Stylowe płetwy
Płetwy, jako przyrząd wspomagający doskonalenie techniki pływackiej, stosujemy głównie w stylu grzbietowym, kraulu na piersiach i stylu motylkowym. Pływając stylem grzbietowym możemy dzięki płetwom poczuć, jak elastyczne powinny być nasze stawy skokowe i stopy. Pomagają one również osiągnąć właściwy zakres ruchów i utrzymać stopy pod wodą. Czasami zalecane są także w treningu stylem klasycznym, aby wyćwiczyć typowe dla żabki wynurzenie tułowia i pracę rąk w połączeniu z delfinowi pracą nóg.
Funkcje i efekt użycia
Ogólnie, płetwy mają za zadanie ułatwić utrzymanie równoległej pozycji ciała w stosunku do powierzchni wody i nadać ciału bardziej opływowy kształt sylwetki. Dzięki nim dużo szybciej i sprawniej poruszamy się w wodzie. Ich używanie rozwija mięśnie kończyn dolnych i zwiększają ich ruchomość w stawach. Jednak zanim sięgniemy po płetwy powinniśmy umieć swobodnie pracować nogami.
Zobacz koniecznie: Czego potrzebujesz, aby zacząć pływać?
Dobierz płetwy do wielkości stopy
Płetwy zawsze dobieramy do wielkości stopy, aby uchronić się od obtarć naskórka. W zależności od celu stosowania możemy używać płetw krótkich (do treningu szybkości), długich (nauczanie i trening techniki pływackich, w tym zwiększenie wytrzymałości) i monopłetwy (do treningu ruchu delfinowego). Istnieją jeszcze specjalne, wkładane na buty, płetwy służące nurkowaniu, których nie stosujemy w nauce i treningu pływackim.
Pamiętaj o rozgrzewce!
Pamiętajmy, że zanim zaczniemy pływać w płetwach bezwzględnie musimy zrobić rozgrzewkę. Nieprzystosowanie mięśni do zwiększonego wysiłku może spowodować nadwyrężenia stawu skokowego. Płetwy zaczynamy wykorzystywać w doskonaleniu stylu po nauczeniu się już podstawowej techniki pracy nóg w danym stylu. Pływając w płetwach zwracamy baczną uwagę, aby ruchy nóg zawsze zaczynały się w biodrach. Tu uwaga: nabranie nawyku pływania za pomocą siły nóg tylko od kolan w dół pokutuje długo po odłożeniu płetw.
Jeżeli do płetw dołączymy maskę i fajkę to zaopatrzymy się w podstawowy sprzęt (potocznie zwany ABC) służący do płetwonurkowania oraz do pływania w płetwach traktowanego jako dyscyplina sportowa.
Pływanie pod wodą
Do pływanie pod wodą w ABC używamy dwóch typowych stylów kraula z lekkimi modyfikacjami. Nogi wykonują takie same ruchy, ale obszerniejsze i znacznie wolniej, ponieważ płetwy stawiają zdecydowanie większy opór. Ręce nie pracują. Pozostawiamy je wolne z przodu (służą czasami manewrowaniu) lub mogą być przy ciele.
Aby uprawiać pływanie w płetwach jako dyscyplinę sportową musimy posiadać sprzęt ABC (obowiązują ściśle określone parametry dopuszczone do zawodów, np. rurka oddechowa ma średnicę 23 mm i długość 49 cm). Obecnie zawody odbywają się w dwóch konkurencjach: pływaniu po powierzchni i pływaniu pod wodą z butlą na sprężone powietrze. Przepisy i regulaminy dotyczące startów są podobne, jak w pływaniu. Jest to jednak odrębna dyscyplina wymagająca treningów i specyficznych umiejętności. I choć każdy płetwonurek musi choć trochę umieć pływać, okazuje się, że nie każdy pływak może być dobrym płetwonurkiem.
Przeczytaj także: Sztuka pływania