Jak odzwyczaić się od podjadania?
• Nie pomijaj żadnego z posiłków
Do niekorzystnego wydłużenia przerwy między posiłkami przyczynia się świadome pominięcie jednego z nich, a to z kolei może prowadzić do ataku głodu i sięgnięcia po jedzenie (np. słodycze), które szybko, lecz na krótko zwalcza uczucie ssania w żołądku..
• Dużo pij
Stosowanie diety o obniżonej kaloryczności wiąże się z utratą wody w początkowym etapie jej stosowania, aby tego unikać należy wypijać 1,5- 2 litry wody (najlepiej niegazowanej) dziennie. Woda nie tylko pozwoli na skuteczne uzupełnianie płynów w twoim organizmie, lecz również przyczyni się do niwelowanie uczucia głodu, wypełniając żołądek.
Zobacz także: Co pić podczas diety?
• Ćwicz
Aktywność fizyczna nie tylko pomoże przyspieszyć efekty diety, ale także zmniejszy apetyt. Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym uda się wyregulować przemianę materii, a jednocześnie zahamować uczucie głodu.
Jedz świadomie
Często wyrabiamy sobie złe nawyki żywieniowe, oglądając telewizję, podjadając w stresie lub z nudów. Znajdź czas, by zjeść posiłek przy stole, skupiając się na ilości i jakości jedzenia. Spożywanie żywności „w biegu” powoduje, że organizm nie rejestruje ilości spożytego jedzenia. Nie jedz również dla pocieszenia, by nie przyzwyczajać organizmu do małego co nieco, zjedzonego w ramach niepowodzenia. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na aktywne spędzanie czasu, spacery, ćwiczenia, wycieczki rowerowe, zabawę z dziećmi. Pozwoli to zapomnieć o głodzie i uniknąć podjadania niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek.
• Nie gromadź niepotrzebnego jedzenia
Jeśli w domu nie będzie słodyczy, to łatwiej będzie z nich zrezygnować.
• Zastępuj niezdrowe jedzenie zdrowym
Zamiast podjadania słodyczy, chipsów i innych kalorycznych przekąsek, sięgaj po warzywa. Przygotuj z nich smaczne sałatki, które pozwolą skutecznie walczyć z głodem. Poza tym są bogate w składniki mineralne i witaminy, których każdego dnia Twój organizm potrzebuje.
Zobacz także: Zdrowa kolacja - jak powinna wyglądać?