Chińskie słodkości

Święto latarni, ostatni dzień obchodów związanych z Nowym Rokiem, wymaga przygotowania kulek z mąki i ryżu, które wypełnia się słodkim nadzieniem.
Już samo pochodzenie słowa deser (od francuskiego desservir, tzn. „czyścić stół”) wskazuje na funkcję deseru jako smakołyku (najczęściej słodkiego) podawanego tuż po posiłku. Tak rozumiany deser nie istnieje jednak w kuchni chińskiej…
/ 17.07.2009 10:58
Święto latarni, ostatni dzień obchodów związanych z Nowym Rokiem, wymaga przygotowania kulek z mąki i ryżu, które wypełnia się słodkim nadzieniem.

Charakter chińskich „deserów”

Chińczycy nie znają właściwie słodkości, którymi zajadają się Europejczycy. Pomysł na wszelkiego rodzaju słodkie „wypieki”, które spotkać można współcześnie w Chinach, importowali z Zachodu. Nie serwują również deseru na zakończenie posiłku – tak, jak praktykuje się to w kuchniach europejskich.

Słodkości jada się pomiędzy posiłkami, na zasadzie „przerywnika” – podaje się coś słodkiego, zachowując w ten sposób równowagę smaku, która dla Chińczyków jest niezwykle ważna. Tutaj Chińczycy popisać się mogą kilkoma specjałami, których smak niejednemu łasuchowi wynagrodziłby brak deseru!

Zobacz także: Jak powstają chińskie chmurki?

Owoc zamiast makowca

Tuż po posiłku, dla orzeźwienia, podaje się w Chinach świeże owoce lub owoce w odpowiednio przyrządzonej formie. Przykładem może być m.in. arbuzowa miseczka – wydrążony w środku arbuz służy za naczynie, które wypełnia się świeżymi mandarynkami, ananasem, brzoskwinią i miąższem z arbuza. Całość zalewa się kandyzowanym cukrem, dokładnie chłodzi i podaje w gorące dni.

Na ciepło przyrządza się z kolei inną słodką przekąskę - gruszki nadziewane ryżem, gotowane na parze. Tradycyjnym chińskim „deserem” są także jabłka smażone w głębokim tłuszczu, wcześniej panierowane mąką kukurydzianą. Smaży się je z dużą ilością cukru, który – pod wpływem wysokiej temperatury – topi się. Tak przyrządzone, należy najpierw zamoczyć jabłka w zimnej wodzie, aby stały się bardziej chrupkie a cukier zaczął się „snuć”. Dopiero potem można je zjeść.

Egzotyka smaku

Chińskie „desery” urozmaica się produktami, które w Polsce – bynajmniej! – kojarzą się ze słodkością. Tak jest np. w przypadku zupy ze smardzów, tzn. z chińskich grzybów, które przyrządza się razem z ananasem i mandarynkami – na słodko!

Popularne w Chinach ciasto grochowe, zob. przepis: Ciasto grochowe. Brzmi nie mniej egzotycznie w kraju, gdzie na deser jada się szarlotkę…
Także desery z jamsów, które przypominają ziemniaki, cieszą się w Chinach powodzeniem. Podaje się je albo gotowane na parze, z kandyzowanymi owocami (daktyle, dynia, melon) albo w formie ciasteczek (ciasto robi się z jamsów) posypanych sezamem.

Ryżowe słodkości

Nie dziwi fakt, że również wśród słodkich dań najbardziej znane są te, do których przygotowania używa się ryżu. W końcu jesteśmy w Chinach!
Ryż Osiem Skarbów (zob.przepis: Ryż Osiem Skarbów) to tradycyjny chiński smakołyk, którego przygotowanie reguluje tradycyjna receptura. Podawany jest z kandyzowanymi owocami i bakaliami, smakuje pysznie!

Swoją tradycję mają także Zong Zi – nadziewane ryżem i daktylami liście trzciny cukrowej. Wiążą się z postacią starożytnego pisarza, Qu Yuan, na pamiątkę którego do dzisiaj się je przyrządza.

Ryżem nadziewa się – podobnie - korzenie lotosu; z ryżowej mąki przyrządza się słodkie knedelki podlewane herbatą. Ryż jest w Chinach wszechobecny – w każdej postaci.

Deser od święta

Częstowanie domowników i gości słodkościami wiąże się z obchodzeniem chińskich świąt. W Nowy Rok na stołach pojawiają się jiaozi – pierożki z mięsnym lub warzywnym farszem. Znaleźć w nich można słodki cukierek, ciastko, monetę lub kasztan. Słodycze wróżą, że słodko minie rok, pieniążek gwarantuje przypływ gotówki, kasztan z kolei zapowiada, że w rodzinie pojawi się syn.

Święto latarni, ostatni dzień obchodów związanych z Nowym Rokiem, wymaga przygotowania kulek z mąki i ryżu, które wypełnia się słodkim nadzieniem. Symbolizują szczęśliwe życie rodzinne, więc – aby sobie takie zapewnić – koniecznie trzeba ich skosztować.

W Święto Księżyca Chińczycy zajadają się przysmakami w rodzinnym gronie. Obowiązkowym elementem uczty są księżycowe ciasteczka – okrągłe, z mąki pszennej. Te z kolei symbolizują jedność rodziny.

Zobacz także: Makaron sojowy

Również i święta religijne obchodzi się przy suto zastawionych stołach. Ta tradycja z pewnością nie dziwi nas, Polaków. Na zwyczajowe święto buddyjskie, przygotowuje się np. kleik ryżowy Laba – z nasionami lotosu, czerwoną fasolą, kasztanami, orzechami włoskimi, kandyzowaną dynią.

Redakcja poleca

REKLAMA