POLECAMY

Mleko UHT - wady i zalety

Lepiej pić mleko świeże czy UHT? Poznaj wady i zalety mleka UHT i zdecyduj, które wybrać.
Mleko UHT - wady i zalety

Co oznacza skrót UHT?

UHT to Ultra High Temperature, a więc mleko jest poddawane pasteryzacji - podgrzewane jest do temperatury 135 - 150 °C, a następnie schładzane do temperatury 20 °C. Taki zabieg pozwala na zniszczenie znajdujących się w nim mikroorganizmów, których rozwój spowodowałby szybkie psucie się mleka i jego zakwaszenie. Jednocześnie proces ten pozwala na zachowanie cennych składników produktu, tj. białka i wapnia.

Zobacz także: Dlaczego warto pić mleko?

Technologia krótkotrwałego ogrzania mleka pozwala również na homogenizację, czyli rozbicie dużych cząstek tłuszczów, dzięki czemu nie zbiera się on na powierzchni mleka.

Wadą zastosowania takiego sposobu pasteryzacji jest zniszczenie wszystkich drobnoustrojów - także tych korzystnych dla naszego organizmu. Dochodzi tu także do niewielkiego obniżenia ilości witamin, zwłaszcza witaminy B12 i C. W porównaniu ze zwykłym mlekiem pasteryzowanym - strata witamin to 20%, przy czym zwykłe pasteryzowane - 10%.

Mleko pasteryzowane techniką UHT ma 6-miesięczny termin przydatności do spożycia.

Podczas pasteryzacji w wysokiej temperaturze mogą zachodzić nieodwracalne zmiany w składnikach odżywczych. Zdaniem niektórych (ponieważ wpływa to na smak i zapach mleka) daje się wyczuć posmak przypalonego.

Zdaniem wielu osób, mleko pasteryzowane to doskonale rozwiązanie na weekend, kiedy nie mamy możliwości zakupu mleka świeżego. Jego zaletą niewątpliwie jest cena (dłuższy czas przydatności do spożycia pozwala na tańsze koszty transportu i przechowywania), oraz właśnie możliwość długiego przechowywania.

Po otwarciu kartonu mleka UHT konieczne jest trzymanie go w lodówce. Zastosowana technologia pasteryzacji nie zapewnia sterylności płynu, w temperaturze pokojowej będą rozwijać się drobnoustroje.

Zobacz także: Jak zrobić zsiadłe mleko?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
sex jast zdrowszy
/5 lat temu
Sprawdźcie ten wątek http://odchudzanieforum.com/artyku-y-o-odchudzaniu/90-mleko-pomaga-w-odchudzaniu.html MLEKO ODCHUDZA!
/6 lat temu
Mi mleko UHT przede wszystkim nie smakuje. Wolę już to normalnie pasteryzowane, smakuje jak przegotowane ale to nic, tez jest zdrowe. Ja mleka pół roku nie mam potrzeby magazynować
POKAŻ KOMENTARZE (1)