Popcorn bez tłuszczu - jak go zrobić i czy popcorn tuczy?

Popcorn bez tłuszczu fot. Adobe Stock
Popcorn bez tłuszczu ma mało kalorii, więc możesz jeść go także kiedy się odchudzasz. Popcorn bez oleju przygotujesz w mikrofalówce. Zamiast soli i oleju, dodaj odrobinę oliwy i zioła.
/ 04.03.2021 06:11
Popcorn bez tłuszczu fot. Adobe Stock

Po popcorn bez tłuszczu bezkarnie możesz sięgać będąc na diecie. Popcorn bez oleju ma znikome ilości kalorii, a pozbawiony niezdrowych dodatków, przynosi same korzyści.

Popcorn bez tłuszczu jest zdrowy

Wbrew złym opiniom na temat popcornu warto przywołać tę, której trzymają się naukowcy - popcorn zawiera bardzo dużo antyoksydantów.

O tym, że popcorn serwowany w kinie jest niezdrowy, wie każdy. Jednak to nie kukurydza sama w sobie jest niezdrowa, a dodatki. Sól i masło to powszechne polepszacze smaku popcornu. Oprócz smaku dodają mu jednak niepotrzebnych kalorii, podnoszą cholesterol, dostarczają nadmiernie dużo soli.

Tym, co szczególnie eliminuje zalety płynące z jedzenia popcornu, jest tez sposób prażenia. Olej z patelni czy innego naczynia wsiąka przecież w prażynki - nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak nieświadomie pochłaniasz kilkaset kalorii!

Jak zrobić popcorn bez tłuszczu?

Przede wszystkim zdrowy popcorn musi się obyć bez nadmiaru soli i oleju. Ilość soli, jaką przyjmujesz codziennie w potrawach, jest wystarczająca dla twojego organizmu. Sól znajduje się nawet w owocach, nietrudno więc wyobrazić sobie, jak jest wszechobecna.

Popcorn bez oleju można uprażyć w mikrofalówce, ale należy unikać paczkowanych ziaren oznaczonych jako rekomendowane do przygotowania w kuchence mikrofalowej. Popcorn taki może zawierać diacetyl, który sprzyja wystąpieniu choroby Alzheimera.

Zdrowy popcorn otrzymasz ze zwykłego ziarna kukurydzy popcornowej, w kuchence mikrofalowej. Ziarno kukurydzy naprawdę nie potrzebuje oleju, by zmienić się w biały chrupek. Zamiast masła można okrasić go ziołami i oliwą z oliwek.

Jak zrobić popcorn bez tłuszczu w mikrofalówce:

  1. Ziarna kukurydzy przesyp do papierowej torebki śniadaniowej.
  2. Zagnij końce, by ziarna się nie wysypały.
  3. Ustaw pełną moc mikrofalówki na około 3 minuty.
  4. Wyjmij torebkę z gotowym popcornem. Posyp ulubionymi suszonymi ziołami lub niewielką ilością świeżo mielonej soli morskiej.

Jak zrobić popcorn bez tłuszczu na patelni:

  1. Rozgrzej suchą patelnię.
  2. Na suchą patelnię wsyp ziarna i przykryj pokrywką.
  3. Co 10 sekund potrząsaj patelnią, by popcorn się nie przypalił.

Ile kalorii jest w porcji popcornu?

W tak uprażonej porcji, kalorii jest bardzo mało. Średnio 5 razy mniej, niż w porównywalnej objętościowo porcji chipsów.

1 szklanka popcornu bez tłuszczu to średnio 31 kcal.

Przygotowywanie posiłków w mikrofalówce nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Popcorn prażony w specjalnym opakowaniu, odpornym na działanie wysokiej temperatury, może pochłaniać szkodliwe, rakotwórcze substancje. Postaw na popcorn robiony samodzielnie.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 9.10.2012.

Zobacz także:
Sprawdziłyśmy co ma najmniej kalorii w McDonald’s. Będziesz zdziwiona
Które produkty są niskokaloryczne? Jak je rozpoznać? (+ lista 50 produktów)
Ile kalorii ma pieczywo? Czy można jeść chleb na diecie odchudzającej?

Redakcja poleca

REKLAMA