Ocet jabłkowy fot. Adobe Stock

Ocet jabłkowy - co to jest? Ocet jabłkowy a odchudzanie, zastosowanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy zmniejsza apetyt, pobudza trawienie i zapobiega chorobom krążenia. Nie ma jednak badań naukowych, które potwierdzają jego skuteczność w odchudzaniu.
Agata Bernaciak / 06.02.2020 10:40
Ocet jabłkowy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Ocet jabłkowy - co to jest?
  2. Ocet jabłkowy na odchudzanie
  3. Ocet jabłkowy zastosowanie

Ocet jabłkowy - co to jest?

Ocet jabłkowy jest wodnym roztworem o bursztynowej barwie tworzonym na bazie jabłek. Proces powstawania octu jabłkowego zachodzi w 2 etapach:

Etap 1

Do pokrojonych drobno jabłek dodaje się drożdże, które zamieniają cukier z owoców w alkohol.

Etap 2

Bakterie fermentacji octowej zmieniają alkohol w kwas octowy - składnik nadający końcowemu produktowi charakterystyczny smak i zapach.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Zdaniem osób stosujących ocet jabłkowy wykazuje on działanie zmniejszające apetyt. Po jego spożyciu przestajesz być głodna, co w konsekwencji prowadzi do zjadania mniejszych ilości jedzenia.

Dodatkowo napój na bazie octu jabłkowego pobudza produkcję enzymów trawiennych, dzięki czemu szybciej zamieniasz w energię zjedzone pokarmy oraz usuwasz toksyny z organizmu.

Składnikiem octu jabłkowego, które wykazuje działanie wspomagające odchudzanie jest pektyna (związek należący do błonnika pokarmowego) poprawiająca procesy trawienia, obniżająca cholesterol, zapobiegająca chorobom układu krwionośnego. Ocet jabłkowy zawiera także naturalne przeciwutleniacze, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, opóźniając procesy starzenia.

100 ml octu jabłkowego to zaledwie 24 kcal i tylko 6 g węglowodanów.

Ocet jabłkowy opinia dietetyka

Specjalnie dla ciebie zapytaliśmy dietetyka, czy ocet jabłkowy pomaga schudnąć. Okazuje się, że nie ma badań naukowych potwierdzających właściwości odchudzające octu jabłkowego. Przekonaj się, co na ten temat sądzi mgr dietetyki klinicznej Sylwia Leszczyńska.

Ocet jabłkowy stostowanie
fot. Adobe Stock

Ocet jabłkowy zastosowanie

Jeśli decydujesz się na włączenie octu jabłkowego do diety pamiętaj, że nie wolno przesadzać z jego ilością! Wystarczy 1 łyżka dziennie. Jeśli będziesz go spożywać zbyt dużo, możesz doprowadzić do rozwoju wrzodów żołądka i chorób związanych ze śluzówką żołądka, a nawet do odwapnienia kości!

Dawkę octu rozpuść w szklance przegotowanej wody i pij przed głównym posiłkiem przez okres kilku tygodni. Jeśli nie odpowiada ci smak napoju, możesz dodatkowo dosłodzić go ksylitolem.

Zamiast kupować ocet jabłkowy w sklepie, zrób  go samodzielnie! Wypróbuj przepis na ocet jabłkowy. Dzięki temu będziesz miała pewność, że spożywasz taki, który jest w 100% naturalny. Cena octu jabłkowego w sklepie wynosi około 20 zł za pół litra.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 16.07.2013.

Dowiedz się więcej o wspomaganiu odchudzania:
Tabletki na odchudzanie - które są skuteczne i naprawdę działają?
Spalacze tłuszczu - czy działają? Efekty stosowania
Zioła na odchudzanie - skutecznie spalają tłuszcz

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Sylwia Leszczyńska
mgr
Sylwia Leszczyńska
dietetyk
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE),  właścicielka „Sanvita” – Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej, redaktor prowadząca czasopisma Współczesna Dietetyka. Autorka książki „Dieta dla płodności”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób dzieci i dorosłych oraz zaburzeń odżywiania.