Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

Odchudzanie/fot. Fotolia
Jak trzeba jeść, aby utrzymać stałą wagę? Co zrobić, gdy postanowiliśmy już zrzucić niepotrzebne kilogramy? Jak powinien wyglądać proces wykluczania i ponownego włączania produktów zakazanych w diecie tak, aby nie dotknął nas efekt jo-jo? Jednym słowem – jak schudnąć?
/ 30.06.2011 09:37
Odchudzanie/fot. Fotolia

Znane, ale nieprzestrzegane

Pomimo że powszechnie mówi się o nieprawidłowych nawykach żywieniowych, w bardzo wielu przypadkach nie są one przestrzegane i kontrolowane. Globalne nieuświadomienie ryzyka związanego z nadwagą i otyłością, nieprawidłowym żywieniem, nie zmieniło się od lat. Wręcz przeciwnie, dostęp do produktów żywnościowych wpłynął na wzrost nadkonsumpcji pokarmów, a w konsekwencji rozwinął nawyki żywieniowe, które stały się swoistym uzależnieniem.

Jedzenie spożywane na co dzień powinno zabezpieczać organizm przed niedoborami, dostarczać odpowiedniej do wieku, płci i aktywności fizycznej ilości kalorii, białek, węglowodanów i tłuszczów. Jednak przeciętny człowiek spożywa więcej kalorii, niż wymaga jego organizm.

Produkty z ograniczeniami dietetycznymi

Wraz z produktami, które zaburzają prawidłową dietę, istnieją produkty przeznaczone dla osób stosujących pewne ograniczenia dietetyczne. Są to produkty o nazwie: niskokaloryczne, light, niskotłuszczowe i niskosodowe. Pomimo tej dostępności, ludzie nadal chętnie sięgają po fast-food’y, o których wiadomo, że nie są najzdrowszą alternatywą posiłków. Zawierają zbyt dużo kalorii, soli, tłuszczu i cholesterolu. W dodatku podawane są wraz z białym pieczywem i rozmaitymi sosami.

 Zobacz też: Dlaczego odpowiednia dieta jest ważna?

Dobra dieta to dieta bez cukru

W prawidłowej diecie nie ma miejsca na cukier (sacharozę). Dozwolony jest jedynie w bardzo małych ilościach. Najczęściej znajduje się w słodkich przekąskach: słodyczach, czekoladzie, ciastach i ciastkach, których należy unikać.

Jakie produkty wykluczamy z diety

Wspomniane wcześniej zakazane produkty żywnościowe powinny być wykluczone na stałe z diety. Istnieją jednak takie, które wyłączamy jedynie w trakcie stosowania określonej diety. Po jej zakończeniu, osiągnięciu zamierzonego celu, powoli włączamy: tłuste ryby (śledź, makrela, tuńczyk, łosoś, węgorz), jaja kurze, masło w małych ilościach, ziemniaki (na początku wyrównywania wagi powinno spożywać się 1-2 razy w tygodniu w małej ilości 1-2 małych ziemniaków na porcję), sery żółte (maksymalnie 2-3 plasterki), pleśniowe, sery topione, orzechy (jako przekąska w jednorazowej ilości, odpowiadającej wielkości małej garści).

 Zobacz też: Dieta na dobre trawienie

Powrót zakazanego 

Etap włączania produktów wcześniej zakazanych powinien być prowadzony bardzo wolno i systematycznie, rozpoczynając najpierw od bardzo małych ilości, rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Kolejne tygodnie powinny usystematyzować proces włączania wykluczonych produktów, aż do osiągnięcia małych ilości, spożywanych częściej (2-3 razy w tygodniu), pamiętając jednocześnie, że wymienione produkty dostarczają dużej ilości kalorii. Powyższy sposób ma na celu swobodne i płynne przejście do „normalnego” żywienia bez ryzyka pojawienia się efektu jo-jo.

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA