Najedz się i chudnij!
Dieta nie powinna polegać na ciągłym odmawianiu sobie jedzenia. Można jeść do syta, jednak należy wybierać mniej kaloryczne produkty. Wystarczy wprowadzić do swojego jadłospisu kilka prostych zmian, na przykład do sosu zamiast majonezu dodajmy jogurt naturalny, zamiast cukru, używajmy słodzika, a zamiast kotleta schabowego zjedzmy pieczonego łososia. Warto również zastąpić tłuste mleko chudszym, np. 2%, a słodkie i kaloryczne ciasto – jabłkiem zapiekanym z cynamonem.
Lepiej jeść małe porcje co 2-3 godziny niż trzy posiłki dziennie. Jeśli między posiłkami są długie przerwy, odczuwamy większy głód i zjadamy znacznie więcej niż potrzebujemy. Poza tym, organizm w odruchu obronnym przed zagłodzeniem, magazynuje zapasy (w postaci tkanki tłuszczowej) i zwalnia metabolizm. W konsekwencji przybieramy na wadze.
Jakich produktów unikać?
Unikajmy tych produktów, które zawierają dużo tłuszczy i węglowodanów. Zrezygnujmy z ciast, słodyczy, makaronów, pizzy, hamburgerów, frytek, majonezu i tłustego mięsa.
Z owoców warto sięgać po jabłka, truskawki, gruszki, wiśnie, brzoskwinie czy kiwi. Banany – z powodu dużej kaloryczności – raczej nie są polecane osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy.
Odchudzając się musimy również zwracać uwagę na to, co pijemy. Soki i słodzone napoje są smaczne, jednak bardzo kaloryczne, gdyż zawierają dużo cukru. Najlepiej pić zwykłą wodę, do której możemy dodać cytrynę. Nie zwiększa ona kaloryczności napoju, natomiast przyspiesza przemianę materii. A woda z cytryną, świeżą miętą i kilkoma kostkami lodu może być doskonałą, orzeźwiającą lemoniadą.
Warto wiedzieć: Jak zadbać o sylwetkę w pracy?
Co jeść bez obawy?
Marchewka, seler naciowy, pomidory, ogórki, rzodkiewka, brokuły, kalafior, sałata, kapusta, kiełki – to produkty, które mają bardzo mało kalorii, a więc można je jeść praktycznie bez ograniczeń.
Warto również jeść produkty zawierające dużo białka. Dodadzą nam energii i dostarczą naszemu organizmowi niezbędnych aminokwasów. Możemy jeść białe sery, jogurty i kefiry, a także chude mięso (np. kurczaka), ryby i owoce morza. Powinniśmy unikać czerwonego mięsa, gdyż jest bardzo kaloryczne.
Nie zapominajmy także o błonniku – łyżka kaszy, otrąb lub dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa poprawią perystaltykę jelit i przyspieszą przemianę materii.
Możemy też bez ograniczeń pić kawę (bez mleka i cukru), herbatę i wodę.
Coś słodkiego
Nie wszystkie słodycze są tuczące. Kilka kostek czekolady (gorzkiej lub z orzechami) w tygodniu nie zaszkodzi naszej diecie. Czekolada zawiera bowiem dużo magnezu niezbędnego naszemu organizmowi.
Latem jemy też dużo lodów i nawet podczas diety nie musimy ich sobie odmawiać. Starajmy się wybierać sorbety (jedna kulka to około 40 kcal) albo smaki mleczne, np. śmietankowe czy jogurtowe (około 60 kcal w kulce), które zawierają niezbędny naszym kościom wapń. Unikajmy smaków czekoladowych i karmelowych, gdyż są bardzo kaloryczne.
Jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, zawsze możemy sięgnąć po ulubiony owoc. Jest to nie tylko słodka przekąska, lecz także duża dawka witamin.
Zobacz także: Tabela kalorii - słodycze
Woda – pamiętaj żeby pić!
Pamiętajmy, że odchudzając się powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Woda przepływa przez nasz przewód pokarmowy, oczyszcza go i odżywia organizm. Napoje gazowane i soki niestety nie mają takich właściwości.
Sport to zdrowie
Uprawiając sport zrzucamy zbędnie kilogramy i modelujemy naszą sylwetkę. I wcale nie musimy wydawać fortuny na basen lub siłownię, ani poświęcać dużo czasu na ćwiczenia. Możemy ćwiczyć przez cały dzień, nawet w czasie pracy, odpoczynku czy spotkań ze znajomymi. Zamiast jechać do pracy autobusem, przesiądźmy się na rower lub zróbmy sobie długi spacer. Wieczorne wyjście na piwo czy pizzę zastąpmy wyprawą rowerową, a oglądając ulubiony serial wykonajmy serię brzuszków.
Ładne pośladki i nogi
Kilkadziesiąt przysiadów dziennie, pół godziny biegania co wieczór, basen – to tylko niektóre sposoby na poprawę wyglądu naszego ciała. Latem rolki, zimą łyżwy – to sporty, które pięknie kształtują mięśnie nóg i pośladków. Możemy też wybrać ćwiczenia gimnastyczne – jest wiele takich, które pomagają modelować mięśnie dolnych partii ciała.
Podsumowanie
Utrata zbędnych kilogramów to główny cel każdej diety, jednak trzeba też pamiętać o utrzymaniu wagi i niedopuszczeniu do efektu jo-jo.
Zmieniając swoje nawyki żywieniowe musimy liczyć się z tym, że przynajmniej część zmian musimy wprowadzić na stałe. W przeciwnym razie dodatkowe kilogramy szybko powrócą.
Polecamy: Jak schudnąć bez efektu jo-jo?
Agnieszka Cybulska