Zumba może być niebezpieczna

Zumba podbija świat jako przyjemny, roztańczony system treningowy, przy którym nawet nie wiesz, że ćwiczysz. Okazuje się jednak, że kontuzji związanych z zumbą jest coraz więcej...

Zumba podbija świat jako przyjemny, roztańczony system treningowy, przy którym nawet nie wiesz, że ćwiczysz. Okazuje się jednak, że kontuzji związanych z zumbą jest coraz więcej...

Zumba może być niebezpieczna

fot. mslimalicious.com

Zumba to ogólnie mówiąc rodzaj fitnessowego tańca, który jest zabawą i sportem jednocześnie. Szalone rytmy, energiczne ruchy i dużo wysiłku to sposób jak zyskać piękną sylwetkę de facto imprezując. Niestety, na całym świecie przybywa lekarskich ostrzeżeń, że zumba zbiera coraz większe pokłosie ortopedyczne.

Złość zumby
Najczęstsze kontuzje związane z zumbą to zwichnięte kostki, ostrogi piętowe, zapalenia mięśnia podeszwowego, naciągnięcia mięśni a nawet urazy bioder i kolan wymagające interwencji chirurgicznej. Wszystko to z powodu ruchów wykonywanych przy zumbie, które wymagają świetnej koordynacji przy przesuwaniu i obracaniu stawów i ścięgien w dwie strony. Starczy chwila nieuwagi gdy staw nie nadąża za ruchem ciała i kontuzja gotowa.

Ortopedzi relacjonują, że ofiary zumby to nie tylko nierozćwiczone kobiety w średnim wieku, które postanowiły zabrać się za siebie, ale też młode studentki rozładowujące energię na parkiecie. Prywatne kliniki w Stanach zaczynają liczyć zumbę jako znaczący element ich biznesu.

Nie musisz rezygnować
Wszystko to nie oznacza wcale, że z zumby należy rezygnować, bo ogólnie suma korzyści z ruchu przewyższa ryzyko. Aby jednak nie okaleczyć się na zajęciach warto przestrzegać następujących wskazówek:

  • Wybieraj dobre buty – najlepiej specjalne do tańca, które ułatwiają szybkie i zwinne ruchy nie ślizgając się po powierzchni.
  • Patrz na podłogę – wybierając studio fitness przypatruj się podłogom – zbyt twarde kafle lub wykładzina sprzyjają kontuzjom.
  • Mniej ludzi – warto wybierać też zajęcia, na które uczęszcza mniej osób, bo w ściśniętej grupie znacznie łatwiej o urazy.
  • Dobry instruktor – wreszcie, poczytaj na forach i popytaj o dobrych instruktorów, którzy znają wiele ruchów i dopasowują je do możliwości grupy.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
a ja nabawiłam sie kontuzji łydki :( na zumbie i nie wiem co robić, bo uwielbiam te zajęcia i nie chce z nich rezygnować :( .....
/5 lat temu
a jednak to prawda... choć uwielbiam zumbę, pamiętajcie ważna jest rozgrzewka i rozciąganie.
/6 lat temu
Jestem licencjonowanym Instruktorem Zumby i jeszcze nigdy nie zdarzyło się aby po moich zajęciach ktoś nabawił się kontuzji. Jeśli zajęcia są poprowadzone z głową to nikomu nie ma prawa się nic stać:) www.karolinabiela.pl Zumba z Karoliną