Lipolaser oferowany jest w wielu gabinetach i klinikach kosmetycznych, jako skuteczna alternatywa dla liposukcji czy kriolipolizy i sposób na wyszczuplanie ud, brzucha i innych partii ciała. Ma miejscowo redukować objętość tkanki tłuszczowej. Zabiegi są bezbolesne i polegają na naświetlaniu wybranego obszaru ciała światłem laserowym emitowanym z głowic przykładanych do bezpośrednio do skóry. Jak zwykle w przypadku zabiegów kosmetycznych różnego rodzaju, skuteczność lipolasera budzi kontrowersje – jedni uważają go za rewelacyjny zabieg, inni twierdzą, że jest nieskuteczny. Jaka jest prawda?
Spis treści:
- Lipolaser – co to?
- Lipolaser: efekty
- Zabieg lipolaserem – jak wygląda?
- Cena zabiegu lipolaserem
- Lipolaser: przeciwskazania
- Skutki uboczne lipolasera
- Lipolaser – opinie
Lipolaser – co to, jak działa?
Lipolaser to urządzenie inaczej zwane zimnym laserem, LLLT lub lipolaserem 4D. Czasami też mówi się na niego iLipo. Emituje światło o długości fali 635-650 nm, która dociera w głąb ciała do tkanki tłuszczowej, nie uszkadzając naczyń krwionośnych i innych tkanek. Tam, w komórkach tkanki tłuszczowej, powoduje rozpad trójglicerydów na glicerol i kwasy tłuszczowe. Trafiają one do układu limfatycznego i mogą ulegać metabolizmowi, czyli stać się źródłem energii i zostać „zużyte”.
Urządzenie emituje kolumnową wiązkę światła, dzięki czemu ma skutecznie i równomiernie uwalniać tłuszcz bez ryzyka, że powstaną na ciele nierówności. Jednocześnie stymuluje skórę i tkankę podskórną, dzięki czemu ma ona zachować jędrność.
Lipolaser nie niszczy komórek tkanki tłuszczowej, a jedynie „drenuje” je z tłuszczu. Jest to nieinwazyjny zabieg, w którym nie przerywa się ciągłości skóry.
Istnieje też odmiana zabiegu, w której głowicę lasera wprowadza się pod skórę, „drenuje” komórki tkanki tłuszczowej, a następnie wprowadza końcówkę odsysającą tłuszcz. Ten rodzaj zabiegu wiąże się z większym ryzykiem powikłań (zakażenie, martwica skóry, wgłębienia, grudki, drętwienie, blizny, przebarwienia, zwiotczenie skóry, dyskomfort w obszarze poddanym zabiegowi chirurgicznemu). W tym materiale zajmujemy się wyłącznie nieinwazyjnym zabiegiem lipolaserem.
Lipolaser: efekty
Zacznijmy od efektów, o jakich mówią pracownicy gabinetów i klinik, w których stosuje się lipolaser.
Według nich lipolaster skutecznie rozbija miejscowo zalegającą tkankę tłuszczową, co daje efekt w postaci wysmuklenia, wyszczuplenia ciała i redukcji cellulitu. Różnicę podobno można zauważyć już po 1. zabiegu. Ostateczne rezultaty zależne są od wielu czynników m.in. grubości tkanki tłuszczowej.
Aby wzmocnić efekt, w takcie stosowania zabiegów, warto stosować lekkostrawną dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Ważne, by po zakończeniu zabiegów, utrzymać dobre nawyki. Wówczas jest szansa, że efekt będzie trwały.
Spodziewane efekty zabiegów lipolaserem:
- zmniejszenie obwodów ciała,
- wymodelowanie sylwetki,
- poprawa jędrności skóry,
- wyrównanie powierzchni skóry,
- redukcja cellulitu,
- wymodelowanie sylwetki,
- poprawa metabolizmu.
Lipolaser: efekty w badaniach naukowych
Liczba publikacji naukowych na temat skuteczności lipolasera w redukcji tkanki tłuszczowej jest niewielka. W 2016 roku polscy naukowcy opublikowali wyniki swoich obserwacji. Badanie przeprowadzili na nieotyłych ochotnikach, którym zaaplikowano na brzuch 6 zabiegów lipolaserem w odstępie 2-3 dni. Naświetlano połowę brzucha każdego badanego, druga połowa brzucha była punktem odniesienia do oceny skuteczności zabiegów. Grubość warstwy tkanki tłuszczowej mierzono za pomocą ultradźwięków przed rozpoczęciem zabiegów i 2 tygodnie po ich zakończeniu. Wyniki obejmowały pomiary dokonane u 17 osób.
U części osób zaobserwowano nieznaczne zmniejszenie grubości tkanki tłuszczowej. Jednak gdy pomiary utraty grubości warstwy tłuszczu po stronie leczonej skorygowano o zmianę grubości po stronie nieleczonej, zaobserwowano, że u 8 z 17 pacjentów LLLT zwiększył grubość tkanki tłuszczowej. U 4 osób zaobserwowano skutki uboczne (rumień, owrzodzenia). Wyższą skuteczność i mniejszą liczbę skutków ubocznych zaobserwowano w innych badaniach, zwłaszcza w czasie których nie używano głowic laserowych przykładanych bezpośrednio na skórę, jak miało to miejsce w badaniu polskich naukowców.
fot. Lipolaser efekty/ Adobe Stock, ksu_ok
Zabieg lipolaserem – jak wygląda?
