Jak najszybciej spalić kalorie?

spalanie kalorii fot. Adobe Stock
Jak długo trzeba ćwiczyć, by spalić pączka? Ile kalorii ma filiżanka kawy i czy prace domowe pomagają schudnąć? Sprawdź, jak najszybciej spalić kalorie!
/ 07.05.2012 14:40 / aktualizacja: 21.04.2020 11:20
spalanie kalorii fot. Adobe Stock

Czym jesteś kalorio?

Naturalnie nie ma lepszego sposobu na spalanie kalorii niż aktywność fizyczna. Dzięki niej nie tylko spalasz kalorie – również poprawiasz metabolizm, nabierasz kondycji. Ale które aktywności fizyczne naprawdę są skuteczne?

Czy ktoś kiedyś widział kalorię? Rzeczywiście trudno ją sobie wyobrazić, ale istnieje.

Według słownikowej definicji 1 kaloria (1 cal) to ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 g chemicznie czystej wody o 1 stopień Celsjusza przy ciśnieniu 1 atmosfery. Kaloria pochodzi od łacińskiego słowa calor, czyli ciepło. Choć dziś potocznie używamy słowa kaloria, ale tak naprawdę wartości kaloryczne produktów żywnościowych podane są w kilokaloriach (kcal), czyli tysiącach kalorii. Jednak to nazwa „kaloria”się przyjęła.

Ilość kalorii w produktach żywnościowych to nic innego, jak ilość energii, którą przyswaja nasz organizm po spożyciu jakiegoś produktu. Ta energia zostaje potem wykorzystana do podtrzymywania naszych funkcji życiowych i wszelkich aktywności.

Jak najskuteczniej spalić nadmiar kalorii?

Oczywiście najlepiej będzie systematycznie ćwiczyć. Ale nie tylko ćwiczenia mają wpływ na spalanie kalorii podczas dnia. Liczą się oczywiście wszystkie aktywności, niekoniecznie tak atrakcyjnie brzmiące, jak spinning czy taniec. Jeśli właśnie wysprzątałaś cały dom i umyłaś okna i podłogi, to gratulacje - straciłaś dużo energii, czyli kalorii. Ile dokładnie? To niestety nie zawsze jest łatwo określić. Za to pływając przez godzinę wiesz dokładnie, że tracisz ich około 500 i to zapewne jest dobra motywacja do dalszego wysiłku.

Poniżej tabela różnych aktywności fizycznych i prac domowych, dzięki której poznasz, ile wart jest twój wysiłek wykonywany przez godzinę. Dane dotyczą kobiety o średniej wadze:

Popularne sporty

kcal

 

Codzienne czynności

kcal

Bieg ok.10 km/h

644

 

Spacer z psem

224

Pływanie

514

 

Prace domowe

222

Tenis

448

 

Gotowanie

160

Lekcja salsy

390

 

 

 

Aerobik

384

 

 

 

Jazda na rowerze

354

 

 

 

Joga

256

 

 

 

A teraz sprawdź, jak ten wysiłek przełożył się na to, co spożywasz.

 Filiżanka cappuccino

 150 kcal = 50 minut jazdy na rowerze

 Duży kieliszek czerwonego wina

 160 kcal = 45 minut energicznego spaceru z psem

 Pączek

 250 kcal = 30 minut pływania

 Średnia porcja czipsów

 270 kcal = 40 minut salsy

 Croissant

 275 kcal = 75 minut intensywnych prac domowych

Chudnij z głową!

Już pewnie na samą myśl o wysiłku, który trzeba włożyć, by spalić niewinne cappuccino, czujesz się zmęczona, prawda?

Jeśli chcesz tracić wagę skutecznie, pamiętaj, że każde danie, przekąska, czy napój to dodatkowe kalorie. Nie musisz obsesyjnie liczyć każdego kęsa, gdy sięgasz po czekoladowego batona, ale warto pamiętać, że aby go spalić, trzeba będzie pobiegać co najmniej 30 minut. Może taka myśl spowoduje, że następnym razem sięgniesz po batonik z mniejszym entuzjazmem.

Zobacz ile kalorii tracisz, ruszając się aktywnie w inny sposób. Pamiętaj, że ilość spalanych kalorii ściśle zależy od twojej wagi, więc im mniej ważysz, tym mniej ich spalasz i na odwrót.

Spalanie:

  • około 4 kalorii na minutę – aqua aerobik, jazda na rowerze w wolnym tempie, lekka praca w ogródku, golf towarzyski, domowe porządki, taniec w wolnym tempie, ping pong, tenis (gra deblowa), spokojny marsz;
  • około 7 kalorii na minutę – taniec, koszykówka, siatkówka, jazda na rowerze w średnim tempie, pływanie, jazda na nartach, tenis (gra singlowa), energiczny marsz;
  • około 10 kalorii na minutę – bieganie, kick-boxing, szaleństwo na parkiecie, skakanie na skakance, bardzo szybka jazda na rowerze, spinning, trening siłowy z użyciem dużego obciążenia, intensywna jazda na nartach.

Zobacz też: Żywienie dla aktywnych

Redakcja poleca

REKLAMA