Laser frakcyjny to urządzenie wykorzystywane w medycynie estetycznej do walki ze zmarszczkami, przebarwieniami, rozstępami i bliznami. W przeciwieństwie do tradycyjnego lasera kosmetycznego, wiązka światła działa precyzyjnie tylko na zmienione obszary, które wymagają naprawy i regeneracji, a nie na zdrową skórę.
Na czym polega zabieg?
Laser frakcyjny powoduje kontrolowany, fototermiczny uraz skóry - mimo, że poddawany jest mu tylko naskórek, to światło lasera jest w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry właściwej. Co więcej, jest absorbowane przez zawartą w niej wodę - w ten sposób dochodzi do natychmiastowego jej podgrzania w tkance i jej odparowania, co tworzy mikroskopijne „dziurki" w skórze (standardowo co 1 mm, ale można tę odległość wydłużyć lub skrócić).
Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego uruchamia procesy regeneracji - zawarty w skórze kolagen ulega obkurczeniu i rozpoczyna się etap tworzenia nowych włókien kolagenowych.
Przed i po zabiegu
Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu skóry, wybrana partia ciała poddawana jest działaniu lasera. Zabieg trwa od 30 do 60 minut w zależności od partii skóry i wielkości problemu.
Niestety, zabieg jest bolesny, tuż po nim należy stosować maść znieczulającą. Dyskomfort odczuwany jest jeszcze przez kilka kolejnych godzin, a regeneracja może potrwać nawet do 3 miesięcy - w tym czasie skóra jest opuchnięta i się łuszczy.
Ważne! Niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich parametrów do problemu i fototypu skóry - zabieg laserem frakcyjnym należy kilkukrotnie powtórzyć. W zależności od przypadłości: aby wygładzić zmarszczki stosuje się od 3 do 5 zabiegów, żeby zlikwidować blizny i rozstępy, potrzeba od 5 do 8 zabiegów - powinny być wykonywane w sekwencjach od jedno do sześciotygodniowych.
Dla kogo laser frakcyjny?
Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego polecane są przede wszystkim tym, którzy borykają się z takimi problemami jak: zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe i pooperacyjne, rozstępy.
Przeciwwskazania:
- ciąża i karmienie piersią,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- stosowanie retinoidów (również kremów z retinolem),
- opalanie się na słońcu i w solarium,
- nowotwory,
- padaczka,
- cukrzyca,
- łuszczyca.
Laser frakcyjny - efekty
- zredukowane zostają przebarwienia zarówno te posłoneczne jak i po trądzikowe,
- spłycone i rozjaśnione zostają blizny i rozstępy,
- zmarszczki stają się mniej widoczne,
- skóra odzyskuje zdrowy koloryt,
- staje się sprężysta i zyskuje na gęstości.
Laser frakcyjny - cena
Ceny zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego zaczynają się od 400 złotych za takie partie ciała jak czoło oraz obie dłonie, ale mogą dojść do 2500 złotych.
Więcej o zabiegach kosmetycznych: