Charakter chińskich „deserów”
Chińczycy nie znają właściwie słodkości, którymi zajadają się Europejczycy. Pomysł na wszelkiego rodzaju słodkie „wypieki”, które spotkać można współcześnie w Chinach, importowali z Zachodu. Nie serwują również deseru na zakończenie posiłku – tak, jak praktykuje się to w kuchniach europejskich.
Słodkości jada się pomiędzy posiłkami, na zasadzie „przerywnika” – podaje się coś słodkiego, zachowując w ten sposób równowagę smaku, która dla Chińczyków jest niezwykle ważna. Tutaj Chińczycy popisać się mogą kilkoma specjałami, których smak niejednemu łasuchowi wynagrodziłby brak deseru!
Zobacz także: Jak powstają chińskie chmurki?
Owoc zamiast makowca
Tuż po posiłku, dla orzeźwienia, podaje się w Chinach świeże owoce lub owoce w odpowiednio przyrządzonej formie. Przykładem może być m.in. arbuzowa miseczka – wydrążony w środku arbuz służy za naczynie, które wypełnia się świeżymi mandarynkami, ananasem, brzoskwinią i miąższem z arbuza. Całość zalewa się kandyzowanym cukrem, dokładnie chłodzi i podaje w gorące dni.
Na ciepło przyrządza się z kolei inną słodką przekąskę - gruszki nadziewane ryżem, gotowane na parze. Tradycyjnym chińskim „deserem” są także jabłka smażone w głębokim tłuszczu, wcześniej panierowane mąką kukurydzianą. Smaży się je z dużą ilością cukru, który – pod wpływem wysokiej temperatury – topi się. Tak przyrządzone, należy najpierw zamoczyć jabłka w zimnej wodzie, aby stały się bardziej chrupkie a cukier zaczął się „snuć”. Dopiero potem można je zjeść.
Egzotyka smaku
Chińskie „desery” urozmaica się produktami, które w Polsce – bynajmniej! – kojarzą się ze słodkością. Tak jest np. w przypadku zupy ze smardzów, tzn. z chińskich grzybów, które przyrządza się razem z ananasem i mandarynkami – na słodko!
Popularne w Chinach ciasto grochowe, zob. przepis: Ciasto grochowe. Brzmi nie mniej egzotycznie w kraju, gdzie na deser jada się szarlotkę…
Także desery z jamsów, które przypominają ziemniaki, cieszą się w Chinach powodzeniem. Podaje się je albo gotowane na parze, z kandyzowanymi owocami (daktyle, dynia, melon) albo w formie ciasteczek (ciasto robi się z jamsów) posypanych sezamem.
Ryżowe słodkości
Nie dziwi fakt, że również wśród słodkich dań najbardziej znane są te, do których przygotowania używa się ryżu. W końcu jesteśmy w Chinach!
Ryż Osiem Skarbów (zob.przepis: Ryż Osiem Skarbów) to tradycyjny chiński smakołyk, którego przygotowanie reguluje tradycyjna receptura. Podawany jest z kandyzowanymi owocami i bakaliami, smakuje pysznie!
Swoją tradycję mają także Zong Zi – nadziewane ryżem i daktylami liście trzciny cukrowej. Wiążą się z postacią starożytnego pisarza, Qu Yuan, na pamiątkę którego do dzisiaj się je przyrządza.
Ryżem nadziewa się – podobnie - korzenie lotosu; z ryżowej mąki przyrządza się słodkie knedelki podlewane herbatą. Ryż jest w Chinach wszechobecny – w każdej postaci.
Deser od święta
Częstowanie domowników i gości słodkościami wiąże się z obchodzeniem chińskich świąt. W Nowy Rok na stołach pojawiają się jiaozi – pierożki z mięsnym lub warzywnym farszem. Znaleźć w nich można słodki cukierek, ciastko, monetę lub kasztan. Słodycze wróżą, że słodko minie rok, pieniążek gwarantuje przypływ gotówki, kasztan z kolei zapowiada, że w rodzinie pojawi się syn.
Święto latarni, ostatni dzień obchodów związanych z Nowym Rokiem, wymaga przygotowania kulek z mąki i ryżu, które wypełnia się słodkim nadzieniem. Symbolizują szczęśliwe życie rodzinne, więc – aby sobie takie zapewnić – koniecznie trzeba ich skosztować.
W Święto Księżyca Chińczycy zajadają się przysmakami w rodzinnym gronie. Obowiązkowym elementem uczty są księżycowe ciasteczka – okrągłe, z mąki pszennej. Te z kolei symbolizują jedność rodziny.
Zobacz także: Makaron sojowy
Również i święta religijne obchodzi się przy suto zastawionych stołach. Ta tradycja z pewnością nie dziwi nas, Polaków. Na zwyczajowe święto buddyjskie, przygotowuje się np. kleik ryżowy Laba – z nasionami lotosu, czerwoną fasolą, kasztanami, orzechami włoskimi, kandyzowaną dynią.