Połączenie 4 stylów pływackich
Pływanie stylem zmiennym to ogromne wyzwanie. Wymaga podczas jednego wyścigu połączenia czterech stylów pływania: motylkowego, grzbietowego, klasycznego i kraula oraz umiejętności nawrotów i skoku startowego. Chociaż możemy znać świetnie wszystkie style jest to dość trudne, ponieważ raz płyniemy na piersiach, raz na wznak, raz szybko, a raz wolno.
Zawody - indywidualnie lub w sztafecie
W pływaniu wyczynowym zawody odbywają się indywidualnie lub w sztafecie. Indywidualnie zawodnicy płyną po kolei jednym ze stylów taki sam odcinek: motylkowym(delfinem), grzbietowym, klasycznym(żabką) i dowolnym(zazwyczaj kraulem) na dystansie 100, 200 lub 400 m. W sztafecie kolejność jest inna: grzbietowy, klasyczny (żabka), motylkowy (delfin) i dowolny (zwykle kraul) na dystansie 4×50 lub 4×100 m.
Zobacz także: Aqua aerobik - aerobik w wodzie receptą na nudę i nadwagę?
Technika specjalnych nawrotów
Warunkiem niezbędnym w startach stylem zmiennym jest umiejętność zmieniania stylów pływackich, a do tego musimy znać technikę specjalnych nawrotów. Jeżeli zechcemy startować w zawodach, koniecznie musimy zapoznać się z odpowiednimi przepisami.
Zobacz też: Czego potrzebujesz, żeby zacząć pływać?
Styl zmienny w pigułce - pływanie indywidualne
Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy stylu zmiennego:
- Zaczynamy od skoku startowego i płyniemy stylem motylkowym. W pierwszym nawrocie (do stylu grzbietowego) dotykamy ściany jednocześnie obiema dłońmi (powinny być ustawione na tym samym poziomie), podciągamy kolana do brzucha i wychylamy barki oraz tułów do tyłu.
- Kolejny odcinek płyniemy stylem grzbietowym. Nawrót do żabki wymaga szczególnej uwagi. Polega on na wykonaniu pełnego obrotu wokół ręki, którą dotykamy ściany. Po kolei: dopływamy na plecach do ściany i dotykamy ją wyciągniętą ręką. Robimy obrót tak, aby stopy oprzeć o ścianę i odpychamy się płynąc już na piersiach. Po dotknięciu mamy prawo wykonać pod wodą jeden ruch rękami i jeden nogami. Szybujemy więc w lekkim poślizgu pod wodą.
- Kontynuujemy stylem klasycznym. Po czym następuje nawrót do stylu dowolnego, podczas którego musimy dotknąć ściany równocześnie obiema dłońmi (dłonie i barki na jednym poziomie). Przy ugiętych kolanach przyciągamy jedno ramię do boku, a drugie przenosimy nad głową i odpychając się stopami prostujemy się maksymalnie. W ostatnim odcinku płyniemy stylem dowolnym (pływacy najczęściej wybierają kraul, gdyż jest najszybszy).
Pamiętajmy, że na zawodach w każdym wyścigu dopuszczalny jest tylko jeden falstart. Sprawca następnego automatycznie zostaje zdyskwalifikowany. Zawodnicy w wyścigu stylem zmiennym muszą w odpowiedniej kolejności przepłynąć jednakowe odcinki każdym z czterech stylów. W wyścigu sztafetowym kolejny zawodnik może wystartować dopiero wówczas, gdy poprzedni dotknął ściany.
Polecamy: Co robić, gdy tonie człowiek?