Pływanie stylem zmiennym - jak to dobrze robić?

Styl zmienny, uważany za wielobój pływacki, jest konkurencją najtrudniejszą. To kwintesencja techniki pływackiej. Dla każdego pływaka, nawet jeśli nie chce on startować w zawodach, to świetna metoda na doskonalenie umiejętności. Czym tak naprawdę jest styl zmienny? Jak prawidłowo pływać tym stylem?
/ 31.08.2010 09:31

Połączenie 4 stylów pływackich

Pływanie stylem zmiennym to ogromne wyzwanie. Wymaga podczas jednego wyścigu połączenia czterech stylów pływania: motylkowego, grzbietowego, klasycznego i kraula oraz umiejętności nawrotów i skoku startowego. Chociaż możemy znać świetnie wszystkie style jest to dość trudne, ponieważ raz płyniemy na piersiach, raz na wznak, raz szybko, a raz wolno.

Zawody - indywidualnie lub w sztafecie

W pływaniu wyczynowym zawody odbywają się indywidualnie lub w sztafecie. Indywidualnie zawodnicy płyną po kolei jednym ze stylów taki sam odcinek: motylkowym(delfinem), grzbietowym, klasycznym(żabką) i dowolnym(zazwyczaj kraulem) na dystansie 100, 200 lub 400 m. W sztafecie kolejność jest inna: grzbietowy, klasyczny (żabka), motylkowy (delfin) i dowolny (zwykle kraul) na dystansie 4×50 lub 4×100 m.

Zobacz także: Aqua aerobik - aerobik w wodzie receptą na nudę i nadwagę?

Technika specjalnych nawrotów

Warunkiem niezbędnym w startach stylem zmiennym jest umiejętność zmieniania stylów pływackich, a do tego musimy znać technikę specjalnych nawrotów. Jeżeli zechcemy startować w zawodach, koniecznie musimy zapoznać się z odpowiednimi przepisami.

Zobacz też: Czego potrzebujesz, żeby zacząć pływać?

Styl zmienny w pigułce - pływanie indywidualne

Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy stylu zmiennego:

  1. Zaczynamy od skoku startowego i płyniemy stylem motylkowym. W pierwszym nawrocie (do stylu grzbietowego) dotykamy ściany jednocześnie obiema dłońmi (powinny być ustawione na tym samym poziomie), podciągamy kolana do brzucha i wychylamy barki oraz tułów do tyłu.
  2. Kolejny odcinek płyniemy stylem grzbietowym. Nawrót do żabki wymaga szczególnej uwagi. Polega on na wykonaniu pełnego obrotu wokół ręki, którą dotykamy ściany. Po kolei: dopływamy na plecach do ściany i dotykamy ją wyciągniętą ręką. Robimy obrót tak, aby stopy oprzeć o ścianę i odpychamy się płynąc już na piersiach. Po dotknięciu mamy prawo wykonać pod wodą jeden ruch rękami i jeden nogami. Szybujemy więc w lekkim poślizgu pod wodą.
  3. Kontynuujemy stylem klasycznym. Po czym następuje nawrót do stylu dowolnego, podczas którego musimy dotknąć ściany równocześnie obiema dłońmi (dłonie i barki na jednym poziomie). Przy ugiętych kolanach przyciągamy jedno ramię do boku, a drugie przenosimy nad głową i odpychając się stopami prostujemy się maksymalnie. W ostatnim odcinku płyniemy stylem dowolnym (pływacy najczęściej wybierają kraul, gdyż jest najszybszy).

Pamiętajmy, że na zawodach w każdym wyścigu dopuszczalny jest tylko jeden falstart. Sprawca następnego automatycznie zostaje zdyskwalifikowany. Zawodnicy w wyścigu stylem zmiennym muszą w odpowiedniej kolejności przepłynąć jednakowe odcinki każdym z czterech stylów. W wyścigu sztafetowym kolejny zawodnik może wystartować dopiero wówczas, gdy poprzedni dotknął ściany.

Polecamy: Co robić, gdy tonie człowiek?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/19.05.2015 19:00
j
/28.05.2012 13:14
super :0