Soda oczyszczona na odchudzanie - jak ją pić i czy przynosi efekty?

soda oczyszczona na odchudzanie fot. Adobe Stock
Soda oczyszczona może zmniejszać ochotę na słodycze i przyspieszać trawienie, jednak czy stosowanie sody oczyszczonej w odchudzaniu jest bezpieczne? Choć to naturalny środek - jego przedawkowanie może być groźne.
/ 15.01.2021 09:41
soda oczyszczona na odchudzanie fot. Adobe Stock

Chęć zrzucenia dodatkowych kilogramów sprawia, że osoby, które walczą z nadwagą, chętnie sięgają nie tylko po suplementy diety, lecz także domowe sposoby na odchudzanie. Te, w przeciwieństwie do gotowych preparatów, są tanie i łatwo dostępne.

Nic dziwnego, że triumfy święcą takie pomysły jak woda z cynamonem na odchudzanie, słynny ocet jabłkowy, yerba mate czy picie pokrzywy, które ma przynosić cudowne efekty. Kolejnym, naturalnym środkiem na odchudzanie ma być soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu. Czy soda oczyszczona faktycznie posiada właściwości odchudzające i czy warto pić wodę z sodą?

Spis treści:

  1. Soda - właściwości odchudzające
  2. Soda na odchudzanie - jak ją pić?
  3. Skutki uboczne stosowania sody na odchudzanie

Soda oczyszczona - właściwości odchudzające

Rozpuszczona w wodzie soda ma właściwości detoksykujące. Wraz z nadmiarem wody usuwa z organizmu toksyny, dlatego po wypiciu roztworu sody oczyszczonej i wody, możesz poczuć się lżej. 

Soda oczyszczona nie spala jednak tkanki tłuszczowej, a jedynie wspomaga pracę układu pokarmowego.

Pijąc wodę z sodą można zauważyć zmniejszoną ochotę na słodycze i mniejszy apetyt. Nigdy nie należy jednak pić jej po jedzeniu, a na 30 minut przed posiłkiem. Dlaczego? Ponieważ soda oczyszczona neutralizuje sok żołądkowy, co mogłoby zaburzyć trawienie i spowodować ból brzucha.

Jeśli próbujesz odstawić słodycze, ale czujesz się z tego powodu rozdrażniona i ospała - możesz spróbować wspomóc się roztworem sody. Odstawienie słodyczy będzie łatwiejsze.

Jak pić sodę oczyszczoną?

Wodę z sodą należy pić 30 minut przed posiłkiem, najlepiej na czczo, przed śniadaniem. Napój nie jest specjalnie smaczny, dlatego możesz dodać sok z cytryny lub grejfruta albo odrobinę octu jabłkowego. Przygotuj:

  • pół szklanki wody mineralnej,
  • pół szklanki soku z grejfruta,
  • 1 łyżeczkę sody oczyszczonej.

Wymieszaj, by soda się rozpuściła. 

Pamiętaj, by kuracji sodą na odchudzanie nie stosować zbyt długo - 14 dni to absolutne maksimum. Przerwij picie wody z sodą, jeśli pojawią się przykre dolegliwości, takie jak:

  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • mdłości,
  • ból głowy,
  • skurcze żołądka,
  • wzmożone pragnienie.

Nie wszyscy mogą pić sodę, nie powinny spożywać jej zwłaszcza osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego i wrażliwe na działanie sody. Jeśli mimo przerwania kuracji sodą oczyszczoną wciąż odczuwasz skutki uboczne, skonsultuj się z lekarzem. 

Pamiętaj również, że soda oczyszczona nie spala tkanki tłuszczowej, więc nie może być traktowana jako cudowny środek odchudzający.

Zdecydowanie lepszym sposobem na to, by pozbyć się niechcianych kilogramów jest dieta redukcyjna połączona z aktywnością fizyczną. Żadna kuracja, nawet w 100 procentach naturalna, tego nie zastąpi.

woda z sodą na odchudzanie
fot. Adobe Stock

Stosowanie sody oczyszczonej - kiedy może być niebezpieczne?

Wodorowęglan sodu to produkt w 100% naturalny, co jednak nie znaczy, że można spożywać go zawsze i w każdej ilości. Jego pozytywne działanie z pewnością znają za to osoby, które męczy zgaga i niestrawność. 

Dawką, którą stosuje się przy niestrawności, jest pół łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczone w połowie lub 1 szklance wody, roztwór pije się w odstępach 2-godzinnych.

U części osób takie dawkowanie sody oczyszczonej zamiast pomóc, może wywołać przykre objawy, takie jak wymioty, nudności i bóle brzucha. Mogą wystąpić także groźniejsze dolegliwości ze strony układu neurologicznego (senność, drgawki), oddechowego (zmniejszona czynność oddechowa) czy krążenia (arytmia serca).

Wodorowęglan sodu wyrównuje równowagę kwasowo-zasadową, dlatego stosowany jest np. w leczeniu zatrucia alkoholowego i innych zatruć. Stosuje się go w warunkach klinicznych i podaje dożylnie, by stale kontrolować pracę nerek, zapobiec ryzyku wystąpienia zaburzeń elektrolitowych czy nasilenia kwasicy metabolitowej.

Znane są również przypadki przedawkowania sody przez osoby, które od lat stosują ją na niestrawność. Jednym z bardziej niebezpiecznych było wystąpienie zasadowicy metabolicznej u kobiety, która spożywała 4 - 5 opakowań sody w ciągu doby. Niewydolność nerek, bezdech senny i nadciśnienie stały się bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Innym, towarzyszącym skutkiem ubocznym okazało się również przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, które może wystąpić u osób, które regularnie piją roztwór wody z sodą.

Czytaj więcej na temat odchudzania:
Od czego zacząć odchudzanie?
Jak schudnąć po 40?
Jak schudnąć z ramion? Smukłe ramiona w tydzień

Redakcja poleca

REKLAMA