwać 20 minut (5 minut rozgrzewki, 12 minut ćwiczeń w stałym tempie i 3 minuty wyciszenia). Może to być na przykład:
- jazda na rowerze
- energiczny marsz
- jogging
- nordic walking
- pływanie
- gry zespołowe (np. siatkówka, tenis)
- skakanie na skakance
Zacznij uprawiać trening interwałowy
Są to dokładnie takie same ćwiczenia jak w przypadku treningu kardio, ale wykonywane w zmiennym tempie. Jeden trening trwa 30 minut. Po 3-minutowej rozgrzewce powtórz 6 razy schemat: 2 min ćwiczeń w średnim tempie i 2 min w bardzo szybkim tempie. Zakończ 3-minutowym wyciszeniem.
Uwaga! Nawet podczas ćwiczeń na maksymalnych obrotach, twoje tętno nie powinno przekraczać maksymalnej wartości. Obliczysz ją, odejmując swój wiek od liczby 220 (np. 220–35=185 – takie jest tętno maksymalne dla osoby w wieku 35. lat.
Jak często trenować po 30. roku życia?
Staraj się ćwiczyć 4 razy w tygodniu po 20 lub 30 minut (w zależności od tego, czy wybierasz trening kardio, czy trening interwałowy). Po miesiącu wydłuż czas ćwiczeń do 40-50 minut, ale trenuj 3 razy w tygodniu.
Szukasz diety dla siebie – to cię może zainteresować:W czym jest błonnik? TOP 30 produktów bogatych w błonnik pokarmowyMasz już dość nieskutecznych diet odchudzających? Zobacz, jak stracić 4 kg w 7 dni! (jadłospis)