Młoda kobieta  ubrana w dresy siedzi na łóżku i je popcorn. fot. Adobe Stock

Popcorn bez tłuszczu - zdrowa i niskokaloryczna przekąska! Jak go zrobić?

Popcorn? Tłusty, słony, jedzony garściami i popijany colą! Popcorn może być jednak całkiem zdrową przekąską. Sekret tkwi w przygotowaniu z małą ilością tłuszczu i soli. Zobacz, jak przygotować zdrowy popcorn!
/ 03.09.2018 16:11
Młoda kobieta  ubrana w dresy siedzi na łóżku i je popcorn. fot. Adobe Stock

Masz ochotę na popcorn! Unikaj soli i tłuszczu!

Wbrew złym opiniom na temat popcornu warto przywołać tę, której trzymają się naukowcy - popcorn zawiera bardzo dużo antyoksydantów!

O tym, że popcorn serwowany w kinie jest niezdrowy, wie każdy. Jednak to nie kukurydza sama w sobie jest niezdrowa, a dodatki. Sól i masło to powszechne polepszacze smaku popcornu. Oprócz smaku dodają mu jednak niepotrzebnych kalorii, podnoszą cholesterol, dostarczają nadmiernie dużo soli.

Tym, co szczególnie eliminuje zalety płynące z jedzenia popcornu jest tez sposób prażenia. Olej z patelni czy innego naczynia wsiąka przecież w prażynki - nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak nieświadomie pochłaniasz kilkaset kalorii!

Jak uprażyć zdrowy popcorn bez tłuszczu?

Przede wszystkim zdrowy popcorn musi się obyć bez nadmiaru soli i oleju. Ilość soli, jaką przyjmujesz codziennie w potrawach jest wystarczająca dla naszego organizmu. Sól znajduje się nawet w owocach, nietrudno więc wyobrazić sobie, jak jest ona wszechobecna.

Popcorn bez oleju można uprażyć w mikrofalówce, ale należy unikać paczkowanych ziaren oznaczonych jako rekomendowane do przygotowania w kuchence mikrofalowej. Popcorn taki może zawierać diacetyl, który sprzyja wystąpieniu choroby Alzheimera.

Zdrowy popcorn otrzymasz ze zwykłego ziarna kukurydzy popcornowej, w kuchence mikrofalowej. Ziarno naprawdę nie potrzebuje oleju, by zmienić się w biały chrupek. Zamiast masła można okrasić go ziołami i oliwą z oliwek.

Ile kalorii jest w porcji popcornu?

W tak uprażonej porcji kalorii jest bardzo mało! Średnio 5 razy mniej niż w porównywalnej objętościowo porcji chipsów.

  • 1 szklanka popcornu bez tłuszczu to średnio 31 kcal.

Przygotowywanie posiłków w mikrofalówce nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Popcorn prażony w specjalnym opakowaniu, odpornym na działanie wysokiej temperatury może pochłaniać szkodliwe, rakotwórcze substancje. Postaw na popcorn robiony samodzielnie!

Zobacz także:
Sprawdziłyśmy co ma najmniej kalorii w McDonald’s! Będziesz zdziwiona!
Które produkty są niskokaloryczne? Jak je rozpoznać? (+ lista 50 produktów)
Ile kalorii ma pieczywo? Czy można jeść chleb na diecie odchudzającej?