Na wybraną partię ciała mocuje się specjalne prostokatne głowice, które emitują wiązki światła lasera. Zabieg trwa od 10 do 40 minut, w tym czasie osoba poddawana zabiegowi może się zrelaksować. Zabieg jest bezbolesny, lecz może być odczuwane lekkie uczucie ciepła.
Lipolaser wykonuje się w miejscach, w których zwykle gromadzi się tkanka tłuszczowa, czyli na brzuchu, udach, pośladkach, boczkach, ramionach, łydkach, a także na podbródku.
U większości osób po zabiegu nie pozostaje żaden ślad na skórze, a pacjent może natychmiast wrócić do codziennych czynności.
Krótko po zabiegu nie należy stosować na skórę środków rozgrzewających. A do 2 tygodniu po zakończeniu zabiegów unikać opalania.
Cena zabiegu lipolaserem
Cena zabiegu lipolaserem zależna jest od gabinetu, jego lokalizacji, a także obszaru ciała, na którym ma być przeprowadzony zabieg. Za 1 zabieg na niewielkiej partii ciała (podbródek) trzeba zapłacić od 140 zł, ale np. zabieg na 2 partiach ciała może też kosztować 1000 zł.
Salony kosmetyczne często oferują pakiety kilku zabiegów, dzięki czemu cena pojedynczego zabiegu maleje. Należy pamiętać, żeby aby uzyskać zadowalające efekty, trzeba wykonać około 8-10 zabiegów co 2-3 dni.
Lipolaser: przeciwskazania
Najważniejsze przeciwwskazania do wykonania zabiegu lipolaserem to:
- ciąża i karmienie piersią,
- epilepsja,
- stosowanie leków lub ziół światłouczulających 2 tygodnie przed zabiegiem,
- silikonowe lub metalowe implanty w pobliżu miejsca zabiegu,
- choroby układu krążenia (np. zakrzepica),
- choroby autoimmnologiczne (w niektórych przypadkach jest to możliwe za zgodą lekarza),
- choroby i infekcje skórne,
- niedawne rany i operacje (za zgodą lekarza),
- nadwrażliwość na światło.
Skutki uboczne lipolasera
Dla większości osób lipolaser okazuje się bezpieczny. Jednak w u niewielkiej liczby osób mogą wystąpić skutki uboczne, do których należą:
- rumień utrzymujący się ponad 24 godziny,
- obrzęk,
- drobne oparzenia,
- owrzodzenie skóry,
- paradoksalny rozrost tkanki tłuszczowej.
- przemijające osłabieniu czucia w miejscu leczenia.
Lipolaser – opinie
Lipolaser to skuteczna metoda redukcji tkanki tłuszczowej, która ma wiele pozytywnych opinii. Jednak należy pamiętać, że opinie na temat skuteczności lipolasera są subiektywne. Jak każdy zabieg, u różnych osób może przynosić odmienne rezultaty.
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu lipolaseroterapii warto skonsultować z doświadczonym kosmetologiem, a najpierw upewnić się, że nie mamy przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
Oto kilka znalezionych w sieci opinii na temat lipolasera z forów internetowych:
- „jestem po trzech zabiegach (2xw tyg. Na razie nie widzę dużych zmian”,
- „Jedna wielka ściema – moje 24 zabiegi mogę wymazać z pamięci. Szkoda pieniędzy”,
- „U mnie po pięciu zabiegach (robiłam na przełomie października i listopada) było kompletnie bez efektów, więc nie decydowałam się na kolejne.
- Szczerze mówiąc były to najgłupiej wydane przeze mnie pieniądze. I żeby nie było, że zajadałam laser czekoladkami – jem zdrowo, ruszam się, tylko ten brzuch i boczki po dwóch ciążach zostały”,
- „Robilam sobie lipo na nogi, dokładniej na biodra, efekt jest bardzo dobry, głównie chciałam coś zrobić z lekkim cellulitem, który miałam na tylnej stronie bioder, zredukowałam go w zasadzie w 90%”,
- „Efekt jest rewelacyjny. Zniknęły okropne zwisające na dole faldy, skóra jakby się wciągnęła, ujędrniła. Zupełnie bezbolesne, krótkie, a efekt kapitalny”,
- „Pieniądze wyrzucone w błoto, po 3 zabiegach nie ma śladów jakiegokolwiek efektu, jak wspominałam jestem bardzo szczupłą osobą a nie widać kompletnie nic, nawet nie ubyło ułamka centymetra. Do tego codzienny trening na siłowni, zdrowe odżywianie”.
Źródła:
1. Marek Jankowski, Mariusz Gawrych, Urszula Adamska, Jakub Ciescinski, Zbigniew Serafin, Rafal Czajkowski „Low-level laser therapy (LLLT) does not reduce subcutaneous adipose tissue by local adipocyte injury but rather by modulation of systemic lipid metabolism”, 2016
2. Elizabeth McRae MD, FACP, Jaime Boris BS, „Independent evaluation of low-level laser therapy at 635 nm for non-invasive body contouring of the waist, hips, and thighs”, 2013
Treść artykułu pierwotnie opublikowana została 13.05.2009 r. przez Agatę Bernaciak.
Czytaj także:
Laser frakcyjny – cena, efekty, opinie
Czy laserowe wybielanie zębów jest skuteczne?
Depilacja laserowa nóg: ile zabiegów trzeba wykonać?